US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500-1,31 %
NASDAQ-2,11 %
DOW JONES-0,88 %
PX+0,31 %
ČEZ-1,00 %
NVIDIA-2,47 %

ECB: Eurozóna své zakládající ekonomiky nesblížila

Zakládající členové eurozóny se k sobě zatím ekonomicky nepřiblížili, v některých případech se situace dokonce zhoršila. Ve středeční zprávě to uvedla Evropská centrální banka (ECB). Je to podle ní "zklamání" a zároveň výsledek, který je v rozporu s předpokladem, že společná evropská měna umožní, aby zaostalejší členské země pomalu dostihly země vyspělejší.

Redakce IW
Redakce IW
29. 7. 2015 | 15:19
Eurozóna

Zatímco v Evropské unii jako celku docházelo k ekonomickému sbližování v posledních 15 letech v souvislosti s tím, jak se země střední a východní Evropy dotahovaly na unijní průměr, "mezi 12 zeměmi, které v letech 1999 a 2001 přijaly euro, k žádnému procesu reálné konvergence nedošlo," uvedla ECB v ekonomickém bulletinu.

ECB se v bulletinu věnovala právě otázce konvergence, tedy sbližování. Zaměřila se přitom na reálnou konvergenci, měřenou podle reálného hrubého domácího produktu na obyvatele.

Eurozóna byla vytvořena v lednu 1999, kdy 11 států Evropské unie začalo v bezhotovostním platebním styku používat novou měnu euro. Byla to Belgie, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Lucembursko, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko a Španělsko. V roce 2001 se eurozóna rozšířila o Řecko, které o rok později začalo s ostatními 11 členy bloku používat také euro.

Nyní měnovou unii tvoří 19 států. Některé z nich, například Irsko či Portugalsko, obdržely v průběhu dluhové krize v Evropě peníze z mezinárodních záchranných programů. Dva takové programy přijalo v posledních pěti letech také Řecko. Země, která nedávno opět stála na pokraji bankrotu a hrozil jí odchod z eurozóny, se s ostatními členy eurozóny v polovině měsíce předběžně dohodla na nové finanční pomoci v objemu až 86 miliard eur.

"Posun směrem k reálné konvergenci mezi 12 státy, které v prvních letech tvořily eurozónu, je neuspokojivý," konstatovala ECB ve své zprávě. První ze zemí s eurem prý brzy ukončily snahy o prosazení reforem, takže jejich ekonomiky nedokázaly podpořit růst produktivity. Nedostatečná konkurence pak přispěla k nesprávnému rozdělování kapitálu. Prudký pokles reálných úrokových sazeb navíc napomohl prudkému růstu úvěrů, což zvýšilo poptávku a upevnilo chybná očekávání ohledně budoucích příjmů.

Nejvyššího stupně konvergence ze zemí EU zaznamenalo Estonsko, Litva, Lotyšsko, Rumunsko a Slovensko, uvedla ECB. Z těchto zmíněných zemí stojí mimo eurozónu jen Rumunsko.

Zdroj: ČTK

ECBEurozónaEvropská unie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Je AI už bublina, nebo stále příležitost století? Na konferenci Market Mood padly odpovědi

Je AI už bublina, nebo stále příležitost století? Na konferenci Market Mood padly odpovědi

22. 10.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Investiční portfolio