Společnost Gevorkyan upisuje akcie na trhu START pražské burzy. Investory láká unikátním know-how a růstovou vizí

Slovenská společnost Gevorkyan, globální dodavatel a technologický lídr v oboru práškové metalurgie, zahájila 1. června primární veřejnou nabídku akcií prostřednictvím trhu START pražské burzy. Cílem podniku je získat od investorů 35 milionů eur. Jedná se tak o potenciálně největší emisi na trhu START a zároveň o první slovenskou firmu, která do burzovního segmentu určeného pro malé a středně velké společnosti míří. Získané prostředky firma použije na vybudování dodatečných výrobních kapacit a optimalizaci svého financování tak, aby mohla nadále maximalizovat užitek z dlouhodobého převisu poptávky po svých výrobcích a díky tomu pokračovat v dosavadním vysokém tempu růstu.

Poradcem firmy pro primární veřejnou nabídku akcií je společnost Versute Investments. "Se společností Gevorkyan spolupracujeme již téměř deset let a máme radost, že jsme jí mohli asistovat také ve všestranně náročném procesu přípravy vstupu na burzu, který pro ni znamená kvalitativní posun a odemčení silného růstového potenciálu," říká partner Versute Investments Luděk Palata. "Pro zájemce ze strany individuálních i institucionálních investorů jsme shrnuli veškeré relevantní informace na stránkách www.gevorkyanipo.cz, kde vedle prospektu emitenta najdou investoři i konkrétní návod, jak nabízené akcie koupit. Prospekt emitenta pak obsahuje mimo jiné i pečlivě připravený detailní obchodní plán, který i ve světle faktu, že společnost Gevorkyan v minulosti vždy 100% dostála svým závazkům a pravidelně plnila plánované výsledky, ukazuje, že na pražskou burzu vstupuje společnost představující pro investory atraktivní příležitost, jak dlouhodobě a stabilně zhodnocovat investované prostředky. Vzhledem k tomu, že ve střednědobém horizontu plánuje Gevorkyan sekundární emisi akcií s cílem vybudovat podnik s ročními tržbami minimálně 300 milionů eur, jsem přesvědčený, že o této společnosti ještě hodně uslyšíme," dodává.

Firma Gevorkyan, založená v roce 1996 jako rodinný podnik, se během let vypracovala na pozici technologického lídra v oboru výroby kovových součástek inovativními procesy práškové metalurgie, spékáním, vstřikováním a 3D tiskem. Gevorkyan působí na globálním trhu a disponuje rostoucím a velmi dobře diverzifikovaným portfoliem zákazníků působících v mnoha odvětvích, například v ropném průmyslu, ve výrobě stavebních strojů, automobilovém průmyslu, výrobě ručního nářadí, kompresorů, zahradních a zemědělských strojů, bezpečnostních systémů, výtahů, klimatizací, medicínských přístrojů a podobně.

Výrobky společnosti Gevorkyan představují levnější a kvalitativně srovnatelnou, respektive kvalitnější alternativu dílů vyráběných tradičními postupy.

Špičkové technologie a odolnost vůči průběhu hospodářského cyklu

Třetina zaměstnanců společnosti má vysokoškolské vzdělání, přičemž 10 % zaměstnanců pracuje v úseku výzkumu a vývoje. Gevorkyan vyvíjí ročně více než 150 nových výrobků. Každý měsíc vyrobí více než pět milionů dílů, přičemž v současnosti obsahuje sortiment výrobků více než 2 000 různých typů dílů. Více než 50 % výrobků nedokáže technologií práškové metalurgie vyrobit žádný jiný výrobce a 33 % výrobků se nikdy nevyrábělo pomocí žádné technologie a byly vyvinuté společností. Know-how firmy Gevorkyan je tedy unikátní.

Vzhledem k tomu, že technologie společnosti zajišťuje efektivnější a méně nákladnou výrobu při zachování vysoké kvality, je společnost Gevorkyan odolná vůči průběhu hospodářského cyklu. Naopak, krize spíše akcelerují výkon podniku, protože v těchto situacích jsou manažeři nákupu zákazníků nuceni hledat levnější dodavatele s alternativními technologiemi.

Výroba společnosti je šetrná k životnímu prostředí. Technologie práškové metalurgie jsou prakticky bezodpadové, celý výrobní proces je energeticky efektivní, nízkoemisní a šetří suroviny. Při výrobě je navíc využívána energie z obnovitelných zdrojů.

Gevorkyan neustále zvyšuje míru automatizace, digitalizace a robotizace, což umožňuje navyšovat objem výroby při snižování počtu výrobních operátorů, a realizovat tak velkou provozní úsporu. Aktuálně je ve výrobních linkách zapojeno více než 60 robotů. Pro ilustraci, v roce 2015 zaměstnávala společnost 190 zaměstnanců a v roce 2021 ve společnosti pracovalo 149 zaměstnanců, přičemž tržby mezitím vzrostly na více než dvojnásobek.

Společnost plánuje i sekundární emisi a přestup na hlavní trh BCPP

Od roku 2010 společnost Gevorkyan navýšila tržby z 4,7 milionu eur na téměř 54 milionů eur v roce 2021. Od roku 2016 do roku 2021 tržby společnosti rostly tempem CAGR 17,3 %. Zisk EBITDA společnosti v roce 2021 dosáhl přibližně 16 milionů eur při EBITDA marži zhruba 30 %. Mezi roky 2016 a 2021 rostl zisk EBITDA tempem CAGR 23,66 %, přičemž průměrná EBITDA marže činila asi 25 %.

Společnost spolupracuje se zákazníky na dlouhodobé bázi a v pozici vývojového dodavatele, což zajišťuje s dostatečnou mírou jistoty růst odbytu do roku 2030 a dále. Po navýšení výrobních kapacit bude mít společnost Gevorkyan veškeré předpoklady ke zvyšovaní tržeb i zisku dosavadním vysokým tempem, a tedy i ke zvyšování hodnoty pro akcionáře.

Aktuální emise nabízí investorům možnost podílet se na úspěšném příběhu a těžit z předpokládaného růstu hodnoty akcií společnosti Gevorkyan, které zájemci mohou od 1. do 15. června 2022 objednávat a po uzavření objednávek kupovat prostřednictvím obchodníků s cennými papíry.

"Vstup na trh START představuje zahájení nové etapy rozvoje naší společnosti," říká Artur Gevorkyan, výkonný ředitel a majoritní vlastník společnosti. "Postupem doby jsme se vypracovali na absolutní technologickou špičku v oboru a díky masivnímu výzkumu a vývoji a neustálým inovacím si udržujeme zásadní konkurenční výhody. Prokázali jsme schopnost vyvinout a vyrobit nejsložitější součástky a nabízet zákazníkům nejen výrobek, ale komplexní řešení složitých konstrukčních celků. Díky absolutní kvalitě výrobků a služeb jsme si vybudovali výborné jméno a dlouhodobá obchodní partnerství v mnoha oborech po celém světě. Dosavadní jednání s potenciálními investory ukázala silný zájem, kterého si velmi vážím, a těším se na nové akcionáře, partnery. Výnos z emise použijeme přednostně na rozšíření výrobních kapacit, jejichž současný objem nás už zásadně omezuje v dalším růstu. Emisi považujeme za velmi důležitý, nicméně postupný krok, kdy plánujeme v horizontu pěti let ještě sekundární emisi a přechod na hlavní trh pražské burzy s vizí vybudovat ve střednědobém horizontu podnik s ročními tržbami 300 milionů eur a více," dodává.

Zdroj: Gevorkyan
Zdroj: Gevorkyan

"Gevorkyan patří k evropské špičce v oboru. Jde o dynamicky rostoucí firmu, a právě pro takové je kapitálový trh ideální volbou pro financování dalšího růstu. Jsem rád, že si tato slovenská firma vybrala pro primární úpis právě pražskou burzu. Investorům se tak dostává možnost investice do technologicky unikátní a sofistikované výroby, která je současně velmi efektivní a šetrná k životnímu prostředí," říká Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha.

"Máme radost, že svým klientům, kterým jsme v minulosti umožnili investovat do dluhopisů společnosti Gevorkyan a přispět k zásadnímu rozvoji podniku, můžeme nyní nabídnout další atraktivní příležitost," říká Bohumil Pavlica, manažer oddělení alternativních investic a podnikového financování společnosti BH Securities. "Věříme, že na trh uvádíme investiční nástroj, který v době rostoucí inflace a omezeného množství veřejně obchodovaných titulů na pražské burze poskytne investorům příležitost zajímavého zhodnocení prostředků a zároveň přispěje k dalšímu rozvoji jak společnosti Gevorkyan, tak celého  kapitálového trhu v České republice," uzavírá.


Prospekt akcií ke stažení ZDE, prezentace pro investory ZDE


Více informací najdete na stránkách www.gevorkyanipo.cz


Akcie Gevorkyan mohou zájemci objednávat u obchodníků s cennými papíry od 1. do 15. června 2022.


Zdroj:
Gevorkyan
Akcie ČR
Přestat sledovat
Gevorkyan
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Průmysl
Přestat sledovat
Zavřít
Mohlo by vás zajímat

Videotéka

Obrázek: Investiční web
3. 6. 2023 19:00
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Pavel Hadroušek, Fio banka)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Burzovní almanach
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock
3. 6. 2023 13:19
Jaroslav Havel (HAVEL & PARTNERS): Majetek ve velkém přechází do rukou žen, v dalších dvaceti letech…
Bohatství
Přestat sledovat
Demografie
Přestat sledovat
Investice
Přestat sledovat
Zajímavost dne
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock
31. 5. 2023 6:10
Komodity v portfoliu drobného investora: Přehled (převážně) býčích argumentů
Alokace investic
Přestat sledovat
Americký dolar
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Potraviny
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Zemědělství
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock, Investiční web
29. 5. 2023 12:39
Expertní debata: Výhled na druhé pololetí 2023 není špatný, investoři by ale měli cílit na delší…
Akciové fondy
Přestat sledovat
Fondy kvalifikovaných investorů
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kapitálové trhy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat