Jak (ne)často kontrolovat hodnotu portfolia aneb Akcie dlouhodobě dávají smysl

Investoři by měli výkonnost svého portfolia sledovat maximálně jednou měsíčně, píše investiční stratég Michal Stupavský ze společnosti Conseq Investment Management.
V posledních dvou měsících jsou globální finanční trhy nejvíce volatilní od období finanční krize v letech 2008-2009. Ceny akcií na přelomu února a března padaly až o 10 % denně. Od oznámení podpory ekonomiky ze strany Fedu a ECB v polovině března se trhy stabilizovaly a ty akciové zaznamenaly silný růst. Volatilita ovšem pokračuje.
Nepodléhat panice
Investoři by (nejen proto) rozhodně neměli sledovat výkonnost svého portfolia na denní bázi. V případě přechodných krátkodobých poklesů se totiž mohou dostat do situace, kdy jejich portfolio zaznamená výrazné přechodné papírové ztráty. Jejich každodenním sledováním se investoři vystavují působení mocného behaviorálního psychologického předsudku myopické averze ke ztrátám (myopic loss aversion). Ten má za následek to, že investoři začnou ve svém nitru pociťovat silné pnutí, nervozitu, nejistotu a obavy z dalšího vývoje.
Historie přitom ukazuje, že dlouhodobý akciový trend je jednoznačně růstový. Globální HDP téměř neustále roste a s ním také tržby, zisky a cash flow burzovně obchodovaných firem. Ano, občas se vyskytnou situace, jako je ta nynější s globální pandemií nemoci COVID-19, kdy se může světová ekonomika dostat do recese. Na to globální akciové trhy v krátkodobém horizontu silně reagují, nicméně se vždy pouze jedná o výkyvy, tedy přechodné poklesy.
Jakmile se světová ekonomika navrátí k růstovému trendu, i akciové trhy mají silnou tendenci tíhnout ke svému dlouhodobému trendu. Ceny akcií totiž dlouhodobě kopírují právě růst korporátních tržeb, zisků a cash flow.
Dlouhodobost jako základ klidného spaní
Nejinak tomu bude i tentokrát. Globální akciové trhy od svého dna v polovině března posílily již o přibližně 20 %. Pokud investoři před měsícem na denní bázi své portfolio skutečně sledovali, určitě jim na hlavě přibylo šedivých vlasů. Ovšem ti, kteří portfolio sledují maximálně na měsíční bázi, mohou být relativně v klidu. 15% akciový pokles od začátku roku není až taková hrůza, pokud vezmeme v úvahu, jaké škody ve světové ekonomice a v ziskovosti firem globální pandemie páchá.
Akciové trhy navíc diskontují očekávaný vývoj na přibližně šest měsíc dopředu. Tudíž bychom se vůbec nemuseli divit, že s tím, jak se klíčové ekonomiky začnou v příštích týdnech postupně a pomalu navracet k normálu, budou akciové trhy pokračovat v růstu. Rizika jsou stále velká, nicméně pokud takzvaná hypotéza efektivních trhů stále alespoň trochu platí, měly by být negativní dopady globální pandemie v cenách akcií již dávno zahrnuty.
Investorům proto lze vřele doporučit, aby stav svého portfolia sledovali maximálně jednou měsíčně. Každodenním sledováním krátkodobé volatility by si jen uškodili. Naopak je zásadní soustředit se na dlouhodobý investiční horizont, a pokud si to situace vyžádá, je vhodné portfolio maximálně jednou za kvartál rebalancovat. Častější péče o investiční portfolio by mohla paradoxně být k neprospěchu dlouhodobé investiční výkonnosti a míry klidu spánku investora.
Zdroj: Conseq