US MARKETOtevírá za: 12 h 24 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Trh s ropou ovládli medvědi. Jejich panování ale nemusí trvat dlouho

Cena severoamerické lehké ropy WTI na začátku září spadla pod 70 USD za barel, nejnižší úroveň od roku 2022. Analytici vývoj připisují mimo jiné přetrvávající slabosti čínské ekonomiky. Nálada na trhu je silně medvědí, ne všichni ale vidí jako jedinou možnost další pokles cen černého zlata.

Tomáš Beránek
Tomáš Beránek
20. 9. 2024 | 12:09
Energetika

Ropný kartel OPEC předpokládá, že čínská ekonomika vzroste letos o 4,6 % a příští rok o 4,3 %, což nebude stačit na plán Pekingu na 5% expanzi. Ekonomiku nadále tíží krize v realitním sektoru. Čínská vláda vyjádřila odhodlání zavádět opatření na podporu nemovitostního trhu a hospodářského růstu, ale efekt dosud přijatých kroků je omezený. I vzhledem k tomu OPEC nově počítá s tím, že poptávka po ropě letos stoupne jen o 2,03 milionu barelů denně namísto dříve vyhlíženého nárůstu o 2,11 milionu barelů denně.

Dolů navíc cenu suroviny stlačily i finální srpnové indexy nákupních manažerů zveřejněné v prvním zářijovém týdnu, které ukázaly na slabost výrobního sektoru, a dále tak zvýšily obavy stran budoucí poptávky po ropě, a také blížící se dohoda mezi politickými frakcemi v Libyi, která by mohla podpořit vývoz ropy z této severoafrické země.

Ropný kartel OPEC ve spojení s dalšími významnými těžaři suroviny v čele s Ruskem (OPEC+) na dění zareagoval odložením zvýšení produkce o 180 tisíc barelů denně o dva měsíce, reakce cen ropy na tento krok ovšem byla vlažná.

Ceny ropy Brent (pravá osa) a WTI (levá osa), zdroj: Bloomberg

Ceny ropy Brent (pravá osa) a WTI (levá osa), k 18. září 2024, zdroj: Bloomberg

Prognózu růstu poptávky po ropě tento měsíc snížila i Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Nově čeká zvýšení poptávky v tomto roce o 900 tisíc barelů denně, proti předchozí prognóze je výhled slabší o 70 tisíc barelů. Také IEA se přitom odvolává především na Čínu.

Levné pohonné hmoty, ale nepříliš rentabilní těžba

"Celý komoditní trh není v dobré kondici. Se situací hodně zamíchala Čína, tamní ekonomika nadále vykazuje problémy, převažují negativní zprávy. Spekulace na to, že čínská spotřeba komodit začne opět výrazně růst, se tak ukázaly jako nesprávné," řekl v expertním tržním výhledu na Investičním webu analytik z XTB Jiří Tyleček.

Z pohledu Spojených států, které jsou největší světovou ekonomikou, jsou podle něj nízké ceny ropy dvousečnou zbraní. Na jednu stranu levná ropa pomáhá udržovat ceny pohonných hmot na nízkých úrovních, a tím dává Američanům prostor více utrácet, na druhou stranu však nízké ceny suroviny limitují rozvoj relativně náročné těžby z břidlic, jejíž náklady se pohybují kolem 60 USD na barel.

Předchází medvědí párty návratu býků?

Podle Amrity Senové, šéfky analýz ve společnosti Energy Aspects, ale za nízkými cenami ropy nestojí ani tak vyhlídky na pomalejší růst poptávky jako spíše předpoklady rychlého růstu produkce. "Trh čeká masivní růst produkce mimo OPEC i v rámci kartelu a navíc návrat íránské suroviny na trh. Podle nás je však krajně nepravděpodobné, že bude dodatečná ropa na trh téct ze všech těchto tří směrů, takže medvědí náladu vnímáme jako přehnanou," říká.

Vývoj cen ropy Brent a WTI v příštích čtvrtletích podle analytiků, zdroj: Bloomberg

Vývoj cen ropy Brent a WTI v příštích čtvrtletích podle analytiků, zdroj: Bloomberg

Britská makléřská skupina IG upozorňuje, že na trhu se severomořskou surovinou Brent poprvé v historii krátké pozice (spekulace na pokles ceny) převyšují dlouhé pozice (spekulace na růst ceny). "To značí přeprodanost trhu a může to indikovat relativně brzký obrat trendu," vysvětluje analytik Chris Beauchamp. Kromě toho upozorňuje na geopolitické napětí, zejména v souvislosti s Blízkým východem, z pohledu těžby ropy důležitým regionem, a také na nedostatečné investice do rozvoje těžby.

"Zejména institucionální investoři jsou mimořádně pesimističtí, podle nás je ale tento postoj přehnaný a ropa může v dalších měsících překvapit. Pokud se Spojené státy vyhnou recesi, situace v Číně se nebude dále zhoršovat, případně se dočkáme rovnou obratu, a bude se dařit i dalším rozvíjejícím se ekonomikám včetně například Indie, mohou být současné ceny suroviny minimem," dodává Beauchamp.

Zdroj: IG, Bloomberg, Reuters

EnergetikaKomodityRopaRopa BrentRopa WTITěžba
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa