US MARKETOtevírá za: 12 h 32 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Čína hromadí komodity. Chystá se na válku, nebo na Trumpa?

Čína masivně navyšuje své zásoby klíčových surovin. Vláda mimo jiné vyzvala státem vlastněné ropné společnosti, aby své zásoby suroviny navýšily o minimálně 60 milionů barelů, a třeba společnosti Sinograin dala za úkol posílit dovoz obilí. Americké ministerstvo zemědělství odhaduje, že podíl čínských zásob kukuřice na jejich globálním objemu dosáhne brzy bezmála 70 %.

Tomáš Beránek
Tomáš Beránek
8. 8. 2024 | 9:47
Čína

"Na masivním dovozu zemědělských a průmyslových komodit vzhledem k velikosti čínské populace a ekonomiky není samo o sobě nic zvláštního, nynější tempo navyšování zásob ale nekoresponduje ani s demografickým vývojem, ani s vývojem koncové spotřeby potravin nebo průmyslové výroby," uvádí Lukas Kümmerle ze společnosti Kucrop Analytics.

Podíl dovozu vybraných zemědělských surovin do Číny na jejich globálním importu, zdroj: S&P Global

Podíl dovozu vybraných zemědělských surovin do Číny na jejich globálním importu, zdroj: S&P Global

Zjistit přesné objemy zásob jednotlivých surovin je těžké, Čína se o tyto informace nedělí. Podle různých odhadů se však třeba čínské zásoby surové ropy a pohonných hmot v polovině loňského roku pohybovaly kolem miliardy barelů. Například USA naproti tomu mají v zásobách jen asi 600 milionů barelů. Ve velkém Čína hromadí také měď coby klíčovou průmyslovou komoditu.

Vývoj čínských zásob mědi, zdroj: Bloomberg

Vývoj čínských zásob mědi

Kümmerle vysvětluje, že nejčastěji se za důvod navyšování čínských zásob považují obavy z vývoje vztahů země se Západem v čele se Spojenými státy. Čínská centrální banky donedávna v rámci procesu dedolarizace také masivně navyšovala své zlaté rezervy. Mezi listopadem 2022 a dubnem 2024 je navýšila o 316 tun na 2 264 tun.

Čínské obavy ze zhoršení dostupnosti klíčových průmyslových a zemědělských komodit jsou zřejmé, obzvláště v kontextu možného vítězství Donalda Trumpa v listopadových prezidentských volbách. To by byla přitom pro svět ta lepší varianta. Objevují se totiž i názory, že Peking vyhlíží razantní zhoršení geopolitické situace v reakci na vlastní kroky, třeba v souvislosti s Tchaj-wanem.

Projekce podílu čínských zásob vybraných surovin na jejich globálním objemu, zdroj: Kucrop Analytics

Projekce podílu čínských zásob vybraných surovin na jejich globálním objemu

Zdroj: The Commodity Report

ČínaGeopolitikaKomodityPrůmyslové kovySoft komoditySpojené státy americké (USA)Vzácné kovy
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa