Čtvrtina českých firem plánuje v příštích letech robotizaci

Téměř čtvrtina malých a středních výrobních podniků v Česku plánuje v příštích třech letech robotizaci. Ještě více firem hodlá investovat do robotů v Maďarsku a Rumunsku, nejvíce výrobních podniků, třetina, chce automatizovat výrobu v Polsku. Vyplývá to z průzkumu, který pro společnost Universal Robots uskutečnila agentura SC&C.
Nejdůležitějším faktorem, který firmy plánující robotizaci ovlivňuje, je podle průzkumu zvýšení produktivity, snížení nákladů a zvýšení konkurenceschopnosti.
Z firem, které plánují tuto automatizaci, je v Česku 27 procent rozhodnuto investovat do kolaborativních robotů. V Maďarsku je to 22,5 procenta, zatímco Polsko a Rumunsko jsou na špičce se 39 procenty. Kolaborativní roboti na rozdíl od velkých průmyslových robotů jsou menší, levnější a snadno se dají přenášet na jiná místa a programovat na jiné úkoly.
Nejnižší úroveň robotizace v rámci zemí zařazených do průzkumu je v Maďarsku, kde jenom 11 procent menších firem už vlastní průmyslového nebo kolaborativního robota. O trochu lepší situace je v Rumunsku, kde nějaký druh robota vlastní 15,4 procenta oslovených firem. Následuje pak Polsko s 22,7 procenta robotizovaných podniků. Nejvíce robotů ze zapojených zemí je v ČR, kde je vlastní 23,3 procenta respondentů.
Ve všech zkoumaných zemích převládají roboty u středně velkých podniků, kde také dominují průmyslové roboty nad kolaborativními. U malých výrobních firem je však poměr průmyslových a kolaborativních robotů daleko nižší, ale specifické je pak Rumunsko, kdy je tento poměr skoro vyrovnaný.
U respondentů, kteří zvažují v nejbližších třech letech robotizaci, hraje podstatnou roli to, zda už nějakého robota vlastní. V Maďarsku má téměř čtvrtina podniků plánujících automatizaci nějakého robota. V Rumunsku je to téměř 30 procent podniků, naopak v Polsku jen 14,3 procenta a v ČR téměř 50 procent.
Mezi klíčové faktory, které ovlivňují oslovené podniky v plánování robotizace jsou v Maďarsku a Rumunsku na prvních místech zvýšení produktivity a ušetření nákladů, posílení konkurenceschopnosti společnosti a zvýšení výrobní kvality. V ČR i v Polsku mezi hlavní důvody robotizace patří také zvýšení produktivity a snížení nákladů, dále pak zkrácení dodacích lhůt, zvýšení kvality výrobků eliminací lidských chyb a posílení konkurenceschopnosti.
Mezi prvními procesy robotizace, které firmy plánují, patří ve všech zemích montáže, balení a paletizace. V Česku je na prvním místě obsluha strojů (64,2 procenta), následně montáže (42,3 procenta), uchopování - (pick and place 37,1 procenta), balení a paletizace (32 procent), třídění (18,1 procenta), přeprava produktů a jejich částí (17,8 procenta), lepení (15,4 procenta) a leštění (10,3 procenta).
Největší poptávka po robotizaci je v ČR v potravinářském a tabákovém průmyslu (52,8 procenta), u výrobců stavebních materiálů (30,2 procenta), zpracovatelů plastů a chemickém průmyslu (29 procent), výrobců elektrických a elektronických výrobků (26,4 procenta) dřevařství a nábytkářství (25,8 procenta), textilním průmyslu (24,6 procenta), automobilovém průmyslu (24,3 procenta) a strojním a kovoprůmyslu (22,2 procenta).
V ČR se zúčastnilo průzkumu 196 respondentů, v Maďarsku 180, v Polsku 300 a v Rumunsku 186 , kteří mají alespoň jednu funkční výrobní linku. V Polsku se výzkum uskutečnil v listopadu 2019, v ostatních zemích v březnu 2020.
Zdroj: ČTK
Aktuality
