Schodek rozpočtu ČR se ke konci června prohloubil na rekordních 265 miliard Kč

Schodek státního rozpočtu ČR se ke konci června prohloubil na 265,1 miliardy korun z květnových 255 miliard korun. Informovalo o tom ve čtvrtek v tiskové zprávě ministerstvo financí. Jde o nejhorší červnový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci června byl schodek 195,2 miliardy korun.

"Protiepidemická opatření, která omezovala ekonomickou aktivitu, negativně dopadala na daňové výnosy rozpočtu, jejichž pokles prohlubovalo snížení zdanění práce, kapitálu či majetku. Dále šlo o změnu rozpočtového určení daní ve prospěch územních rozpočtů. Spolu s podporou státu zaměřenou na pomoc zasaženým sektorům ekonomiky, sociálnímu a zdravotnímu systému jde o hlavní příčiny meziročního propadu hospodaření státního rozpočtu za první pololetí," komentovalo MF výsledky.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci června meziročně stouply o 13,1 miliardy korun na 712,8 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení vzrostly meziročně o 21,5 miliardy korun na 613,7 miliardy korun. Celkové výdaje rozpočtu ke konci června pak meziročně stouply o 82,9 miliardy korun na 977,8 miliardy korun.

"Deficit hospodaření rozpočtu se oproti květnu prohloubil jen o 10,1 miliardy Kč, což představovalo druhý nejlepší meziměsíční výsledek od února 2020. Dopady rozvolnění se promítly zejména do výběru daní včetně pojistného, který byl na úrovni státního rozpočtu meziročně vyšší o 30,8 miliardy Kč, čímž překročil i úroveň inkasa z června 2019 o téměř čtyři miliardy korun," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

S postupným obnovováním normálního ekonomického života se tlak na rozpočet svižně snižuje, a pokud se opětovně nezhorší epidemická situace, měl by tento trend pokračovat, řekl analytik Raiffeisenbank Vít Hradil. Podobně jako loni se podle něj příjmová strana letos zřejmě nepropadne zdaleka tak dramaticky, jak předpokládá aktuálně platný rozpočet. "I navzdory zesíleným výdajům očekáváme, že konečný letošní deficit míří spíše ke 400 než ke schváleným 500 miliardám Kč. O to záhadněji působí plány vlády na podobné schodky i v příštích, tedy pandemií nezatížených letech," podotkl.

Inkaso daně z přidané hodnoty stouplo ke konci června meziročně o 4,9 miliardy korun na 132,2 miliardy korun. "Inkaso DPH bylo vedle změny rozpočtového určení daní tlumeno nižšími sazbami daně na stravovací a další služby a zboží od května a července 2020, stejně jako restriktivními opatřeními proti šíření epidemie, " uvedlo MF.

Výběr daně z příjmu právnických osob meziročně stoupl o 23,2 miliardy korun na 75,1 miliardy korun. Projevila se opatření ke zmírnění dopadů restrikcí, především faktický posun lhůty pro podání přiznání a zaplacení daně v roce 2020 a plošné zrušení červnové zálohy v roce 2020.

Naopak inkaso daně z příjmů fyzických osob placené plátci kleslo o 20 miliard korun na 36,7 miliardy korun. V meziročním srovnání se podle MF promítá vliv daňových změn účinných od roku 2021, zejména snížení základu daně o více než 25 procent a zvýšení slevy na poplatníka. Inkaso dále negativně ovlivnil kompenzační bonus vyplacený v průběhu roku 2021.

V případě výdajů rostly běžné výdaje. Na běžných výdajích stát ke konci června vydal 918,2 miliardy korun, meziročně o 88,3 miliardy více. Kapitálové výdaje naopak meziročně klesly o 5,4 miliardy korun na 59,6 miliardy korun. "Kapitálové výdaje jsou počátkem roku tradičně nižší, což souvisí s realizací investic převážně ve druhé polovině roku," uvedlo MF.

Na sociálních dávkách stát vyplatil ke konci června 351,8 miliardy korun, meziročně o 12,6 miliardy korun více. Z toho na důchody šlo 267,6 miliardy korun.

Na celý letošní rok je schválen schodek státního rozpočtu 500 miliard korun. Loni, kdy byl výsledek ovlivněn dopady pandemie, skončil státní rozpočet ve schodku 367,4 miliardy korun. Na příští rok MF navrhuje schodek 390 miliard korun.

Zdroj:
ČTK
Česká republika
Přestat sledovat
Rozpočet
Přestat sledovat

Videotéka

22. 1. 2022 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Vladimír Vávra, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2022 14:11
Kvapil (NN IP): Toto jsou tři vedlejší dopady monetárního a fiskálního dopingu na ekonomiku
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Podpora ekonomiky
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Úspory
Přestat sledovat
21. 1. 2022 12:20
První obětí války je pravda. Situace v Kazachstánu toho může být (dalším) příkladem
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Kazachstán
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
21. 1. 2022 10:21
Jakobsen (Saxo Bank): Rozvíjející se trhy včetně střední a východní Evropy mohou mít s koncem…
Centrální banky
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Emerging markets
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat