US MARKETOtevírá za: 3 h 53 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Co Twitter dal: Bitcoin jako světová měna?

Dnes něco o tom, že komodity jsou z dlouhodobého hlediska na nic, ale letos jako celek vydělávají, že Barack Obama může za šíření rasismu v USA, že Steve Wozniak fandí bitcoinu, a také o tom, proč do hedgeových fondů neinvestuje nikdo, kdo má alespoň špetku rozumu, a nakonec o tom, kolik si mohli investoři vydělat na amerických akciích za posledních 50 let, ale určitě to neudělali.

Daniel Kuchta
Daniel Kuchta
5. 6. 2018 | 15:00
Komodity

1. Komodity letos frčí

Komodity jako celek jsou letos nejvýdělečnějším aktivem, ale rozdíly mezi jednotlivými komoditami jsou výrazné. Nejlépe jsou na tom dřevo (+33,11 %) a kakao (+23,68 %), nejhůře naopak cukr (-21,7 %), hovězí na porážku (-14,69 %) a sójové boby (-6,86 %). V desetiletém a pětiletém horizontu byly komodity jako celek špatnou investicí, ale letošním dobrým výkonům ještě nemusí být konec.

2. Wozniak věří bitcoinu

Steve Wozniak, jeden ze zakladatelů společnosti Apple, by chtěl, aby se bitcoin stal jedinou světovou měnou. S touto myšlenkou přišel šéf společnosti Twitter Jack Dorsey a Wozniak se vyjádřil v tom smyslu, že by za to ruku do ohně nedal, ale líbilo by se mu to. Je potřeba zmínit, že Wozniak nakoupil bitcoiny po 700 USD, takže celkem hezky vydělal, ale nakonec všechny kromě jednoho letos prodal. Jeho optimismus je poněkud překvapivý, protože, jak řekl, jde o matematickou a čistou měnu, která není manipulována vládami, ovšem sám o sedm bitcoinů přišel, když mu je nějaký podvodník (velice jednoduše) ukradl. S bitcoinem je to zkrátka jako s Applem - buď jej milujete, nebo nepotřebujete, protože víte, že existují zajímavější alternativy.

3. Proč hedgeové fondy?

Mezi lety 2002 a 2010 dosahovaly hedgeové fondy (HRFX Global Hedge Fund Index) dvojnásobné výkonnosti než americké akcie (index S&P 500). V současnosti za akciemi zaostávají, ale poplatky mají prakticky stejné. Proč že jsou levné indexové fondy a ETF tak populární?

4. Obama a rasismus

Pensylvánský senátor Rick Santorum opět perlil, když řekl, že bývalý prezident Barack Obama může za zhoršení rasismu v USA, protože se vždy stavěl proti policii na stranu černých lidí, kteří měli problémy se zákonem. Ještěže republikáni mají Obamu a Hillary, protože kdyby ne, museli by svou omezenost a neschopnost omlouvat nějak jinak.

5. Historické okénko

Před padesáti lety index S&P 500 poprvé uzavřel nad 100 body. Od té doby vydělal 11 480 %, což po započtení dividend činí asi 10 % ročně. Vypadá to hezky, ale pochybuji, že existuje investor, který byl schopen oněch 50 let index (respektive všechny jeho konstituenty) držet.

Do celkového skóre nepochybně přispěl i Netflix, který sice v roce 2011 ztratil 61 %, ale od té doby přidal 3 550 %.

Barack ObamaBitcoinHedgeové fondyKomodityNetflixS&P 500Spojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa