US MARKETOtevírá za: 5 h 31 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Nejzdravější národ(y) světa

Španělsko je proslulé vynikající kuchyní, příjemným klimatem a fascinující historií. A nově se může pochlubit také titulem nejzdravější země světa.

Bloomberg dal dohromady údaje od OSN, Světové banky a Světové zdravotnické organizace a pomocí vybraných ukazatelů ohodnotil 169 zemí. Sledovanými faktory byly například délka dožití, obezita, užívání tabáku, kvalita ovzduší nebo přístup k pitné vodě.

Španělsko poskočilo ze šestého místa na první, ze kterého odsunula Itálii. Na seznamu, který naznačuje korelaci mezi zdravím a bohatstvím, jsou v těsném závěsu Island, Japonsko a Švýcarsko. Bohaté země Evropy a Pacifiku žebříčku dominují, na opačném konci je 17 z 20 zemí ze subsaharské Afriky, doplňují je Jemen, Afghánistán a Haiti.

Přestože příjmy jsou podstatným faktorem pro zdraví lidí, nejsou jednoznačně určující. USA, kde délka dožití klesá částečně v důsledku nadužívání opiátů a velkého počtu sebevražd, jsou v žebříčku až na 35. místě. O pět příček výše je výrazně chudší Kuba, která dlouhodobě investuje do veřejného zdravotnictví a klade důraz na prevenci.

Pokud se zaměříme na systémy zdravotnictví, zdá se, že důležitější je to, za co se peníze utrácejí, nikoli kolik se do systému vloží. V posledním desetiletí Španělsko vyniká podstatným snížením výskytu kardiovaskulárních chorob a úmrtí na rakovinu. Za tímto úspěchem stojí důraz na prevenci a včasnou diagnostiku. Tamní zdravotnictví je převážně financováno z daní a funguje na principu volného a univerzálního přístupu ke zdravotní péči. V podstatě každý má nárok na stejnou úroveň zdravotní péče bez ohledu na to, kolik peněz má k dispozici. Výdaje na zdravotní péči na osobu jsou ale ve Španělsku i tak pod průměrem OECD a dosahují pouze jedné třetiny výdajů v USA.

Dalším důležitým faktorem je jídlo. Středomořská kuchyně je bohatá na zeleninu, ovoce, ořechy, ryby a olivový olej. Četné studie prokázaly, jak je tato strava zdraví prospěšná, zejména v souvislosti se srdečními chorobami. Skandinávská a východoasijská strava je také bližší zdravému životnímu stylu, což se propisuje i do žebříčku zemí podle obezity.

Ta také souvisí se sedavým životním stylem. Například ve Švýcarsku či Švédsku lidé obecně holdují sportu a dalším fyzickým aktivitám, a tyto země se tak v žebříčku umisťují vysoko.

I tradiční španělská siesta možná hraje roli ve zdraví populace. Mnohé studie potvrzují, že krátký odpolední spánek je zdraví velice prospěšný.

Očekává se, že do roku 2040 Španělsko přeskočí Japonsko a bude mít nejvyšší očekávanou délku dožití (86 let). Zbytek světa bude tento trend prodlužování délky lidského života následovat, Čína v něm pravděpodobně předčí USA.

Zdroj: World Economic Forum

Krása a zdravíSvětová ekonomikaŠpanělskoZdravotnictví a zdravotní péče
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika