(Ne)povinná četba: 10 expertních tipů na léto s knihou

Temné proroctví o blížícím se střetu světů, nejnovější hit (nejen) salónních intelektuálů nebo pohled pod pokličku konspiračními teoriemi opředené Goldman Sachs. I takové čtení radí společně s opalovacím krémem přibalit do prázdninových zavazadel námi oslovení ekonomové. S osvědčenou klasikou ani s alternativou se nudit nebudete.

Miroslav Plojhar (Česká spořitelna):

Michael Lewis: The Big Short

Jde o inspirativní čtení nejen na léto, ale hlavně do doby, kdy trendy na trzích trvají dlouho a kdy jsou obavy z možné změny trendu nejmenší, podobně jako volatilita na trzích. Lewisova kniha barvitě popisuje, jak těžké je v takovém prostředí vsadit takzvaně proti davu a následně pozici udržet, ale také to, jak velmi výnosné takové sázky mohou po čase být.

Milan Vaníček (J&T Banka)

Charles D. Ellis: Partnerství – Zrození Goldman Sachs

Velmi zajímavá četba o stylu, podobě a grácii velkého investičního bankovnictví. Značka Goldman Sachs je mezi investory téměř modlou a přečíst si pár řádků o tom, jak to "možná" v této investiční bance funguje či fungovalo, může být inspirativní. Asi není nutné připomínat, že když se podíváme na některé významné osobnosti z oboru (ekonomie i finančnictví), tak byly nebo jsou nějak spjaty právě s Goldman Sachs.

Pavel Hnát (Vysoká škola ekonomická)

Thomas L. Friedman: Svět je plochý - Stručné dějiny 21. století

Nedoporučuji novinku, ale dílo nadčasové. The World is Flat je knihou o globalizaci natolik konkrétní, že vyvede z letargie i ty, kteří nad rychlostí proměn současného světa mávají rukou. Friedman upozorňuje na hlavní technologické proměny v globální produkci, financích, dopravě a vzdělávání, které by nás měly nutit k urychlené reakci. Zdůrazňuje úlohu inovací a s odvoláním na ekonomické klasiky vidí v době globalizace úspěch zejména v kreativní destrukci. Pro náš poněkud zpohodlnělý západní svět tak jeho kniha znamená jasné memento. Ideální čtení do baru nebo na pláž.

Roman Chlupatý (Investiční web)

David Orrell: Economyths

Svižně a zábavně psaná kritika ekonomického mainstreamu od matematika, který se živí vyvíjením modelů testujících úspěšnost léků a předpovídajících počasí. Orrell se pouští do dekonstrukce základních pilířů, na nichž západní společnost a ekonomové středního proudu od dob Pythagora staví. Odhaluje slabší, nebo přímo hluchá místa a s jejich pomocí vysvětluje opakovaná pochybení v předpovídání krizí, včetně té poslední. Alternativu ovšem nenabízí, jen pobídku k tichému zamyšlení či bouřlivé debatě během dlouhých letních večerů.

Petr Dufek (ČSOB)

Frederic Mishkin: Ekonomie peněz, bankovnictví a finančních trhů

Nechci dávat žádné doporučení, co je dobré nebo ne. Mohu říci jen to, jaké knihy mě doprovázejí a jaké mě v poslední době zaujaly. Tu první znám už dvě desítky let a jsem rád, že se neustále vyvíjí, aktualizuje a doplňuje. Je to Ekonomie peněz, bankovnictví a finančních trhů, kterou napsal Frederick Mishkin. Je to nepochybně trochu nostalgie, ale má smysl jak pro studenty, tak pro lidi, kteří ekonomií nežijí. Z aktuálnějších knih jsou tu kousky od Nassima Taleba a Michaela Lewise. Takže na léto třeba Bumerang od druhého jmenovaného.

Miroslav Novák (Akcenta)

Samuel P. Huntington: Střet civilizací

Stejně jako sportovcovo tělo potřebuje po sezóně odpočinek na regeneraci, potřebuje ho i investorův mozek. Obzvláště když se blíží letní okurková sezóna. Takže všechny knihy o akciích, technických indikátorech, bublinách, býčích a medvědích trendech a podobně navrhuji nechat zavřené. Místo toho doporučuji sáhnout po knize Střet civilizací. Ač je už téměř dvacet let stará, je momentálně kvůli Ukrajině nebo Iráku více než aktuální a má i zřejmý ekonomický přesah.

Lubor Lacina (Mendelova univerzita)

David Marsh: Europe's Deadlock: How the Euro Crisis Could Be Solved - And Why It Won't Happen

Kniha, která je psána téměř epickou angličtinou, je kritikou pěti let trvajícího krizového managementu eurozóny. Většina provedených reforem a použitých nástrojů má podle Marshe spíše kosmetický charakter a nesměřuje k řešení zásadních, strukturálních problémů. I s ohledem na politické změny se proto autor obává poklesu podpory procesu evropské integrace, dlouhodobého propadu některých ekonomik EU a oslabení pozice Evropy jako celku ve světové ekonomice.

Helena Horská (Raiffeisenbank)

Thomas Piketty: Capital in the Twenty-First Century

Nejspíš nebudu sama, co si při této otázce vybaví ekonomický bestseller Capital in the 21st century. Váhám, zda se jedná o letní čtení, a to jak rozsahem, tak obsahem. Tato kniha musí být podle mého názoru čtena pozorně, jde o ideální trénink kritického myšlení. Tedy asi nic vhodného k odpočinku u vody, pokud kromě zahřátí těla nestojíte o zahřátí mozkových buněk.

Josef Novotný (brokerjet ČS)

Thomas Piketty: Capital in the Twenty-First Century

Jako letní čtení mohu doporučit Kapitál od Pikettyho. Jedná se o mírně kontroverzní, ale zajímavým způsobem napsanou knihu, která vám díky své délce (asi 700 stran) vydrží na celé léto.

Lukáš Vácha (Conseq Investment Management)

Ke knihám se teď moc nedostanu, před spaním zvládnu jen pár obrázkových časopisů. Mám na nočním stolku Auto Tip Classic, který mi připomíná, že investovat lze nejen do cenných papírů. V akciích se navíc tak hezky nesvezete. V tomto ohledu mají reálná aktiva jednu velkou výhodu, a sice svou emocionální hodnotu.

Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
15. 4. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ivana Birtová, Realitní Shaker)
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat