Bitcoin se v květnu rychle vzpamatoval z nedávného poklesu, svědčí mu dubnový nárůst nezaměstnanosti v USA
Cena bitcoin v květnu rychle stoupá, největší kryptoměna si zatím v tomto měsíci připisuje více než 10 %. Kryptoměnám a obecně rizikovějším aktivům svědčí především dubnový nárůst nezaměstnanosti v USA.
Bitcoin, nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna světa, v posledních dnech mohutně roste. Stoupají i další kryptoměny a obecně riziková aktiva, neboť investoři přehodnocují svá očekávání ohledně měnové politiky americké centrální banky. Ta by se v reakci na páteční čísla z amerického trhu právě mohla uchýlit k dřívějšímu zahájení snižování své základní úrokové sazby. To by byla pozitivní zpráva pro trhy jako celek, ale zejména právě pro rizikovější aktiva. Snížení úrokových sazeb značí zvýšení dostupnosti financování těchto rizikovějších aktiv a současně pokles výnosnosti bezpečných aktiv typu vládních dluhopisů, které zvyšuje atraktivitu rizikovějších aktiv.
Cena bitcoinu se dlouhodobě stále těsněji pohybuje v souladu s vývojem technologických akcií. Podstatná část trhu tedy bitcoin považuje de facto za rizikovou technologickou akcii. Bitcoin v pondělí překonal cenovou úroveň 65 tisíc dolarů. To je více než patnáctiprocentní vzestup oproti letošním jarním minimům, kdy se bitcoin obchodoval kolem úrovně 56 500 dolarů.
Míra nezaměstnanosti v USA v dubnu stoupla na 3,9 procenta z březnové hodnoty 3,8 procenta. Analytici přitom předpokládali její setrvání na 3,8 procenta. Vyšší než očekávaná míra nezaměstnanosti je pro trhy příznivou zprávou. Signalizuje totiž, že inflační tlaky v oblasti mezd, a tedy i inflační tlaky obecně by se v USA mohly zmírnit, a centrální banka by tedy mohla přistoupit ke snižování úrokových sazeb dříve. V reakci na čísla z trhu práce, investoři v pátek přehodnotili svůj výhled v dané věci a začali sázet na to, že americká centrální banka zahájí snižování úrokových sazeb už letos v září, zatímco do té doby trhy mínily, že to bude až v listopadu, pokud vůbec letos.