Rohozec: Bez dotace by projekt měl příliš dlouhou finanční návratnost

Pivovar Rohozec stojí nedaleko města Turnov. Nabízí speciální piva, prohlídku provozu, kulturní akce a aktivně se zapojuje do každoročních Slavností piva pořádaných Českým svazem pivovarů a sladoven. Předseda představenstva pivovaru o investici do energeticky úsporných opatření říká: "O peníze jde vždy až první řadě!"

Pivovar Rohozec zrealizoval energeticky úsporná opatření před několika málo roky. Náklady na energie spolu s náklady na suroviny a personálními náklady byly a jsou v jeho případě rozhodujícími vstupy pro výrobu. "Po výměně kotle, rekonstrukci kotelny i tepelných rozvodů ročně ušetříme až 700 tun uhlí. V nepalivových nákladech díky novým technologiím ročně uspoříme zhruba půl milionu korun," říká předseda představenstva pivovaru František Jungmann.

Zatímco dříve pivovar spotřeboval podle topné sezóny až 1 700 tun uhlí, nyní je to již pouze zhruba tisíc tun. To je úspora více než 35 % v hmotnostních jednotkách, což podle Jungmanna předčilo očekávání.

Energetická rekonstrukce

Pivovar Rohozec zrekonstruoval kotelnu i celý provoz. Vyměnil starý kotel za nový, provedl stavební úpravy, udělal nové technologické rozvody, parní rozvody a kondenzační potrubí  a zavedl také energetický management. Celkem investoval zhruba 17 milionů korun, přičemž 40 % nákladů pokryl z dotace programu na úsporu energií (OPPI Ekoenergie), 43 % nákladů úvěrem od České spořitelny se zvýhodněným úrokem (sníženým o 0,2 procentního bodu díky dotaci od Evropské investiční banky), dalších 7 % uhradil z dotace programu Reconstruction of Heat Supply System (u EIB rovněž vyjednala Česká spořitelna, respektive Erste Corporate Banking) a zbylých 10 % nákladů zaplatil z vlastních zdrojů.

"Bez dotace by celý projekt měl příliš dlouhou finanční návratnost. Hodně bychom řešili, zda celý projekt realizovat. A co se týče úvěru se zvýhodněným úrokem sjednaným zásluhou Erste s Evropskou investiční bankou, tak to už byla jen radostná třešinka na dortu, která nám pomohla s dofinancováním projektu,: říká František Jungmann.

Zrealizovaná energeticky úsporná opatření se pivovaru vyplácejí. Účinnost vyřazeného kotle byla zhruba 65 %, nynější kotel má asi 84% účinnost. Ztráty na rozvodu páry byly zhruba 15 %, nyní jsou 8%.

160 tisíc korun za posudky

Pivovar Rohozec vyšlo zpracování všech potřebných energetických posudků a auditů před energetickou rekonstrukcí provozu na zhruba 160 tisíc korun. "Rozhodující pro nás bylo naplnit požadavky pro žádost o dotaci, a hlavně to, pro jaké řešení kotelny se rozhodnout, pro jaké palivo. Nakonec jsme zvolili opět hnědé uhlí a kromě úspory paliva máme dobrý pocit, že jsme i výrazně snížili produkci emisí pevných látek (na méně než polovinu). I to je pro nás důležité," uzavírá Jungmann.

Více informací o realizaci a financování energeticky úsporných opatření najdete na www.investicniweb.cz/energie


Pivovar Rohozec založil Ferdinand Unger v roce 1850, následně jej provozoval jeho syn Karel a potom vnuk, také Karel. Ten v roce 1910 pivovar včetně velkostatku prodal nově vzniklé společnosti Společenský pivovar a velkostatek hostinských, společnost s ručením omezeným, Malý Rohozec u Turnova. Takto pivovar fungoval do roku 1924, kdy se přeměnil na akciovou společnost. V roce 1948 byl pivovar v Malém Rohozci znárodněn a stal se součástí národního podniku Severočeské pivovary a později součástí Východočeských pivovarů se sídlem v Hradci Králové. V roce 1994 byl pivovar privatizován ve veřejné soutěži vyhlášené Fondem národního majetku. Špatné hospodaření tehdejších majitelů přivedlo podnik téměř ke krachu. Změna k lepšímu nastala 1. července 2004, kdy byla založena nová společnost PIVOVAR ROHOZEC, a.s. Byly zahájeny významné investice směřující k zajištění vysoké kvality piva a došlo k výraznému nárůstu prodejů. Tradiční způsob výroby však zůstal na Rohozci zachován. Dnes se pivovar skví v nové kráse. Návštěvníci kráčí po opraveném dlážděném nádvoří s kašnou uprostřed, budovy mají novou fasádu a nad hlavami pravidelně odbíjejí pivovarské hodiny.

Obrázek: Flickr
2. 7. 2022 16:51
Válka na Ukrajině vs. region CEE: Česká ekonomika je nejzranitelnější, varuje expertka
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
1. 7. 2022 13:00
Ronald Schubert (WOOD & Company): Se zpomalováním inflace se investoři budou postupně vracet na…
Alokace investic
Přestat sledovat
Defenzivní investování
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
30. 6. 2022 17:09
O válce na Ukrajině, (ne)jednotě Evropské unie i potratech v Americe aneb Když (téměř) všechno…
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Obrázek:
30. 6. 2022 12:27
Pírko (Bohemian Empire) & Žabža (FINAX): Jak "hrát" bouři na trzích a v ekonomice?
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Panika na trzích
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat