5 zemí, které fandí kryptoměnám

V Česku si za bitcoiny můžete koupit třeba Teslu, v Berlíně klidně i byt. V jiných zemích vám naopak digitální měny mohou vydláždit cestu do vězení. Které státy jsou kryptoměnám nejvíce nakloněné a co pro jejich podporu dělají?
Japonsko
Důvěru v budoucnost bitcoinu a dalších kryptoměn v Asii nemají jen Japonci, země vycházejícího slunce se ale virtuálním měnám snaží vyjít vstříc zřejmě nejvíce. V Číně například bylo loni na podzim zakázáno vydávání nových kryptoměn formou primárních nabídek mincí (ICO).
Po krachu bitcoinového trhu Mt. Gox v únoru 2014 licencované burzy pro obchodování s kryptoměnami v Japonsku vytvořily nezávislou organizaci, která se podílela na vytváření standardů pro vydávání nových virtuálních měn prostřednictvím primárních nabídek mincí. ICO Business Research Group, jež zahrnuje právníky, akademiky, bankéře i zástupce samotných kryptoměnových burz, funguje mimo jiné jako prostředník mezi vládou a kryptosvětem, a podporuje tak pronikání virtuálních měn do ekonomiky.
Venezuela
Krizí sužovaná Venezuela se v médiích v poslední době objevovala mimo jiné v souvislosti s kryptoměnou petro. Státní kryptoměna je kryta ropou a její úlohou je pomoci zemi překonat problémy spojené se sankcemi, jež na Venezuelu uvalily Spojené státy. Opozice ale petro kritizuje a tvrdí, že jakmile Nicolás Maduro opustí prezidentský úřad, stane se kryptoměna bezcennou.
Na konci dubna Venezuela nabídla Indii, že bude-li za odebíranou ropu platit právě petrem, dostane na černé zlato 30% slevu. Současně země tvrdí, že se petro stane plnohodnotným platidlem, určena má být měna rovněž k úhradě daní a různých poplatků.
Švédsko
Švédsko v roce 2015 jako první země na světě povolilo obchodování se dvěma bitcoinovými ETN (strukturovaný investiční produkt podobný dluhopisu). Od té doby vznikly podobné produkty i v Dánsku, Finsku, Estonsku a Lotyšsku. Finanční televize CNBC v polovině ledna uvedla, že švédské fondy zaměřené na bitcoin přilákaly více než 1,3 miliardy dolarů.
Švédská centrální banka také pracovala s myšlenkou vytvoření digitální měny. Ekrona měla být odpovědí na pokračující odklon od hotovosti v této skandinávské zemi. Později banka zaujala konzervativnější postoj, bitcoin a další digitální měny se nicméně nadále těší pochopení ze strany tamních regulátorů.
Izrael
O Izraeli se často hovoří jako o zemi startupům zaslíbené. To samé platí v případě kryptoměn. Izraelští regulátoři aktuálně diskutují s právníky o tom, jak zajistit ochranu investorů na kryptoměnových trzích.
Žhavým tématem je v Izraeli také možnost vytvoření národní kryptoměny. Zdroj listu Jerusalem Post s vazbami na izraelskou centrální banku uvedl, že digitální šekel by se mohl stát silnou zbraní v boji proti daňovým únikům a praní špinavých peněz.
Německo
Berlín je jedním z nejvíce kryptofriendly měst na světě. V roce 2013 jej dokonce britský deník Guardian označil za hlavní město bitcoinu v Evropě. Koupit si v německé metropoli za kryptoměny můžete klidně i byt. Německo také bylo první zemí, která k bitcoinu z pohledu regulace oficiálně začala přistupovat jako ke měně.
"Němci jsou známí svou otevřeností novinkám a inovacím, což je přesně to, co kryptoměny potřebují," říká Thomas Schouten, marketingový šéf firmy Lisk, která klientům pomáhá s implementací řešení založených na technologii blockchainu.
Zdroj: medium.com