Regulovaná digitalizace: Bezhotovostní euro je (stále více) reálný projekt

Zavedení digitálního eura může být prvním krokem na cestě k bezhotovostní ekonomice, kde budou moci být kontrolovány všechny provedené transakce. To by sice usnadnilo boj proti podsvětí, ale také výrazně zasáhlo do svobod lidí.
Christine Lagardeová, šéfka Evropské centrální banky, dala minulý týden jasně najevo, že to s plány na zavedení digitálního eura myslí vážně. Na akci Reuters Next uvedla, že by digitální euro mělo vzniknout již v příštích pěti letech. Rada guvernérů ECB bude o celé záležitosti jednat v první polovině letošního roku.
Podle Lagardeové je v otázce digitálních měn nejdále Čína, která se digitálnímu jüanu věnuje již několik let. Čínská digitální měna je však častým terčem kritiky. Její odpůrci se obávají, že by mohla vést k větší kontrole nad občany země. Bude totiž přímo řízena centrální bankou a umožní režimu získat větší kontrolu nad toky peněz v ekonomice. V budoucnu by tak například odpůrci režimu mohli být odstřiženi od finančních zdrojů, což by upevnilo moc politického vedení země.
Kvůli negativním ohlasům na digitální jüan lze očekávat kritiku také v zemích eurozóny. Zvláště odpůrci takzvané bezhotovostní ekonomiky, ve které již neexistují fyzické bankovky a mince, se zřejmě budou bouřit. Sporné budou hlavně otázky týkající se soukromí, ochrany osobních údajů a ochrany před pozorováním lidí veřejnými institucemi.
Christine Lagardeová se také vyslovila pro regulaci bitcoinu. Tato kryptoměna je podle ní vysoce spekulativním investičním nástrojem, který umožňuje provádění podezřelých obchodů a praní špinavých peněz. Šéfka ECB tak veřejně a velice přísně vystoupila proti bitcoinu, který v poslední době roste na oblibě. Zjednodušeně řečeno, vedení ECB chce jít cestou digitalizace, ale při zachování důsledné centrální regulace.
Zdroj: BH Securities