US MARKETOtevírá za: 30 h 26 m
DOW JONES-0,61 %
NASDAQ-1,00 %
S&P 500-0,67 %

Největší bubliny v historii

Honba za lehce vydělanými penězi s sebou přináší strach investorů ze spekulačních bublin. Stříbro, akcie, komodity a mladé trhy jsou dnes běžně obviňovány ze spekulativního růstu. Bubliny jsou ve světě přítomny od počátku fungování trhů. Jak jsme se s nimi v dějinách vyrovnali? Posuďte sami na základě následujících příkladů.

Redakce IW
Redakce IW
11. 5. 2011 | 6:00
Nemovitosti

1. Holandsko: Tulipánová mánie

- vrchol: rok 1637

Některé bubliny mohou vypadat skutečně absurdně. Jednou z nich je "tulipánové šílenství" z první poloviny 17. století. Jedna tulipánová cibulka měla tehdy hodnotu 4 volů, 12 ovcí, 4 tun piva, 1 000 liber sýra, obleku nebo stříbrného pohárku.

Nový druh tulipánů přišel zčistajasna. Byly dovezeny z Turecka. Zbláznil se do nich téměř každý a vlastnictví tulipánů určovalo postavení ve společnosti, tulipán byl zkrátka symbolem elit. A nešlo o jen tak obyčejný tulipán (běžné cibulky se prodávaly za pár šupů), poptávající toužili po exotických odrůdách, které nebyly dostupné doma a vynikaly paletou intenzivních barev, jež neměla obdoby u žádného jiného květinového druhu své doby.

V souvislosti s obrovskou poptávkou po nich způsobila tato nakažlivá honba za pěstitelskými skvosty nejlepších zahradníků 17. století kolaps nabídky a neřízený růst ceny.

Na trh vstoupili spekulanti. Farmáři dokonce dávali do zástavy své statky, aby mohli koupit tulipány. Tulipánová mánie dospěla k zenitu během zimy 1636-1637, kdy byl jeden vzácný tulipán vydražen za 5 200 guldenů.

Zvrat nastal v Haarlemu, na běžné aukci, kdy se poprvé nenašel nikdo, kdo by byl ochoten tulipány koupit. Během několika dní se panika rozšířila po celé zemi a tulipánům už nepomohlo nic. Cena spadla na setinu.

2. První zlatá bublina

- vrchol: rok 1980

Příznivci zlata by měli zpozornět. V 80. letech zlato vyletělo téměř odnikud až k 1 000 USD za trojskou unci. Stejně nečekaně pak přišel strmý pád. Stále není zcela jasné, co se tehdy přesně stalo, ale víme jistě, že to bylo poprvé, kdy vznikly obavy o stabilitu a udržitelnost ekonomiky USA.

V roce 1978 totiž připravil Sovětský svaz pro svět šok podepsáním bilaterální dohody o spolupráci s Afghánistánem. Později se jejich vztahy zhoršily a Sověti oznámili osvobození Afghánistánu od vlády prezidenta Amina.

To byl pro americkou ekonomiku, oslabenou vysokou inflací taženou vzrůstajícími cenami energií a nezaměstnaností, těžký zásah. Mnozí se strachovali o budoucnost velmoci. A v době nejistoty ohledně USA je zlato vždy alternativou "dolarového bezpečného přístavu".

Nákupní horečka se však po opadnutí největších obav velmi rychle změnila na prodejní paniku, historický rekord byl střídán dvěma po sobě jdoucími denními limitními poklesy. Když se emoce utišily, nastoupilo zlato svůj 22letý býčí trend.

3. NASDAQ: Technologická bublina

- vrchol: rok 2000

Kořeny této bubliny bychom měli hledat v IPO nerentabilní TheGlobe.com. V listopadu 1998 stanovila TheGlobe.com podvečer cílovou cenu pro své akcie 9 USD. Už ráno cena vyletěla na 97 USD, uzavřela pak v kurzu 63,5 USD za akcii. Tato IPO tak překonala 249% ziskem v prvním dni rekord, který doposud držela IPO Broadcoast.com. Růst ceny nebyl podložen fundamenty a zájem investorů o tuto společnost později naprosto uvadl.

Nebylo to první internetové IPO (eBay a Yahoo! přišly už dříve), ale šlo o první varovný signál, že něco není v pořádku a investoři se pravděpodobně zbláznili.

Jen málokdo pamatuje K-TEL, výrobce kýčovitých hudebních kompilací. Nachytali se mnozí. V polovině dubna 1998 proběhly zprávy, že společnost expanduje do oblasti internetu. Cena jejích akcií se okamžitě více než zdvojnásobila. Navzdory rychlým ziskům byla ovšem považována za časovanou bombu, takže vzrůstal zájem o krátké pozice (shortování). Magický vzestup byl tak přikrmován tím, jak spekulanti v krátkých pozicích museli akcie nakupovat zpět za stále ještě rostoucí ceny. Akcie kulminovaly na hodnotě 34 USD začátkem května a začaly klesat přes 12 USD v listopadu na konečnou hodnotu v řádu centů.

K-TEL neudržel růst a ziskovost, takže se v roce 2007 nevyhnul going private (pozn. proces, v rámci kterého společnost odchází z trhu a přestává se veřejně obchodovat) a konsolidaci akcií (tzv. reverse split) v poměru 1:5 000 a přesunu na mimoburzovní trh.

V roce 1999 už šílenství bylo všeobecně zřejmé s masivními IPO na denní bázi. Psychologickou hranicí, kdy pohár přetekl, byla fúze Time Warner-AOL. Splasknutí bubliny celkově znamenalo ztrátu zhruba 5 bilionů USD

4. USA: Nemovitostní bublina

- vrchol: rok 2007

Toto téma je stále žhavé a Američané na důsledky této bubliny zatím nenašli lék. Podle mnoha odborníků měla na svědomí vypuknutí současné dosud trvající globální ekonomické krize.

Jak je vidět, historie se neustále opakuje a zatím nikdo nepřišel na účinný způsob, jak tvorbě spekulačních bublin zabránit, nebo alespoň zmírnit jejich negativní dopady. Uvidíme, jak dopadne současná stříbrná mánie, kdo zabydlí prázdná čínská města a podobně.

Zdroj: Business Insider

Investiční bublinyNemovitostiTechnologieZlato
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

20. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Podcast