Tomu se říká alternativa: Zámky zlevňují, některé stojí méně než byt v Praze

Ceny běžných nemovitostí, jako jsou nové a starší byty či rodinné domy, mají stále tendenci stoupat. Co se ale týká zámků před rekonstrukcí, je cítit opačný trend. Pandemií již tak oslabenou ekonomiku silně ovlivňují válka na Ukrajině i rostoucí náklady na pořízení materiálu na stavební práce. Majitelé zámků, kteří chtějí nemovitost prodat, přistupují ke snižování jejich cen ve snaze vyjít vstříc potenciálním zájemcům. Tyto historické objekty přitom nyní skýtají velký potenciál pro dobrou a dlouhodobou investici.

Majitelé zámků určených k totální rekonstrukci jsou v současnosti ochotni jít s cenami dolů. Náklady totiž stoupají a vlastníci, kteří zámky prodávají, jsou si toho vědomi. Kupujícím se tak po případné slevě z kupní ceny mohou alespoň částečně vykompenzovat zvýšené náklady, s nimiž při rozsáhlé rekonstrukci musejí počítat. To se potkává s rostoucí poptávkou po dlouhodobých a jistých investicích, jimiž historické nemovitosti jsou.

U nemovitostí po kompletní rekonstrukci je naopak cítit tendence vzhledem k situaci na trhu ceny spíše zvyšovat. Budoucí majitelé v jejich případě ale nebudou mít starosti se vším, co rekonstrukci historicky významného a chráněného objektu provází.

Ruské investory nahradili ti tuzemští

V prvním čtvrtletí letošního roku se vzhledem k obavám z válečného konfliktu začala do trhu s historickými nemovitostmi projevovat velká nervozita, chuť investovat do něčeho hodnotného ale roste. Stále existuje dostatek solventních klientů, kteří nepotřebují půjčky a rádi by své finanční prostředky investovali do nemovitostí, jež si v nejisté době mohou udržet hodnotu.

Historické nemovitostí nyní nejvíce poptávají Češi. To je dáno současnou geopolitickou situací v Evropě. Je cítit menší zájem německých a rakouských kupujících, jinak tradičně aktivních. Rusové a Bělorusové pak v Česku skupovali historické nemovitosti již od 90. let. Nejen nyní, ale již několik let je to spíše naopak, když začali chátrající památky ve velkém prodávat. V současnosti ještě jsou některé tyto zámky na trhu, ale vzhledem ke stále progresivněji se vyvíjejícím sankcím představuje jejich nákup značný risk.

Zámek lze koupit do 10 milionů

Po celé České republice je rozeseto velké množství historických nemovitostí, ale poslední roky se na trhu s nimi výběr zužuje. Vedle zámku jde třeba také o působivé vily v různých slozích. Od začátku pandemie narostl zájem o historické nemovitosti, lidé shánějí především venkovská sídla s pozemky v dojezdové vzdálenosti zhruba hodinu od Prahy. Účel využití zůstává stejný, je jím jak soukromé bydlení, tak podnikání, případně jejich kombinace.

Příkladem aktuálně nabízených zámeckých nemovitostí jsou malý barokní zámek Brody u Podbořan (8,5 milionu Kč). Budoucí majitelé ocení více než hektarový pozemek a také možnost dokoupení bezprostředně sousedící farmy s dalším pozemkem. Tato nemovitost leží v příjemné dojezdové vzdálenosti hodinu od Prahy. Kombinace využití zámku jako rodinného sídla a farmy jako podnikatelské příležitosti se nabízí.

Barokní zámek Cítoliby (18,5 milionu Kč) bude potřebovat o něco nákladnější rekonstrukci. Díky slavné hudební minulosti místa se nabízejí aktivity spojené s kulturou, především hudbou a hudebními slavnostmi. Větší výzvu pak představuje rozsáhlý barokní komplex zámku Kounice (72 milionů Kč), kde lze uvažovat třeba o vybudování multifunkčního objektu s byty. Památkově chráněná zámek i park v centru jihočeské obce Choustník pak lze pojmout jako víceúčelový objekt, například restauraci, pivovar a více než deset bytových jednotek.

Zdroj:
Luxent – Exclusive Properties
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Obrázek: pixabay
27. 5. 2022 10:10
Zlato jako pojistka v portfoliu: Ano, nebo ne?
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
25. 5. 2022 20:30
Jak jsme na tom v Česku s investiční gramotností?
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock
25. 5. 2022 17:10
Hansen (Saxo Bank): Komodity budou stále drahé, nejlepším lékem na vysoké ceny jsou ale právě vysoké…
Inflace
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
25. 5. 2022 9:45
Petr Zýma (XTB): Trh s kryptoměnami optikou technické analýzy
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat