US MARKETOtevírá za: 15 h 12 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Trh s bydlením může být (opět) problémem pro celou ekonomiku

Globální trh s bydlením začíná vykazovat trhliny a podle ekonomů může jeho příští slabost znamenat zpomalení ekonomického růstu na celém světě.

"Propad cen nemovitostí následovaný poklesem investic do bydlení by ve velkých ekonomikách mohl vést k poklesu tempa růstu HDP až na 2,2 %, a pokud dojde ke zpřísnění úvěrových podmínek, může růst klesnout i pod 2 %," píše se v aktuální zprávě Oxford Economics. Ceny domů podle firmy klesly z pokrizového maxima o 10 % a investice do nových domů o 8 %.

Obavy o zdraví trhu s bydlením se opět objevují více než deset let po prasknutí nemovitostní bubliny, zejména kvůli nárůstu napětí mezi Čínou a USA. To může přimět centrální banky, aby začaly opět uvolňovat měnovou politiku.

Podle Oxford Economics je cítit zpomalení v investicích do bydlení již také v Číně, tedy na trhu, který za poslední roky zaznamenal velký boom a rychlý růst cen, a to i díky 6,8 bilionu dolarů dluhů domácností (nárůst o 70 % za poslední tři roky), kterým vévodí právě hypotéky.

Ceny domů sice zatím nijak dramaticky nepadají, ale růst se v podstatě zastavil, což může vyvolávat obavy a projevit se globálně. "Vysoké ceny nemovitostí navíc ukazují na riziko poklesu cen v následujících čtvrtletích. Pokles byl v posledních třiceti letech důležitým faktorem, který přispěl k celosvětové recesi, nejvýrazněji v letech 2007-2009. Současné zpomalení globálního trhu s bydlením je proto důvodem k ostražitosti," uvádí Oxford Economics.

Známky optimismu

Snižování úrokových sazeb ze strany Fedu, které je trhem jednohlasně předpokládáno, by mohlo být stimulem pro nemovitostní trh, zejména když výnosy 10letých dluhopisů, které jsou benchmarkem pro hypotéky a úvěry na bydlení, jsou poblíž dvouletých minim.

Mezinárodní měnový fond očekává, že globální HDP v roce 2019 sice zpomalí růst z loňských 3,6 % na 3,3 %, ale v roce 2020 se opět vrátí k tempu 3,6 %. Velkou neznámou ovšem zůstávají obchodní i politické vztahy USA a Číny.

Zdroj: MarketWatch

BydleníCentrální bankyČínaEkonomické a politické hrozbyNemovitostiRealitní trhSvětová ekonomikaÚrokové sazby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika