Co dnes hýbe trhem s ropou a čím na oplátku hýbe cena černého zlata?

Cena severoamerické lehké ropy WTI klesla minulý týden pod 70 USD za barel. Surovina je tak nejlevnější v tomto roce. Co ji může čekat v dalších týdnech a na co naopak bude mít vliv vývoj její ceny?
Náladu na trhu energetických komodit ovlivnily mimo jiné finální srpnové indexy nákupních manažerů, které ukázaly na slabost výrobního sektoru a zvýšily obavy stran budoucí poptávky po ropě. Zlevňování černého zlata navíc umocnila blížící se dohoda mezi politickými frakcemi v Libyi, která by mohla podpořit vývoz ropy z této severoafrické země. Ropný kartel OPEC ve spojení s dalšími významnými těžaři ropy v čele s Ruskem (OPEC+) na dění reagoval odložením zvýšení produkce o dva měsíce, ceny ropy se mu ani tím ale zvýšit nepodařilo.
"Cena ropy WTI klesla, medvědi ale ještě otěže nepřebrali. Sentiment zůstává z poloviny býčí, a tak nelze vyloučit odraz ceny výše," říká Callum Thomas z webu TOPDOWN CHARTS. Po slabších PMI naopak v závěru týdne relativně uspokojivý signál vyslala data z amerického trhu práce, což vedlo k posílení očekávání, že se hospodářství Spojených států podaří vyhnout recesi.
Nejde ale jen o ropu samotnou. Surovina má coby klíčový výrobní vstup zásadní vliv na inflaci. A o tu se nyní hraje především.
"Z modré linie na grafu níže se může v současné situaci stát buď odrazový můstek, nebo hranice propasti. Rozřešení toho, která z těchto dvou možností se ukáže být realitou, a tedy i toho, zda dojde k posílení proinflačních, nebo protiinflačních tlaků, je ale o to více v mlze, že může kartami prakticky kdykoli zamíchat geopolitika v souvislosti s děním na Blízkém východě," dodává Thomas.
Zdroj: TOPDOWN CHARTS