Tohle jsou největší chyby, které můžete udělat při investici do ETF

ETF - ilustrační foto
Obrázek: Pixabay

Burzovně obchodované fondy (ETF) jsou stále populárnějším investičním nástrojem. Oproti mnoha jiným jsou nízkonákladové a transparentní a dokážou investorům ušetřit hodně času. I přes řadu výhod však lze při investování do ETF chybovat a spálit se. Jakých nejčastějších chyb se investoři na trhu s ETF dopouštějí?

Nedostatečně či špatně diverzifikují

Ačkoli téměř každý investor ví, že je důležité diverzifikovat a nenechávat všechny peníze na jedné hromádce, ne všichni to umějí správně uvést do praxe. Dobrá diverzifikace by investora měla ochránit před co možná nejvíce riziky – ať už souvisejícími s regionem nebo sektorem, na který se ETF zaměřuje, nebo samotnou třídou aktiv. Hodnota dobře diverzifikovaného portfolia tolik nekolísá v reakci na různé změny ve světě nebo tržní šoky.

Diverzifikace je o minimalizaci rizik spojených s investováním, nikoli o maximalizaci výnosu. Pokud si například investor kupuje pouze jeden ETF sledující index S&P 500, je to určitě lepší, než aby neinvestoval vůbec, ale za dobře diverzifikované portfolio to považovat nelze. V takovém případě totiž investor drží jen jednu třídu aktiv (akcie), jen jeden region (USA) a jen jeden typ společností, co se tržní kapitalizace týká (velké). USA si své místo v portfoliu jistě zaslouží – je největším a nejvyspělejším trhem na světě. Na druhou stranu však historicky nastala řada období, kdy se titulům z jiných částí světa nebo jiným třídám aktiv dařilo lépe, případně se jejich ceny vyvíjely jinak. Jejich zařazením do portfolia by tak klesla míra kolísání hodnoty investice jako celku.

Stejně tak je dobré diverzifikovat i v rámci dluhopisové složky portfolia a investovat například do dluhopisů od různých emitentů a s různou dobou splatnosti.

Nakupují vysoko a prodávají nízko

Nakupujte nízko, prodávejte vysoko - tak zní mantra ideálně ziskového investování. Lidé jsou od přírody sociální tvorové a rádi jsou součástí všeho, co se děje. Právě proto se často nechají unést v momentu, kdy trhy rostou a všichni okolo hovoří o tom, jak nakupují. Kopírují jednání ostatních a začnou také investovat ve velkém. Lidé nechtějí, aby jim něco uteklo, a tak mají bohužel také tendenci prodávat, když trhy klesají a (téměř) všichni panikaří.

To je přitom naprosto špatná strategie. Principem ziskového investování je levně koupit a draze prodat. Proto nakupování v době, kdy trh roste, a prodávání, když ceny klesají, vede k hrubě neideálnímu výsledku.

Na rozdíl od jednotlivých akcií nebo dluhopisů zahrnují ETF zpravidla desítky, mnohdy ale i stovky, ba tisíce titulů. Riziko, že by jejich hodnota klesla na nulu, je proto mizivá. Dříve nebo později se trend otočí a ceny společností v dané oblasti nebo sektoru opět porostou.

Panickými prodeji realizují ztráty

Tato chyba je jedna z největších. Vychází ze snahy časovat trh a z následující myšlenky: "Když trh klesá, prodám a počkám, až ceny spadnou ještě níže, aby bylo možné nakoupit levněji." Valné většině investorů ovšem taková úvaha, jakkoli na první pohled logická, štěstí nepřinese.

Pokud investor začne prodávat v momentu, kdy trh klesá, ztráty svým prodejem realizuje. Nikdo však nevidí do budoucnosti, aby měl jistotu, že budou poklesy pokračovat. Klidně se může stát, že investor prodejem realizuje ztrátu a během následného čekání na další poklesy trh naopak vzroste.

Proto je důležité ETF držet, i když se trh propadne, a tím realizaci ztrát předejít. Je naopak lepší zvážit, zda a jak lze využít poklesů cen k dalším nákupům. A dilema samozřejmě poměrně dobře řeší pravidelné investování, byť v opravdu dlouhém horizontu (ve kterém ceny aktiv rostou) se průměrná nákupní cena zvyšuje.

Pokud investor ví, že je citlivý na kolísání hodnoty svého portfolia, měl by tomu přizpůsobit rizikovost portfolia. Například tedy neinvestovat jen do akcií, ale držet i méně rizikové instrumenty, jako jsou například státní dluhopisy nebo třeba úročená hotovost.

Snaží se porazit trh

Ačkoli každý chce vydělat více, než je průměr (překonat trh), většině investorů, kteří se o to pokouší, se povede pravý opak. Ve výsledku za delší období vydělají méně. A platí to pro drobné investory i profesionály.

Studie opakovaně prokazují, že ani profesionální portfoliomanažeři nejsou schopní dlouhodobě a konzistentně překonávat se svými portfolii výkonnost celého trhu. A ačkoli se to někomu může po určitou dobu dařit, většinou jde spíše o štěstí než o dovednost.

Investují do instrumentů, kterým nerozumí

Nabídka ETF je široká a vyznat se ve všech parametrech a principech fungování může být minimálně na začátku složité. Existují ETF lepší a horší, jednodušší a složitější. Nevěnuje-li investor dostatečnou pozornost výběru, lehce se může stát, že si koupí něco, co se bude chovat jinak, než očekával, a může zbytečně přijít o peníze.

Příkladem může být investice do pákových ETF nebo do ETF spekulujících na pokles trhu, případně třeba záměna ETF investujícího do firem těžící zlato za ETC na fyzické zlato. I menší "přešlapy" typu volby málo likvidního ETF s vysokou nákladovostí (TER) a třeba špatnou schopností kopírovat sledovaný index může celkové výnosy výrazně ovlivnit.

Další články nejen o investicích do ETF najdete na webu investiční robo-advisory platformy Portu.

Kytara, struny. vibrace - ilustrační foto
Obrázek: Pexels.com
15. 8. 2022 17:07
Trh jako struna na kytaře aneb Když peníze nemohou jen tak ležet

Proč se akciový trh ze svého červnového dna odrazil výše? Dá si snad Fed pauzu ve zpřísňování měnové politiky? Je již...

Investování - ilustrační foto
Obrázek: Freepik.com
23. 8. 2022 17:02
Ve jménu obhajoby pravidelného investování

Nick Maggiulli z investiční společnosti Ritholtz Wealth Management je stoupencem a propagátorem pravidelného investování...

Chyby v investování
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
23. 3. 2023 16:56
Miloš Filip (Schönfeld & Co): Náš nemovitostní fond v uplynulých letech překonal konkurenci, sázíme…
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
23. 3. 2023 10:18
Nervozita kvůli stavu bank se na trzích přelévá i do jiných odvětví. Nakupuji ve slevě Komerční…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Finanční sektor
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
22. 3. 2023 16:26
Dodavatelské řetězce SHORT aneb Jak a proč sázet na nearshoring?
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Mezinárodní obchod
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Těžba
Přestat sledovat
Obrázek: Fruitisimo
21. 3. 2023 6:16
Jan Hummel (Fruitisimo): Nabízíme porci zdraví i místo, kde se cítíte dobře. Po expanzi na další…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Krása a zdraví
Přestat sledovat
Potraviny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat