Jak přežít konec civilizace

Manažer hedgeového fondu Barton Biggs předvídá ve svém bestselleru "Wealth, War and Wisdom" zhroucení civilizace. Jak by se měla společnost na zhroucení připravit

Biggs nabízí několik investičních pravidel. Společnost by především měla být soběstačná a schopná vyprodukovat vlastní zásoby.

Biggs byl po 30 let respektovaný guru na Wall Street, kde pracoval pro Morgan Stanley. Dnes radí nejbohatším Američanům, kam investovat své prostředky.

Podle Biggse by si investoři měli představit, že konec civilizace nastane v roce 2050. Populace se rozroste o polovinu, poptávka po elektrické energii, ropě a uhlí se zdvojnásobí, přičemž nabídka zůstane přibližně stejná.

Do té doby se umocní globální oteplování, vzrostou ceny komodit, naroste hladomor a kriminalita. O tom málu, co zbude, budou rozhodovat války.

Problém však je, že by přední investoři udělali cokoli, aby nemuseli řešit budoucí problémy. Především pokud by se musely zvýšit daně.

Proč? Naše mozky nejsou uzpůsobené k tomu, abychom se báli budoucnosti. Umožňují nám řešit současnou finanční krizi, ale skutečné problémy, například zdravotnictví nebo sociální zabezpečení, odkládáme.

Vůči společnosti se chováme kontraproduktivně. Její konec je tedy nevyhnutelný.

V následujících pravidlech Biggs shrnuje, podle čeho se rozhodovat při investování, aby byly dny zbývající do konce civilizace v roce 2050 byly co nejpříjemnější.

1. Chamtivost je dobrá

Velmi bohatí lidé přijdou vždy první. Berou více, než dávají, i když to mnohdy není fér. Bez výčitek nashromážděte co nejvíce peněz, aby byl život za jakékoli situace co nejpohodlnější.

2. Investujte do Goldman Sachs a jejích partnerů na Wall Street

Tito lidé převzali kontrolu nad Washingtonem a státními financemi. Jejich rychlé zbohatnutí je důkazem toho, že se chamtivost vyplácí.

Investice pro případ těch nejhorších scénářů

3. Buďte šetrní

Milionáři žijí výrazně pod své možnosti. Ale jen tak se může nahromadit více, když se vše neutratí.

4. Vraťte se ke kořenům

Biggs radí farmařit. Instinkty pro přežití a osobní vynalézavost jsou nejlepší investice. Rodina může být v posledních dnech bez vody, jídla, elektřiny a podobně, takže udržujte zásoby všeho.

5. Globální válčení, munice a zbraně

Ve světě docházejí zásoby a znovu se objevují znaky starověku – války o jídlo, vodu a energii. Investujte proto do zbrojního průmyslu.

Podceňovaný sektor se zajímavými dividendami jako sázka pro případ ekonomického poklesu
Sektor obrany je tak trochu zpolitizovaný - daří se mu většinou v době, kdy Kongresu vládnou republikáni a USA hodně ozbrojených konfliktů. Boom zažil v letech 2004 až 2008. Reprezentují ho především 3 silné společnosti - Northrop Grumman, Lockheed Martin a Raytheon -, které se dnes obchodují historicky nejlevněji vzhledem k ziskům. Za poslední kvartály se přitom mohou chlubit stabilním růstem zisků a navyšováním dividend. I když se v USA hodně mluvilo o redukci rozpočtu na obranu, výdaje stále rostou ročním tempem 3 až 4 %. A pokud navíc podzimní volby vyhrají republikáni, mají se akcie z tohoto sektoru na co těšit!

6. Přijměte smrt

Zemřeme všichni. Abychom si mohli užít dny, které nám zbývají, musíme přijmout smrt jako součást života. Našimi nejhoršími nepřáteli, stejně jako celé naší planety, jsou naše mozky, takže se ocitáme na cestě, ze které není návratu.

Zdroj:
Marketwatch.com
4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat