Americké akcie v pátek mírně zpevnily, celé první pololetí pro ně bylo nejlepší od roku 2013

Americké akcie v závěru týdne mírně posílily. Páteční seance navíc uzavřela také první pololetí, které bylo pro indexy Dow Jones a S&P 500 nejlepší od roku 2013. Dolar v pátek mírně ožil, přesto však vykázal nejprudší čtvrtletní pokles vůči koši předních světových měn za téměř sedm let.
Index Dow si v pátek připsal 0,29 % na 21 349,63 bodu a širší index S&P 500 vzrostl o 0,15 % na 2 423,41 bodu. Nasdaq Composite naopak klesl o 0,06 % na 6 140,42 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,27 % na 11,18 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři a půl bazického bodu na 2,302 %.
Nejvýrazněji stouply průmyslové odvětví, sektor cyklického spotřebního zboží, odvětví základních materiálů a energetický sektor. Pod nulou den zakončily finanční odvětví, sektor zdravotní péče, realitní odvětví, sektor veřejných služeb a technologické odvětví.
Akcie výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (+10,94 %) v pátek posílily o bezmála 11 % poté, co společnost vykázala ve čtvrtek večer za čtvrté finanční čtvrtletí končící 31. května nečekaně vysoký zisk i tržby. Firma také uvedla, že začne některé produkty prodávat prostřednictvím internetového obchodu Amazon.
V indexu Dow v pátek nejvýrazněji zdražily vedle akcií Nike cenné papíry výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (+1,72 %) a řetězce hobby marketů Home Depot (+0,81 %). Nedařilo se naopak akciím banky Goldman Sachs (-1,12 %), kartové firmy Visa (-0,68 %) nebo farmaceutické firmy Merck (-0,39 %).
Za celý uplynulý týden Dow klesl o 0,21 %, S&P 500 se snížil o 0,61 % a Nasdaq Composite odepsal 1,99 %.
Od začátku měsíce index Dow přidal 1,62 % a S&P 500 zpevnil o 0,48 %, zatímco index Nasdaq Composite pod tlakem prodeje technologických titulů z posledních týdnů klesl o 0,94 %.
Ve druhém čtvrtletí Dow zpevnil o 3,32 %, S&P 500 posílil o 2,57 % a Nasdaq Composite zpevnil o 3,87 %.
Od začátku roku Dow přidal 8,03 %, S&P 500 posílil o 8,24 % a Nasdaq Composite vyskočil o 14,07 %.
Dolarový index v druhém čtvrtletí klesl
Dolarový index, který měří výkon dolaru k šesti hlavním světovým měnám, se ve druhém čtvrtletí snížil o zhruba 4,6 %. To představuje nejprudší čtvrtletní pokles od třetího kvartálu 2010. Samotné euro vůči dolaru během druhého čtvrtletí posílilo o více než sedm procent.
Jednotná evropská měna těží z vyhlídek na zpřísňování měnové politiky v eurozóně. Šéf Evropské centrální banky Mario Draghi v úterý řekl, že ECB by vzhledem ke zlepšujícím se ekonomickým vyhlídkám mohla upravit svou politiku nízkých úrokových sazeb a rozsáhlých nákupů dluhopisů, kterou se snaží podporovat růst HDP a inflace v eurozóně.
Ekonomický růst v eurozóně v prvním čtvrtletí překonal tempo růstu v USA, což rovněž zvyšuje šance na brzké zpřísnění měnové politiky ECB. "Spojené státy jsou nyní v jiné fázi cyklu, takže ve druhém pololetí by tento trend mohl trochu ochladit, nynější dynamika ale z trhu zřejmě jen tak nevyprchá," řekla agentuře Reuters ekonomka Victoria Clarkiová ze společnosti Investec.
V závěru pátečního obchodování se euro prodávalo za 1,1416 USD, během čtvrtka se přitom vyšplhalo až na 1,1445 USD, nejvýše za téměř 14 měsíců.
Ceny ropy v pátek pokračovaly v růstu, a to už sedmý den v řadě, pomáhal jim hlavně slabý dolar. První pololetí ale bylo pro černé zlato nejhorší od roku 1998, severomořský Brent zlevnil o zhruba 16 %. Ropa v pololetí prudce zlevnila navzdory tomu, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) prodloužila s některými dalšími velkými producenty suroviny dohodu o snížení těžby.
V pátek kolem 20.00 SELČ severomořský Brent proti čtvrtečnímu závěru zdražoval o 1,25 % na 47,94 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zdražovala o 2,21 % na 45,86 USD za barel.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Spojené státy uvalily sankce na čínskou banku, čínskou přepravní firmu a dva čínské podnikatele kvůli tomu, že údajně pomáhají Severní Koreji s budováním jaderného programu. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo financí.
- Investiční společnost Berkshire Hathaway amerického investora Warrena Buffetta se stane největším akcionářem americké bankovní dvojky Bank of America. Berkshire Hathaway v pátek oznámila, že uplatní opční právo na koupi 700 milionů kmenových akcií banky.
- Americký prezident Donald Trump vyzvedl dominantní postavení Spojených států v globální energetice a "zlatou éru" amerického obchodu energiemi podpořil výzvou ke zvýšení vývozu zemního plynu, uhlí a ropy. "Dnes jsme tady, abychom zahájili novou americkou energetickou politiku," řekl Trump podle agentury Reuters na ministerstvu energetiky. "Americkou energii vyvezeme do celého světa," dodal.
- Neschopnost republikánských senátorů shodnout se na návrhu zákona rušícího a zároveň nahrazujícího systém zdravotního pojištění známý jako Obamacare přiměla amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby vyzval zákonodárce k rozdělení obou kroků. Nejprve mají podle něho zrušit zásadní body zdravotnické reformy jeho předchůdce Baracka Obamy a až potom teprve řešit, čím ji nahradí. Zatímco někteří republikáni tento nápad uvítali, podle kritiků by mohl připravit o pojištění mnohem více lidí než dosavadní návrhy Kongresu.
- Německý chemický a farmaceutický koncern Bayer požádal Evropskou unii o souhlas s plánovaným převzetím americké biotechnologické společnosti Monsanto. Evropská komise přijetí žádosti potvrdila a stanovila podle své mluvčí 7. srpen jako předběžnou lhůtu, do kdy učiní rozhodnutí.
- Jádrové výdaje na osobní spotřebu v USA v květnu podle očekávání meziročně vzrostly o 1,4 % po 1,7% růstu v předchozím měsíci. Meziměsíčně se v souladu s očekáváním zvýšily o 0,1 % (duben: +0,1 %). Osobní příjmy Američanů v květnu vzrostly o 0,4 % (odhad: +0,3 %, duben: +0,3 %), výdaje stouply o 0,1 % (odhad: +0,1 %, duben: +0,4 %).
- Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v červnu klesl na 95,1 bodu z 97,1 bodu v předchozím měsíci. Vyplývá to z finálních údajů Michiganské univerzity, jež index sestavuje. Analytici počítali s poklesem ukazatele na 94,5 bodu.
- Index průmyslové aktivity v oblasti Chicaga v červnu vzrostl na 65,7 bodu (odhad: 58 bodů, květen: 59,4 bodu).
- UBS zvýšila cílovou cenu akcií Nike na 64 z 62 USD.
- Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy v USA se v uplynulém týdnu snížil o dva na 756. Šlo o první pokles po 23 týdnech nepřetržitého růstu. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu klesl o jeden na 940. Oznámila to v pátek společnost Baker Hughes, která je poskytovatelem služeb pro ropné a plynárenské firmy.
Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích
- Mezi republikánskými senátory rostou pochybnosti o senátním návrhu zákona, který by měl nahradit systém zdravotního pojištění bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy známý jako Obamacare. Hlasovat pro návrh aktuálně nechce pět republikánských senátorů a dalších zhruba osm má k připravovaným změnám výhrady, napsala v pondělí agentura AP.
- Americký prezident Donald Trump v rámci "týdne energie" vyzvedne sílící dominanci USA v globální energetice. Zdůrazní prudký růst těžby surovin, díky němuž se USA brzy stanou čistým vývozcem ropy, zemního plynu, uhlí a dalších zdrojů, napsala agentura Bloomberg.
- Společnost Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta koupila 9,8% podíl ve společnosti STORE Capital, která se zabývá investicemi do nemovitostí. Hodnota transakce by měla činit 377 milionů dolarů. Za jednu akcii společnosti Berkshire Hathaway zaplatí 20,25 USD.
- Tři největší spotřebitelé uhlí na světě - Čína, Spojené státy a Indie - letos pokračují ve svižném zvyšování těžby. Od začátku roku už tyto tři země těžbu meziročně zvýšily o 6 %, markantní nárůst je patrný zejména v USA.
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v květnu meziměsíčně klesly o 1,1 % po dubnovém poklesu o 0,8 % (revidováno z -0,7 %), očekávalo se snížení o 0,6 %. Po očištění o dopravní prostředky se objednávky zvýšily o 0,1 % po dubnovém snížení o 0,5 % (revidováno z -0,4 %, odhad: +0,5 %).
- Index aktivity chicagského Fedu v květnu klesl na -0,26 bodu (duben: 0,57 bodu).
- Index průmyslové aktivity dallaského Fedu v červnu klesl na 15 bodů ze 17,2 bodu v předchozím měsíci (odhad: 16 bodů).
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Walt Disney na 130 ze 124 USD.
- Šéfka americké centrální banky Janet Yellenová věří, že již nezažije další finanční krizi. Bankovní reformy podle ní posílily bezpečnost finančního systému. Yellenová to v úterý řekla při projevu v Londýně.
- K sociální síti Facebook už se připojují dvě miliardy uživatelů měsíčně. Oznámil to v úterý spoluzakladatel a šéf společnost Mark Zuckerberg.
- Evropská komise v úterý vyměřila americké internetové firmě Google rekordní pokutu za porušování antimonopolních pravidel. Internetový gigant by měl zaplatit 2,7 miliardy USD. Ve svém vyhledávači podle komise Google zvýhodňoval jiný vlastní produkt, a to službu pro porovnávání obchodních nabídek.
- Mezinárodní měnový fond v úterý zhoršil hospodářský výhled Spojených států pro letošní i pro příští rok. Ze své prognózy totiž vypustil předpoklad, že největší ekonomiku světa podpoří rozpočtové a daňové plány prezidenta Donalda Trumpa.
- Americký výrobce čipů NVIDIA je připraven zahájit spolupráci s automobilkou Volvo a švédským dodavatelem automobilových komponentů Autoliv na vývoji technologie pro samořízené vozy. S německým Volkswagenem pak NVIDIA hodlá spolupracovat na vývoji softwaru využitelného v řízení dopravy.
- Americká společnost Western Digital v úterý spolu s investiční společností KKR předložila japonské skupině Toshiba novou nabídku na koupi její divize čipů. Chce jí tím na poslední chvíli zabránit v dohodě s vyhlédnutým kupcem.
- Ceny domů ve Spojených státech v dubnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti velkých amerických městech, meziročně vzrostly o 5,7 % po 5,9% růstu v březnu. Analytici čekali nárůst cen o 5,9 %. Meziměsíčně ceny domů ve dvaceti největších městech USA po očištění o sezónní vlivy podle očekávání stouply o 0,9 % (březen: +1 %).
- Index spotřebitelské důvěry v USA v červnu stoupl na 118,9 bodu z květnových 117,6 bodu (revidováno ze 117,9 bodu). Analytici naopak počítali s poklesem na 116 bodů. Vyplývá to z výsledků průzkumu organizace Conference Board.
- Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v červnu stoupl na 7 bodů (odhad: 4 body, květen: 1 bod).
- BMO Capital Markets snížila cílovou cenu akcií Costco Wholesale na 185 ze 195 USD.
- Americká centrální banka v rámci druhého kola zátěžových testů schválila plány všech 34 předních amerických bankovních ústavů ohledně dividend a zpětných odkupů akcií. Všechny banky druhým kolem zátěžových testů prošly poprvé od finanční krize z roku 2008.
- Nizozemská společnost Philips koupí americkou firmu Spectranetics, která nabízí operační přístroje pro léčbu srdečních chorob. Včetně převzetí dluhu má celá transakce hodnotu 1,9 miliardy eur, oznámil ve středu Philips. Dodal, že dohodu schválily správní rady obou společností.
- Americký prezident Donald Trump chce při červencové návštěvě Varšavy povzbudit země regionu k dovozu plynu z USA. Řekl to ve středu agentuře Reuters šéf Trumpových ekonomických poradců Gary Cohn. Trump se má ve Varšavě setkat s předními činiteli tuctu zemí střední a východní Evropy včetně Česka a sázet chce především na jejich úsilí o snížení energetické závislosti na Rusku.
- Jihokorejská společnost Samsung Electronics postaví továrnu na výrobu domácích spotřebičů ve Spojených státech. Největší asijská společnost podle tržní kapitalizace ve středu oznámila, že do závodu v Jižní Karolíně investuje 380 milionů dolarů a do roku 2020 tam vytvoří 954 nových pracovních míst.
- Americký výrobce automobilů Ford Motor svolává v Severní Americe do servisů přes 400 000 dodávkových vozů a autobusů Transit. Musí u nich opravit problém související s hnací hřídelí, který může vést ke ztrátě výkonu motoru, uvedla ve středu agentura AP.
- Američtí velkoobchodníci měli v květnu ve skladech o 0,3 % více zásob než v dubnu, kdy jejich objem meziměsíčně klesl o 0,4 % (revidováno z 0,5 %). Trh za květen očekával nárůst o 0,2 %.
- Počet rozjednaných prodejů domů v USA v květnu meziměsíčně klesl o 0,8 %. Trh čekal po dubnovém snížení o 1,7 % (revidováno z -1,3 %) nárůst o 0,8 %. Meziročně se počet rozjednaných prodejů domů zvýšil o 0,5 % (duben revidován z -3,3 % na -5,8 %).
- Růst ekonomiky Spojených států v prvním čtvrtletí zpomalil na 1,4 % z 2,1 % v závěru loňského roku. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo obchodu, které tak opravilo svůj květnový odhad, podle kterého hospodářský růst v prvním kvartálu činil pouze 1,2 %.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 24. června stoupl na 244 tisíc z 242 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 241 tisíc). Trh čekal pokles na 240 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 17. června stoupl na 1,948 milionu z 1,942 milionu (revidováno z 1,944 milionu), očekávalo se 1,94 milionu.
- Britská vláda zřejmě podrobí plán americké mediální společnosti 21st Century Fox na úplné převzetí provozovatele placeného televizního vysílání Sky hloubkové prověrce. Uvedla to ve čtvrtek britská ministryně kultury Karen Bradleyová poté, co regulační úřad Ofcom dospěl po svém zkoumání k závěru, že transakce za 11,7 miliardy liber by poskytla impériu mediálního magnáta Ruperta Murdocha příliš velký vliv v britských médiích.
- Největší americký řetězec lékáren Walgreens Boots Alliance zrušil dohodu o úplném převzetí svého menšího konkurenta Rite Aid. Namísto toho koupí pouze necelou polovinu jeho obchodů ve Spojených státech, a to za 5,2 miliardy dolarů.
- Přední světový provozovatel alternativní taxislužby Uber překročil 20. května milník pěti miliard zprostředkovaných jízd. Sanfranciská firma to ve čtvrtek sdělila na své webové stránce. Hranici jedné miliardy přitom překonala teprve předloni, pět let od svého založení.
- Kanadský Nejvyšší soud nařídil Googlu, aby odstranil z výsledků svého vyhledávání odkaz na společnost, jež nezákonně prodávala software jiné firmy. Novinkou je, že nařízení má mít celosvětovou platnost. Google rozhodnutí kanadského soudu zkoumá.
Výsledková sezóna v tomto týdnu
- Výsledky Monsanto ve 2Q: Upravený čistý zisk na akcii 1,90 USD (loni: 1,63 USD, odhad: 1,76 USD), tržby 4,23 miliardy USD (loni: 4,19 miliardy USD, odhad: 4,18 miliardy USD)
- Výsledky Walgreens Boots Alliance ve 2Q: Upravený zisk na akcii 1,33 USD (odhad: 1,30 USD), tržby 30,1 miliardy USD (meziročně +2,1 %; odhad: 29,7 miliardy USD).
- Výsledky Constellation Brands v 1Q: Upravený zisk na akcii 2,00 USD (loni: 1,55 USD, odhad: 1,98 USD), tržby 1,94 miliardy USD (loni: 1,87 miliardy USD, odhad: 1,95 miliardy USD).
- Výsledky Conagra Brands ve 4QFY2016: Upravený zisk na akcii 0,37 USD (loni: 0,27 USD, odhad: 0,37 USD), tržby 1,86 miliardy USD (loni: 2,05 miliardy USD, odhad: 1,86 miliardy USD).
- Výsledky Micron Technology v 3QFY2017: Upravený zisk na akcii 1,62 USD (odhad: 1,52 USD), tržby 5,6 miliardy USD (odhad: 5,4 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +1 %.
- Výsledky Nike v 4QFY2017: Čistý zisk na akcii 0,60 USD (odhad: 0,50 USD), tržby 8,7 miliardy USD (odhad: 8,6 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +7 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK