US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500-1,12 %
NASDAQ-1,90 %
DOW JONES-0,84 %
PX+0,31 %
ČEZ-0,46 %
NVIDIA-2,47 %

PPF koupí od MTG bulharskou televizi Nova

Investiční skupina PPF se dohodla se švédskou Modern Times Group (MTG), že od ní koupí 95 % bulharské mediální společnosti Nova Broadcasting Group. PPF zároveň koupí i zbylých 5 % od společnosti Eastern European Media Holdings. Uzavření transakce podléhá schválení regulatorními orgány, rozhodnutí se očekává během letošního prvního pololetí. PPF to v pondělí oznámila v tiskové zprávě.

Redakce IW
Redakce IW
19. 2. 2018 | 10:15
Média

Cenu nákupu PPF neuvedla, podle zprávy MTG ale transakce ohodnocuje 100 % Novy Broadcasting na 185 milionů eur, tedy v přepočtu zhruba 4,7 miliardy korun. MTG chce výnos z prodeje použít na investice do svého severoevropského mediálního domu Nordic Entertainment a podnikání v oblasti digitální zábavy.

Nova je největší bulharskou komerční mediální skupinou s podílem na sledovanosti 33 %. Tvoří ji 7 televizních stanic a 19 firem poskytujících on-line mediální služby. Nova zaměstnává v Bulharsku kolem 650 lidí. Loni vykázala tržby 991 milionů švédských korun (asi 2,5 miliardy Kč) a provozní zisk 195 milionů SEK. MTG vlastní Novu od roku 2008.

Podle informací bulharských médií z minulého týdne se PPF uchází i o bulharského telekomunikačního operátora Telenor.

PPF dříve vlastnila tuzemskou komerční televizi Nova, kterou v roce 2005 prodala skupině CME. Na konci minulého roku se ale objevily v médiích informace, že se PPF o českou Novu znovu zajímá, stejně jako investiční skupina Penta.

"Prodejní násobky (EV/tržby na úrovni 1,85 a EV/EBIT na úrovni 9,4) jsou relativně nízké, a neměly by tak podporovat nedávné spekulace o možném prodeji aktiv CME za vysokou cenu. Aktivity skupiny PPF v oblasti médií a telekomunikací je třeba sledovat jak ve vztahu k CME, tak k akciím O2 C.R.," napsal analytik Petr Bártek z České spořitelny.

Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera investuje do řady odvětví zahrnujících bankovnictví, finanční služby, telekomunikace, nemovitosti a biotechnologie. Vlastní mimo jiné majoritu v tuzemském operátorovi O2 Czech Republic, který je největším provozovatelem internetové televize v Česku.

PPF působí v Evropě, Rusku, Asii a Severní Americe. Skupina vlastnila v polovině minulého roku aktiva dosahující hodnoty téměř 35 miliard eur a zaměstnávala celosvětově kolem 155 000 lidí.

Původně švédská MTG vlastnila od roku 2005 do minulého roku polovinu v tuzemské televizi Prima. Podíl prodala společnosti Denemo Media Ivana Zacha a Vladimíra Komára. MTG je přední mezinárodní skupinou zaměřenou na oblast digitální zábavy. Značky z portfolia MTG zahrnují televizní a rozhlasové stanice, stejně jako aktiva z oblasti digitální zábavy.

Zdroj: ČTK

BulharskoFúze a akviziceMédiaPPFTelevize
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Je AI už bublina, nebo stále příležitost století? Na konferenci Market Mood padly odpovědi

Je AI už bublina, nebo stále příležitost století? Na konferenci Market Mood padly odpovědi

22. 10.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Investiční portfolio