Kariérní rady k ničemu

Většina lidí vám bude tvrdit, že je váš osud ve vašich rukou a že v životě můžete dokázat vše, co si jen zamanete. Realita je taková, že získání vysněné práce je pro většinu lidí nesplnitelný cíl, pro ty ostatní je to pak jen o štěstí, schopnostech, správném načasování a známostech, povětšinou v kombinaci.

Rady do života týkající se výběru zaměstnání, které z vás udělá šťastné boháče, rozdává kdekdo. Většinou jde o výroky bohatých a úspěšných lidí, kteří říkají to, co chce každý slyšet, ale v praxi jsou nepoužitelné. Naslouchání radám o následování svého štěstí je většinou ztráta času. Toto je několik známých frází, které většinou nemohou fungovat.

1. Nechte se vést svou vášní

Klasický nesmysl, byť velice populární. Podle webu 80,000 Hours se věta "následujte svou vášeň" objevuje v knihách od roku 1975 stále častěji.

Mnoho lidí by něčeho takového chtělo dosáhnout, ale pravda je taková, že jen málo lidí se živí tím, co je baví.

"Lidé, kteří vám říkají, že máte následovat svou vášeň, jsou již bohatí. Zarputile sledovali svůj cíl a byli jím dlouho posedlí. Chtějí, aby to znělo inspirativně, chtějí vás zaujmout, protože to, že je k tomu potřeba pracovat 60-80 hodin týdně, by na žádné motivační konferenci neznělo lákavě," píše Scott Galloway ve své knize The Algebra of Happiness.

Lidé mají různé zájmy a vášně, ale ty je zpravidla nedokáží uživit. Lepším řešením je nalezení něčeho, v čem jste dobří, a snaha to přeměnit v něco, co vás baví a zároveň uživí. Vášeň se může dostavit později.

2. Můžete být, kýmkoli chcete

Tato motivační fráze je většinou míněna dobře, ale pro drtivou většinu lidí je nereálná. Kdekdo chtěl být někdy kosmonautem, ale vyvolených, kteří letěli do vesmíru, je jen hrstka. Když má někdo 155 cm, nejspíše se z něj nestane profesionální basketbalista, dokonce i s celkem běžnou výškou 180 cm je pravděpodobnost úspěchu v tomto sportu poměrně malá. Sny jsou hezké, ale je lepší být realista.

KONTEXT: Čest práci, dokud je aneb Proč se v době rekordní zaměstnanosti (ne)bát o flek
Nezaměstnanost v USA spadla na osmnáctileté minimum, vyluxovaný trh práce hlásí i Česko a další rozvinuté a rozvíjející se trhy. Obavy z mas nezaměstnaných, které o práci připravila automatizace a roboty, se tak mohou na první pohled zdát akademické a abstraktní. Druhý pohled nicméně odhalí zásadní tektonické pohyby, které (z)mění trh práce. KONTEXT radí se na ně připravit, a to ideálně nyní, v době hojnosti.

3. Buďte rádi, že (dnes) máte práci

Kromě toho, že jde o velice defenzivní tvrzení, může podobné uvažování brzdit profesní rozvoj člověka. Není potřeba se řídit průměrnými příjmy lidí ve stejném věku, nezaměstnaností, daněmi, politikou nebo ekonomickým růstem. To jsou věci, které jsou mimo kontrolu jednotlivce. Je potřeba se zaměřit na důležité věci, jako jsou neustálé vzdělávání, vylepšování schopností, a tím i vlastní vyjednávací pozice v současné práci. A nezapomenout pomáhat kolegům i podřízeným, protože nikdy nevíte, kdo vám v budoucnu může (ne)laskavost vrátit.

4. Jste mladí, hrajte na jistotu

Když je člověk mladý, má spoustu možností před sebou, a může si tedy dovolit riskovat. Právě experimentování a zkoušení různých příležitostí vám může pomoci zjistit, co je pro vás vhodné a v čem se můžete realizovat. Není nutné ve dvaceti nebo třiceti kupovat dům a zůstávat v nezáživné práci jen kvůli tomu, že to tak ostatní považují za správné. Práce v jiném městě nebo v zahraničí nemusí tolik vynášet, ale získané zkušenosti a jazykové dovednosti mohou být v budoucnu k nezaplacení.

Péče o osobní brand aneb Jak jít naproti (nejen) práci snů
Osobní brand je něco, na čem by měli svědomitě pracovat studenti i vrcholoví manažeři. I proto, že se v důsledku začínajícího zpomalení ekonomiky na trhu práce jistě objeví mnoho hrozeb i příležitostí, řekl v na platformě Alter Eko ředitel personálně-poradenské společnosti Hays v Česku Ladislav Kučera partnerovi poradenské společnosti Save & Capital Romanovi Chlupatému.

5. Postupujte těmito jednoduchými kroky

Rady typu "udělejte denně těchto 10 věcí, bude vám líp" jsou k ničemu. Těm, kteří je dávají, patrně nezlepšily život, byť je to možná jejich rutina. Vstávání v půl čtvrté ráno nebo pití zeleného čaje ještě z nikoho neudělaly úspěšnějšího a spokojenějšího člověka. Život není tak jednoduchý a o kariéře platí totéž.

6. Promyslete si dlouhodobý plán, ideálně hned

Mnoho investorů, kteří patří mezi nejúspěšnější na světě, ve svých třiceti nebo čtyřiceti letech možná ani nevědělo, zda je jejich cesta ta správná. Případně dělali něco úplně jiného, co s investováním nemuselo souviset. A nejde jen o investování, lidé často najdou své "ideální" zaměstnání v pozdějším věku, každý opravdu není Mark Zuckerberg.

Myslet dopředu je užitečné v mnoha oblastech života, ale je těžké to dělat, pokud jde o kariéru, ve hře je totiž příliš mnoho proměnných. Populární otázka "kde se vidíte za pět let?" je proto, podobně jako rady uvedené výše, většinou mimo mísu.

Zdroj:
A Wealth of Common Sense
Pracovní trh
Přestat sledovat
Mezilidské a pracovní vztahy
Přestat sledovat
Zaměstnání
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat