US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,57 %
NASDAQ-0,33 %
S&P 500-0,10 %
ČEZ+0,32 %
KB-1,06 %
Erste+1,74 %

Francie chystá úvěry pro menší firmy v objemu 20 miliard eur

Francie chystá program úvěrů pro malé a střední podniky v objemu 20 miliard eur. Firmám půjčí banky, které pak 90 procent úvěrů nabídnou k prodeji institucionálním investorům. Za zbytek se zaručí stát, čímž riziko ztráty bankám klesne na dvě miliardy eur. Cílem opatření je zabránit vlně krachů malých a středních firem, které byly už před koronavirovou krizí zatíženy vysokými dluhy.

Redakce IW
Redakce IW
16. 10. 2020 | 14:38
Francie

Vláda chce program spustit do začátku příštího roku. Vzhledem k tomu, že program zahrnuje státní záruku, musejí ho nejprve schválit regulační orgány Evropské unie. Ty si budou všímat zejména úrokové sazby, která bude s pomocí spojena.

"Jednání se vyvíjí dobře, Evropská komise se o program velmi zajímá. Přesného čísla jsme ale zatím nedosáhli," uvedl zdroj z francouzského ministerstva financí. Je přitom nepravděpodobné, že by úroková sazba byla nižší než tři až pět procent, protože tyto úvěry budou podřazeny těm, které už v rozvahách firem jsou, řekl další zdroj.

Vzhledem ke splatnosti nejméně sedm let a nadřazenosti jiných pohledávek budou mít tyto úvěru tu výhodu, že nebudou v rozvaze podniků figurovat jako dluh, čímž se firmám uvolní peníze na provoz a investice, které jsou pro hospodářské oživení klíčové.

Francouzské ministerstvo financí a centrální banka mají za to, že malé a střední podniky budou úhrnem potřebovat 20 miliard eur základního kapitálu. Úvěrová pojišťovna Euler Hermes ale z rozvah podniků odvozuje, že jim může chybět až 30 miliard eur.

Vláda se dosud zaručila za bankovní úvěry firmám v objemu více než 120 miliard eur, což za koronavirové krize zamezilo vlně bankrotů.

Zdroj: ČTK

FrancieKoronavirusÚvěry
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Blíží se soumrak indexového investování? Příští vítězové budou drtivě porážet ty průměrné

Blíží se soumrak indexového investování? Příští vítězové budou drtivě porážet ty průměrné

15. 9.-Petr Novotný
Investiční strategie