Co musíte ráno vědět (10. září)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jaká byla v srpnu nezaměstnanost v Česku a jaké výročí slaví šéf a zakladatel Alibaby? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, Dow posílil, S&P 500 mírně klesl
Americké akcie zakončily pondělní seanci smíšeně, index Dow zpevnil, S&P 500 ale mírně klesl, a ukončil tak třídenní sérii posilování. Investoři nadále sledují zejména obchodní konflikt mezi Spojenými státy a Čínou. Očekávání dalších stimulačních opatření centrálních bank pomohly finančním společnostem, ztrácely však technologické a zdravotní podniky. Index Dow posílil o 0,14 % na 26 835,51 bodu, širší S&P 500 se ale snížil o 0,01 % na 2 978,43 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 0,19 % na 8 087,44 bodu. Index volatility VIX stoupl o 1,8 % na 15,27 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vyskočil o devět bazických bodů na 1,65 %.
2. Evropské akcie v pondělí převážně zlevnily, dařilo se však automobilkám
Evropské akciové trhy zakončily pondělní obchodování převážně v minusu, když investoři monitorovali zejména politický chaos ve Velké Británii a vyhodnocovali čínská makrodata, která naznačila, že Peking bude muset zvážit další opatření na podporu ekonomiky. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,28 % na 386,06 bodu, britský FTSE 100 ztratil 0,64 % na 7 235,81 bodu, francouzský CAC 40 oslabil o 0,27 % na 5 588,95 bodu a německý DAX zpevnil o 0,28 % na 12 226,10 bodu. Proti trendu šel automobilový sektor, který vzrostl o 2 %, naopak odvětví potravin a nápojů spadlo zhruba o 1,7 %.
3. Pražská burza v úvodu týdne mírně zpevnila, nahoru ji táhly akcie Erste
Pražská burza v pondělí uzavřela v zelených číslech, index PX však zpevnil pouze o 0,14 % na 1 033,49 bodu. Dařilo se zejména akciím Erste Group Bank, které zdražily o 1,12 % na 778,60 Kč. Zobchodovaný objem čítal necelých 297 milionů korun, a byl tak podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Komerční banky, které zlevnily o 1,22 % na 811 Kč.
4. Očekávané události
V úterý se Čína a Česko pochlubí inflační statistikou, Itálie zveřejní průmyslovou výrobu, ve Spojeném království vyjde tříměsíční míra nezaměstnanosti a Spojené státy na trh pošlou NFIB index optimismu malých firem a statistiku otevřených pracovních pozic (JOLTS). Výsledky hospodaření budou reportovat v USA společnosti HD Supply Holdings a GameStop. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Nezaměstnanost v Česku v srpnu zůstala na 2,7 %
Nezaměstnanost v Česku v srpnu zůstala na červencových 2,7 %. Bez práce bylo 204 789 lidí, což je nejnižší srpnový údaj od roku 1996. Uchazečů o práci nepatrně ubylo, počet se proti červenci snížil o 331. V hojném počtu se do evidence v srpnu dostali absolventi škol, hlavní vlnu ale úřady očekávají až v září. Nabídka volných pracovních míst se opět rozšířila, zaměstnavatelé nabízeli 350 564 pozic. Oznámil to v pondělí Úřad práce ČR.
6. ČEZ zřejmě odejde z Rumunska, zájemci se mohou hlásit do 25. září
Energetická společnost ČEZ zřejmě odejde z Rumunska, chce prodat většinu svých tamních aktiv. Zájemci o ně se mohou hlásit do 25. září, následovat bude výzva k předložení nezávazných nabídek. ČTK to v pondělí řekla mluvčí ČEZ Alice Horáková. Skupina zvažuje v Rumunsku prodej sedmi firem, nechá si pouze společnosti zabývající se aktivitami v moderních energetických službách (ESCO) a část tradingu. Kroky jsou v souladu s novou strategií skupiny, podotkla mluvčí.
7. Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny v září překvapivě vzrostla
Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v září překvapivě zvýšila. Investoři jsou optimističtější ohledně budoucího vývoje, hodnocení současné situace je však nejslabší od začátku roku 2015. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti Sentix.
8. Německý export v červenci překvapivě vzrostl
Německý export se v červenci překvapivě zvýšil o 0,7 % na 111,2 miliardy eur. Vyplývá to ze sezónně očištěných údajů, které v pondělí zveřejnil spolkový statistický úřad. Údaje znamenají solidní začátek třetího čtvrtletí a signalizují určitou odolnost německého exportu vůči napětí v mezinárodních obchodních vztazích a nejistotě kolem odchodu Británie z Evropské unie.
9. Devizové rezervy ČNB v srpnu stouply na 131,3 miliardy eur
Devizové rezervy České národní banky v srpnu stouply od předchozího měsíce o 1,23 miliardy eur na 131,3 miliardy eur. Meziročně byl objem rezerv vyšší o 7,26 miliardy eur. Vyplývá to z předběžných údajů, které v pondělí ČNB zveřejnila. V dolarech rezervy mírně vzrostly jen v meziročním srovnání, v korunovém vyjádření byly vyšší meziročně i meziměsíčně.
10. Výkonný ředitel automobilky Nissan odstupuje z funkce
Výkonný ředitel japonské automobilky Nissan Motor Hiroto Saikawa se rozhodl odstoupit z funkce. Oznámila to v pondělí firma. Tlak na Saikawovu rezignaci zesílil minulý týden v důsledku odhalení nesrovnalostí v jeho příjmech.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Čínský podnikatel Jack Ma se narodil před 55 lety
Čínský podnikatel Jack Ma, který v úterý slaví pětapadesáté narozeniny, patří k nejbohatším lidem světa. Mnohonásobný miliardář svůj majetek získal jako seflmademan, když založil internetovou společnost Alibaba, která se pod jeho vedením stala největším čínským internetovým prodejcem. Loni v září Ma oznámil, že letos odejde z vedení Alibaby.
Rodák z Chang-čou na východě Číny vystudoval tamní univerzitu a poté pracoval jako učitel angličtiny a lektor mezinárodního obchodu na univerzitě. Společnost Alibaba založil v roce 1999 ve svém bytě. Z té se postupně stal největší čínský internetový prodejce. Když v září 2014 Alibaba Group Holding vstoupila na newyorskou burzu, stal se tento vstup největší primární emisí akcií v historii. Emise celkově vynesla zhruba 25 miliard dolarů.
Ma se nedlouho po vstupu Alibaby na burzu stal podle časopisu Forbes nejbohatším Číňanem s majetkem ve výši 19,5 miliardy dolarů. Podle žebříčku miliardářů časopisu Forbes za rok 2018 je nyní sice až druhým nejbohatším obyvatelem Číny, majetek mu ale vzrostl na 37,2 miliardy dolarů. Ve světě mu patří 21. místo. Podle letošního žebříčku BrandZTop 100 je Alibaba nejhodnotnější čínskou značkou (a 7. na světě), v žebříčku, který sestavuje reklamní agentura WPP a její firma pro průzkum trhu Kantar, je ohodnocena na 131,2 miliardy dolarů.
Letos na jaře vzbudil Ma rozruch výrokem, že mladý člověk, aby uspěl, musí pracovat 12 hodin denně šest dní v týdnu. Na kritické komentáře svého konceptu 996 (práce od devíti ráno do devíti do večera šest dní v týdnu) uvedl, že práce má být zábava a spadá do ní i čas na studium, přemýšlení a zdokonalování se.
Známý je Ma i svým varováním, že technologický rozvoj by mohl vést k vypuknutí třetí světové války. Historie podle něj ukazuje, že technologické inovace jsou primárním faktorem, který stojí za globálními konflikty. Navzdory svému opakovanému varování před válkou vyjádřil také přesvědčení, že technologie mají potenciál konat dobro.
Jack Ma je členem čínské komunistické strany. Uvedl to loni v listopadu čínský vládní list Lidový deník. Jeho jméno figuruje na seznamu 100 lidí, kteří by podle listu mohli Číně pomoci řídit proces reformy a otevírání země.
Příkladem toho může být jeho rodné město Chang-čou, které se i díky jeho působení stalo první čínskou experimentální zónou přeshraniční e-komerce. Ve městě sídlí více než třetina čínských e-komerčních firem a je také vzorem nového druhu sociálního a ekonomického rozvoje v Číně.