KONTEXT: Volby do Evropského parlamentu a 5 zákonů lidské blbosti

Volby do Evropského parlamentu se blíží a propaganda všeho druhu (opět) jede naplno. V kontextu odhalených masových manipulací v případě brexitu a amerických prezidentských voleb se tentokrát o síle Facebooku a spol., motivaci manipulátorů a možné obraně alespoň diskutuje. Netknutá nicméně zůstává achilovka demokracie, tedy neschopnost či neochota většiny učinit kvalifikované a racionální rozhodnutí.

Hlupáci po celém světě mají několik společných rysů – je jich všude hodně, jsou iracionální a škodí ostatním, aniž by z toho něco měli, shrnul v roce 1976 Carlo Cipolla, profesor ekonomické historie na Kalifornské univerzitě v Berkeley, závěry své analytické výpravy do hlubin hlupákovi duše.

Při pročítání jeho práce jsem opakovaně narážel na poznatky a postřehy, které se mi zdály být relevantní (nejen) v kontextu celosvětově rostoucí poptávky po antisystému, jež je podle Financial Times v novodobé historii bezprecedentní. A i proto jsem se před blížícími se volbami do Evropského parlamentu, mnohými experty označovanými za křižovatku dějin společné Evropy, rozhodl nabídnout bez dalšího komentáře pět zákonů stupidity podle Cipolly.

1. Pokaždé a nevyhnutelně lidé podcení počet hlupáků v dané skupině. Ať odhadnete počet hlupáků ve svém okolí na jakkoli vysokou úroveň, podstřelíte. Propadnete totiž iluzi, že některé irelevantní faktory, jako jsou zaměstnání, dosažené vzdělání nebo bohatství, v tomto směru hrají roli.

2. To, zda je člověk hlupák, nesouvisí s jeho dalšími vlastnostmi. Hlupáky najdete všude. V každém národu, skupině definované pohlavím nebo třeba mezi profesory či účastníky zasedání v Davosu je jich určité množství. Kolik, to ovšem není možné určit. Pokus o to by navíc popřel první zákon.

3. Hlupák svými kroky škodí ostatním, aniž by z toho něco měl. Moudrý člověk zvládne svými činy obohatit sebe i ostatní, bandita obohatí sebe na úkor ostatních, bezmocný obohatí ostatní na svůj úkor. Pouze hlupák škodí ostatním a zároveň (většinou) i sobě. Jde o zlatý zákon stupidity.

4. "Nehloupí" opakovaně podceňují škody, které hlupáci mohou napáchat. Vždy, všude a za jakýchkoliv okolností srážka s blbcem (ať v podobě skutečného střetu, nebo jen přiznání existence a následného zaangažování) bolí. Jde o drahou chybu, již ovšem lidé neustále opakují.

5. Hlupák je nejnebezpečnějším archetypem člověka. Zda danou skupinu (společnost) hlupáci potopí, nebo nepotopí, záleží na skladbě "zbytku". Tam, kde dochází k implozi či explozi, jej tvoří vysoké procento banditů a nemálo bezmocných. V ostatních případech narazíme na dostatek moudrých.

Význam blížících se voleb do Evropského parlamentu včetně jejich očekávaného výsledku diskutovali na platformě Alter Eko ekonom Petr Zahradník a politolog Jiří Pehe (jejich celý rozhovor ZDE).

Jiří Pehe: Revoluci po evropských volbách nečekám, protievropské strany budou mít asi třetinu křesel
Lidovci, sociální demokraté, liberálové a zelení budou mít v Evropském parlamentu i po volbách většinu a budou reformy schvalovat společně. Antievropské či protisystémové strany mají společný pouze protiunijní étos, internacionála nacionalisticky orientovaných stran je protimluv, uvedl v rámci projektu Alter Eko ředitel pražské New York University Jiří Pehe v rozhovoru s ekonomem Petrem Zahradníkem z České spořitelny.
Pozitiva brexitu a migrační krize: Lidé se konečně zajímají o EU
Migrační krize i současné brexitové tahanice mají nepochybně i svá pozitiva. Lidé se začali o Evropu a Evropskou unii zajímat a v médiích poprvé od našeho vstupu probíhá seriózní debata o přínosech i problémech unie, vysvětlil politolog Jiří Pehe, ředitel pražské New York University, v rámci projektu Alter Eko. Ve světle blížících se voleb do Evropského parlamentu téma diskutoval s ekonomem Petrem Zahradníkem z České spořitelny.
Jiří Pehe: Posouvání termínu brexitu je problém (i) kvůli evropským volbám, tendence dalších zemí odcházet z EU slábnou
Posouvání termínu brexitu se mi nelíbí, posun za termín konání voleb do Evropského parlamentu vnáší zmatky do samotného systému konání těchto voleb. Nejasnosti oslabují institut výběru zástupců zemí v Evropském parlamentu. Pokud budou Britové volit, staneme se svědky celkem zajímavého "referenda" o současné pozici obyvatel Spojeného království, řekl v rámci projektu Alter Eko politolog a ředitel pražské New York University Jiří Pehe ekonomovi Petru Zahradníkovi z České spořitelny.

Co dodat? Čistou mysl, pevnou ruku a vše zlé (a hloupé) pryč!

Evropská unie
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
15. 5. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Jaroslav Brychta, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat