Je možné se lépe připravit na (další pandemii) a její ekonomické důsledky?

Pandemie koronaviru a s ní související opatření v zájmu ochrany zdraví lidí tlačí ekonomiku do hluboké recese. Je vůbec možné se na něco podobného v budoucnu připravit? Věřím, že ano, a že můžeme dokonce založit na nebývalý hospodářský růst.

Koronavirus je v současnosti pro veřejné zdraví a ekonomiku obrovskou výzvou. Nemoc COVID-19 je obzvláště náročná pro starší lidi. Osoby nad 50 let věku mají vyšší riziko infekce a nemoc má u nich podstatně závažnější průběh a vyšší smrtelnost, a to i v případě, že jde o lidi v dobrém zdravotním stavu. Ačkoli je ve výzkumu a přípravě mnoho léčebných přípravků a vakcín pro boj proti viru, očekává se, že budou u starších lidí méně účinné.

Alex Zhavoronkov, vedoucí vědecký pracovník Biogerontology Research Foundation, navrhuje v článku v časopise Aging na ochranu seniorů před nemocí COVID-19 podávat nízké dávky léku rapamycin. Rapamycin se spolu s dalšími látkami, jako je třeba dlouhodobě osvědčený lék na cukrovku Metformin, řadí mezi takzvané geroprotektory, tedy látky působící proti procesům souvisejícím se stárnutím. Například "omlazení" imunitního systému 75letých na úroveň 50letých by přitom snížilo úmrtnost na COVID-19 o 90 %.

Zhavoronkov také upozorňuje, že zlepšení a udržení dobrého zdraví u starších lidí oživí ekonomiku a mohlo by potenciálně vést k nebývalému hospodářskému růstu. Rostoucí podíl starších lidí v populaci má (zatím) negativní vliv na HDP, ale prodloužení ekonomické produktivity alespoň o několik let by mělo pozitivní důsledky pro ekonomiku, globálně jistě v řádu bilionů dolarů.


SPECIÁL: KORONAVIRUS A TRHY


Několik společností se snaží vytvořit vakcíny nebo léky, které cílí přímo na COVID-19. Tyto intervence nenabízejí úplnou ochranu, a přidání geroprotektorů tak může pomoci zlepšit šance pro seniory. V zájmu předcházení podstatným ztrátám na životech starších lidí a dalších zranitelných skupin obyvatelstva by vlády a systémy zdravotní péče měly prozkoumat preventivní a intervenční strategie vycházející z nedávného pokroku ve výzkumu stárnutí. Jakmile pandemie ustoupí, budeme muset najít způsoby, jak podpořit ekonomiku.

Existují uznávané modely, které ukazují, že nejlepším způsobem, jak podpořit růst ekonomiky, je zvýšení zdravé produktivní dlouhověkosti. Nejen doktor Zhavoronkov, ale i další vědci tvrdí, že zvýšení produktivní dlouhověkosti podstatně podpoří hospodářský růst v rozvinutých zemích. Testování nízkých dávek rapamycinu – samostatně, nebo v kombinaci s Metforminem a NAD+ posilovač – může pomáhat chránit starší osoby před infekcemi a také zrychlit ekonomické zotavení, když globální pandemie skončí.

Světové firmy, které vytvářejí řešení v oblasti zdravé dlouhověkosti, sleduje i český investiční fond LongevityTech.fund, protože se ve střednědobém horizontu bude jednat o možná nejrychleji rostoucí obor na světě. Fond zahajuje své druhé upisovací kolo v září 2020.


Biogerontology Research Foundation

Přední britská nezisková organizace zaměřená na výzkum dlouhověkosti a stárnutí. Podpořila několik iniciativ týkajících se rozvoje takzvané zdravé dlouhověkosti. Poskytla finanční a organizační podporu Longevity International UK za účelem zřízení parlamentní skupiny pro dlouhověkost ve Spojeném království a založení konsorcia Longevity AI v King's College London. Nadace se také aktivně zapojila do úspěšné iniciativy na přidání nového kódu pro označení "nemocí souvisejících se stárnutím", který přijala Světová zdravotnická organizace v roce 2018 během posledních revizí svého rámce mezinárodní klasifikace nemocí.

Geroprotektory

Dosud neexistují rozsáhlé klinické důkazy zvrácení procesu stárnutí nebo zlepšení imunitní funkce u starších osob, ale probíhají snahy o identifikaci nových geroprotektorů s použitím umělé inteligence a dat o lidech. Existuje několik databází geroprotektorů a bylo navrženo několik strategií pro obnovení imunitní funkce u starších osob. Nejvíce známými geroprotektory podporovanými slibnými klinickými důkazy zlepšené imunitní odpovědi na virové infekce u starších pacientů jsou rapamycin a everolimus. O rapamycinu je známo, že účinně zpomaluje stárnutí u mnoha druhů (včetně myší), a bylo prokázáno, že u lidí zpomaluje nemoci související s věkem. Dosud však nebyly provedeny žádné velké klinické studie.

Koronavirus
Přestat sledovat
Krása a zdraví
Přestat sledovat
Zdravotnictví a zdravotní péče
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Farmacie
Přestat sledovat
17. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Nová popularita etherea a vztah trhu s výnosovou křivkou
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosová křivka
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
15. 5. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): Ochránit se před 20-30% propadem cen akcií by v současnosti nebyla žádná…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat