US MARKETOtevírá za: 56 h 20 m
DOW JONES+0,78 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,70 %
META-0,55 %
TSLA+2,09 %
AAPL-0,09 %

Americké akcie v úterý třetím dnem v řadě oslabily

Americké akcie v úterý zlevnily v průměru o více než půl procenta. Trh nadále podkopávají obavy z oslabování globální ekonomiky a smíšeně na něj působí vývoj konfliktu na Blízkém východě. Spojené státy a jejich arabští spojenci v úterý podnikli první letecké údery proti pozicím radikálního uskupení Islámský stát v Sýrii, což spolu s příznivou statistikou z Číny zvýšilo cenu severoamerické ropy WTI a zbrzdilo pokles cen akcií ropných společností.

Dow oslabil o 0,68 % na 17 055,87 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,58 % na 1 982,77 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,42 % na 4 508,69 bodu. V červených číslech skončilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce zlevnily akcie ze sektoru necyklického spotřebního zboží, cenné papíry z odvětví zdravotní péče a průmyslové tituly. Index volatility VIX vzrostl o 6,14 % na 14,53 bodu. Výnosy 10letých vládních dluhopisů USA klesly o 4 bazické body na 2,53 %.

"Každý má značné obavy a snaží se odhadnout, kde je vrchol trhu," řekl podle finanční televize CNBC Nick Raich, výkonný ředitel ve společnosti Earnings Scout. "Pomalu se navíc blíží začátek nové výsledkové sezóny, což je tradičně období rebalancování portfolií a vybírání zisků."

Hlavní úterní události na amerických trzích

Z indexu Dow v úterý zlevnily s výjimkou akcií investiční banky JPMorgan Chase (+0,05 %) všechny tituly. Největší ztráty postihly cenné papíry zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (-1,34 %), zábavní společnosti Walt Disney (-1,10 %) a technologické firmy Cisco Systems (-1,08 %).

Z dalších emisí se nedařilo cenným papírům prodejce ojetých vozů CarMax (-9,49 %), který oznámil, že ve svém druhém fiskálním čtvrtletí dosáhl upraveného zisku na akcii 0,70 USD při tržbách 3,6 miliardy dolarů. Šest centů na akcii z upraveného zisku však tvořil příjem společnosti z urovnání soudního sporu. Odhady analytiků počítaly s upraveným ziskem na akcii bez dodatečných příjmů 0,67 USD.

Mírně zlevnily i akcie čínské e-commerce společnosti Alibaba (-3,03 %), s nimiž se na burze NYSE poprvé obchodovalo teprve na konci minulého týdne. Během prvního obchodního dne v pátek cenné papíry Alibaba zdražily o 36 % na 93,89 USD, již v pondělí ale o 4,3 % klesly, a úterý tak pro ně bylo druhou ztrátovou seancí v řadě.

Oslabily také akcie britského výrobce léků AstraZeneca (-4,74 %), s nimiž se v USA obchoduje na NYSE. Cenné papíry firmy dolů stáhl nový zákon, jehož prostřednictvím se americké ministerstvo financí snaží tamním společnostem znesnadnit přesouvání jejich daňových sídel do jiných zemí. Podle analytiků je tento zákon přímou reakcí Spojených států na nedávné snahy farmaceutického obra Pfizer spojit se s britskou AstraZenecou a převést své daňové sídlo do Británie, kde jsou firemní daně nižší než v USA.

O více než pět procent naopak posílily akcie výrobce hnojiv CF Industries Holdings (+5,31 %), který jedná o svém spojení s norskou chemičkou Yara International. "Jednání jsou na začátku a prozatím nemůžeme říct, jestli povedou k finální dohodě," napsal ve svém prohlášení norský podnik.

Dařilo se také cenným papírům těžařské společnosti Newfield Exploration (+1,11 %). Akcie firmy zdražily v reakci na rozhodnutí analytiků ze společnosti Raymond James zvýšit odhad celoročního upraveného zisku firmy na 1,86 USD na akcii (předchozí odhad: 1,43 USD na akcii) a potvrzení investičního doporučení "market perform".

Po pondělním propadu ceny na 17měsíční minimum si v úterý solidní zisk připsaly i akcie výrobce potravinových doplňků Herbalife (+9,65 %). V pondělí na NYSE akcie společnosti výrazně zlevnily při zhruba trojnásobnému objemu obchodů oproti 30dennímu průměru. Podle Adama Perlakyho, hlavního stratéga ve společnosti Albion Partners, ale nic nenasvědčuje tomu, že by se na trhu někdo zbavoval velkého balíku akcií. Pravděpodobně tak došlo spíše ke spuštění série příkazů typu stop-loss.

Dolar k euru sestoupil z 14měsíčního maxima

Kurz dolaru v úterý sestoupil ze svého 14měsíčního maxima proti euru. Americkou měnu všeobecně oslabilo vybírání zisků z její desetitýdenní série vzestupů. V úvodu obchodování se kurz eurodolaru pohyboval kolem 1,285 a během dne se vyšplhal až k 1,290. Poté ale dolar většinu ztrát smazal a krátce po desáté hodině se k euru obchodoval za 1,286 EUR/USD.

Americkou měnu táhly v posledních týdnech vzhůru vyhlídky na zpřísňování měnové politiky ve Spojených státech. Euro je naopak pod tlakem vzhledem ke slabé ekonomice eurozóny, kvůli níž je Evropská centrální banka (ECB) nucena pokračovat v uvolňování měnové politiky.

K japonskému jenu dolar během dne oslabil z 108,75 USD/JPY pod 108,30 USD/JPY, ve druhé polovině obchodování ale americká měna ožila a nakonec posílila na 108,90 USD/JPY.

Cena za barel severoamerické lehké ropy WTI se v úterý díky překvapivě příznivým údajům o čínské ekonomice zvýšila téměř o sedmdesát centů na 91,48 USD. Výsledky průzkumu banky HSBC a výzkumné společnosti Markit mezi nákupními manažery ukázaly, že růst aktivity čínského zpracovatelského sektoru v září zrychlil. Analytici přitom předpokládali, že se tento růst zastaví. Čína je druhým největším spotřebitelem ropy na světě po Spojených státech.

K růstu ceny ropy WTI přispělo rovněž zahájení leteckých útoků Spojených států a jejich arabských spojenců na pozice radikálního uskupení Islámský stát v Sýrii.

Cena severomořské ropy Brent se nicméně nadále pohybuje v blízkosti dvouletého minima. V úterý zlevnila o více než deset centů na 96,83 USD za barel. Za zlevněním Brentu stály mimo jiné zprávy o růstu dodávek ropy z Libye a Iráku.

Zlato v úterý krátce po uzavření amerických burz zdražovalo téměř o 10 dolarů na více než 1 224 USD za trojskou unci.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika