9 rad, jak zvládnout tržní volatilitu

Začátek jara 2020 se zapsal do historie rekordní volatilitou na akciových trzích. Pro investory s dostatečně dlouhým horizontem je nejlepší taková období přečkat, což ale neznamená, že se to letos všem povedlo. Ač není jisté, kdy přijde další podobná bouře, pár rad, jak ji zvládnout, se může hodit.

1. Zachovejte klid a plánujte dlouhodobě

Když investoři reagují na ekonomické, politické nebo korporátní změny, mohou se nastat výrazné cenové skoky. Reakce trhů na takové události jsou často silnější, než by odpovídalo realitě. O to důležitější je, aby investoři zůstali klidní a nereagovali přehnaně. Když pochopí, že obdobím kolísání cen se při dlouhodobém investování nelze vyhnout, mohou reagovat racionálně a myslet na své dlouhodobé investiční cíle. A pokud si ponechají investice i v dobách ekonomického poklesu, zabrání ztrátám, které mohou nastat při předčasném prodeji aktiv.

2. Riziko spojené s akciemi se zpravidla dlouhodobě vyplatí

Ve srovnání s investory do dluhopisů jsou akcionáři často odměněni nadprůměrným výnosem, který kompenzuje riziko, které podstupují. Riziková hodnota investice ovšem není synonymem její volatility. Volatilita se týká toho, jak dramaticky může kolísat hodnota investice, zatímco riziková hodnota udává pravděpodobnost ztráty. Hodnota akcie může kolísat, ale z dlouhodobého hlediska jsou ceny akcií určovány zisky firem. Ačkoli tedy může hodnota akcie krátkodobě prudce kolísat, z dlouhodobého hlediska může růst její hodnota. Investice do akcií každopádně historicky svým výnosem překonávají investice do ostatních tříd aktiv.

3. Trhy se dlouhodobě zotavují ze ztrát

Korekce jsou běžnou součástí dění na akciovém trhu. Ztráta 10-20 % hodnoty akcie nebo indexu ve srovnání s dříve zaznamenaným maximem není neobvyklá ani během dlouhodobého býčího trendu.

Jak (ne)často kontrolovat hodnotu portfolia aneb Akcie dlouhodobě dávají smysl
Investoři by měli výkonnost svého portfolia sledovat maximálně jednou měsíčně, píše investiční stratég Michal Stupavský ze společnosti Conseq Investment Management.

4. Nerozhodujte se unáhleně o nákupu nebo prodeji

Investoři, kteří drží pozice, typicky těží z dlouhodobého růstového trendu na akciových trzích. Ti, kteří naopak často nakupují a prodávají, riskují snížení celkových zisků. Riskují, že nebudou na trhu v době rally ani v době, kdy se naopak nakupuje ve slevách.

5. Pravidelné investování má dlouhodobě smysl

Bez ohledu na dobu zahájení investice stojí za to investovat pravidelně, například každý měsíc nebo čtvrtletí. Této strategii se říká průměrování nákladů. Negarantuje zisky ani nechrání proti poklesům, ale důslední investoři, kteří takto investují i během propadů, těží z příznivějších cen a snižují si průměrnou nákupní cenu.

6. Diverzifikujte

Na kolísajících trzích není snadné získat jistotu, že investujete do správných aktiv. Vyhlídky na úspěch v různých sektorech nebo v různých zemích se mohou měnit během chvilky. Proto je velice riskantní omezovat investice na určité trhy nebo odvětví. Aby se kompenzovaly nebo minimalizovaly potenciální ztráty, doporučuje se co možná nejvíce diverzifikovat.

Diverzifikované portfolio (téměř) nic neporazí
Slabá výkonnost akcií z přelomu loňského a letošního roku, horší vyhlídky vývoje světové ekonomiky a řada přetrvávajících (geo)politických rizik některé investory přiměly k prodeji části portfolia. Statistické údaje však hovoří jasně, dlouhodobí investoři s diverzifikovanými portfolii by se jedním nevydařeným rokem neměli nechat rozhodit.

7. Investujte do zavedených firem vyplácejících vysoké dividendy

Akcie ziskových společností jsou atraktivní, protože tyto firmy vyplácejí dividendy většinou i během období kolísání na trzích, a tím umožňují stabilní příjmy. Přední globální společnosti mají často lepší pozici na volatilních trzích, jejich vysoké tržní podíly jim umožňují diktovat ceny a generovat stabilnější toky peněz. Firmy, které podnikají v několika oblastech, pak také mohou lépe vyrovnávat efekty negativních regionálních trendů.

8. Reinvestujte příjmy pro zvýšení celkové návratnosti

Když budete reinvestovat příjmy z investic, můžete výrazně zvýšit svou dlouhodobou návratnost.

9. Pozorně sledujte trendy

Trendy ovlivňují všechny sektory a jsou i v investicích. Nová ekonomika, odvětví zdravotnictví a biotechnologií, informační technologie – to jsou trendy posledních let na akciových trzích.

KONTEXT: Svět dospěl na křižovatku. Těchto 5 trendů napoví, kam se z ní (ne)vydá
Optimisté hlásí (blížící se) odraz od koronavirového dna, pesimisté dystopii. Pravda, tedy nejpravděpodobnější scénář, jak tomu bývá, bude někde uprostřed. I kdyby se ale nakonec pandemie COVID-19 stala minulostí během pár měsíců, přispěje nejspíše k nastartování a prohloubení trendů, které (z)mění svět. Jak?
Zdroj:
Fidelity International
Volatilita
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Akciový trh
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Obrázek: CYRRUS
28. 1. 2023 19:00
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Anna Píchová, CYRRUS)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
27. 1. 2023 12:06
Kacerovský (WOOD & Company): Kryptoměny může posunout dále jedině na nich budovaná infrastruktura.…
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Freeimages.com
26. 1. 2023 16:56
Birtová (Realitní Shaker): Jak je na tom český trh s byty, komu je nakloněné současné prostředí a na…
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
26. 1. 2023 10:24
Kubíček (WOOD & Company): Obchodní centra ustála krizové roky se ctí, do dvou let se inflace a vyšší…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Maloobchod
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat