Co doktor Měď předpověděl, to se stalo: Z protivětru se stal vítr v zádech zlata
Hedgeový manažer a blogger Jesse Felder na začátku března napsal, že "měď je nazývána 'doktorem', protože má doktorát z ekonomie". Připomněl, že pokud jde o inflaci, jsou predikce vysílané vývojem ceny mědi přesnější než predikce většiny ekonomů. "Prudký vzestup ceny mědi říká, že jádrová inflace je příliš nízko a v příštích několika letech bude výrazně vyšší," dodal tehdy.
Aktuální vývoj potvrzuje, že měl Felder pravdu. V dubnu vystoupila meziroční jádrová inflace v USA na 3 %, čímž překonala ty nejagresivnější predikce. "Fed tvrdí, že jde o přechodný jev, cena mědi ovšem hovoří jinak. Podle té by růst spotřebitelských cen měl být oproti nízkým hodnotám z poslední doby vyšší po delší dobu," říká Jesse Felder.
Zhruba týden po svém březnovém příspěvku k inflaci a mědi Felder napsal, že "nominální úrokové sazby rostou rychleji než inflace, což vytváří protivítr pro cenu zlata". Již tehdy ale predikoval, že toto prostředí se brzy změní. A vývoj mu dal opět za pravdu. Z protivětru se rázem stal vítr v zádech. "Inflace roste výrazně rychleji než nominální sazby, takže reálné sazby prudce klesají," vysvětluje.
Během prvních tří měsíců letošního roku cena zlata klesala, ze zhruba 2 000 USD za trojskou unci spadla až pod 1 700 USD. Nyní je ale již na dohled 1 900 USD za trojskou unci. "Někteří ekonomové a investoři věří, že zvýšená inflace brzy odezní. Pokud se však ukáže, že se doktor Měď ani tentokrát nemýlil, může cena zlata setrvat v růstovém trendu," uzavírá Jesse Felder.
Zdroj: The Felder Report