US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500-1,12 %
NASDAQ-1,90 %
DOW JONES-0,84 %
PX+0,31 %
ČEZ+0,23 %
NVIDIA-2,47 %

Největší lež v osobních financích

Internet je plný článků, které radí, co dělat pro to, aby se člověk do třiceti nebo čtyřiceti stal finančně nezávislým a mohl odejít "do důchodu". Jsou v nich přitom obvykle "cenné" rady typu "vytvořte si jasný plán", "investujte" nebo "mějte pod kontrolou výdaje".

Redakce IW
Redakce IW
18. 7. 2020 | 13:56
Peníze

Nick Maggiulli z webu Of Dollars And Data se podobným "zaručeným" radám vysmívá. "Všichni, kdo tvrdí, že v 35 letech přestali pracovat, buď měli po dlouhou dobu mimořádně vysoké příjmy, nebo omezili své výdaje na absolutní minimum, žijí v karavanu, vyrábí si vlastní mýdlo a opakovaně používají jeden kousek zubní nitě," říká. Upozorňuje přitom na to, že ve Spojených státech lidé ve dvou nejnižších příjmových decilech utratí měsíčně více, než kolik vydělají, jen za dopravu a bydlení.

O mnoho lépe na tom ale nejsou ani lidé v následujících dvou decilech. Ti svými příjmy tak akorát pokryjí výdaje za dopravu, bydlení, jídlo a zdravotní péči. 

A pokud do výdajů započítáme i ty zbytné, vycházejí s příjmy s obtížemi domácnosti v šesti spodních příjmových decilech. Možnost investovat, budeme-li naslouchat doporučení, že na trh by měly mířit jen ty peníze, které člověk může postrádat, tak má v USA de facto menšina lidí.

V Česku přitom situace není o mnoho růžovější. Třeba průzkum Money Matters agentury IMAS pro Českou spořitelnu z konce loňského roku ukázal, že 30 % lidí měsíčně uspoří nejvýše tisícikorunu.

"Nenechte se uvrhnout do depresí těmi, kdo tvrdí, že člověk pracující i ve čtyřiceti letech je ztroskotanec. Abyste tak brzy získali finanční nezávislost, museli byste patřit z hlediska příjmů od vstupu na trh práce mezi nejbohatší, a navíc dosahovat mimořádného zhodnocení peněz na finančním trhu," říká Maggiulli. "Tím ovšem neříkám, že nemá smysl se snažit, jakékoli úspory a zhodnocení peněz na trhu jsou lepší než nic a umožní vám v budoucnu alespoň trochu ubrat z pracovního nasazení."

Co bychom měli naučit děti aneb Nejen finanční gramotností živ je člověk

Co bychom měli naučit děti aneb Nejen finanční gramotností živ je člověk

Zdroj: Of Dollars And Data

BohatstvíChudobaInvestováníPenízePlaty a osobní ohodnocení
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Je AI už bublina, nebo stále příležitost století? Na konferenci Market Mood padly odpovědi

Je AI už bublina, nebo stále příležitost století? Na konferenci Market Mood padly odpovědi

22. 10.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Investiční portfolio