US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Světové akcie letos převážně posilují, nejvíce září technologické firmy

Světové akcie letos do konce května převážně zpevnily. Nejvíce se dařilo technologickým společnostem. Německý index DAX posunul historicky rekord a japonský index Nikkei 225 je nejvýše za zhruba třicet let. Pokles naopak zaznamenaly britské a čínské akcie. Vyplývá to z analýzy společnosti Portu.

Redakce IW
Redakce IW
2. 6. 2023 | 11:02
Akcie ČR

"Prvních pět měsíců roku se na akciových trzích neslo ve znamení převážně býčí nálady, kterou postupně narušilo několik událostí. Krach několika bank, obavy z recese a napětí ohledně dluhového stropu v USA však investory neodradily. K jejich optimismu navíc přispěl nový fenomén - umělá inteligence," uvedl analytik z Portu Marek Malina.

Klíčový index S&P 500 vzrostl od začátku roku o deset procent. Jeho výkonnost však zastínil technologický index Nasdaq Composite, který maže ztráty z roku 2022, v němž odepsal 33 %. V letošním roce se jeho hodnota zvýšila o čtvrtinu. Daří se zejména akciím společností, které by mohly těžit z nástupu umělé inteligence. Akcie společnosti Alphabet si za půl roku připsaly 39 %, Microsoft přidal 38 %, Amazon 42 %, Meta Platforms 110 % a NVIDIA 180 %. Nedařilo se naopak akciím bank a energetických společností kvůli nejistotě na bankovním trhu, respektive klesajícím cenám komodit.

Zahanbit se nenechaly ani evropské akcie. Panevropský index EURO STOXX 50 letos zatím vzrostl o 12 % a německý index DAX 40 dosáhl historického maxima. "Nižší ocenění akcií, pozitivní sentiment ze zvládnutí energetické krize a pravděpodobné vyhnutí se recesi v EU tlačí evropské akcie vzhůru. Naproti tomu britský akciový trh reprezentovaný indexem FTSE 100 se nadále potýká s problémy a za prvních pět měsíců roku byl na červené nule," uvedl analytik z Portu.

Japonský index Nikkei 225 vzrostl o pětinu a dosáhl nejvyšší hodnoty za posledních 33 let. Daří se mu díky slabšímu jenu, nízkému ocenění akcií vzhledem k úrokovým sazbám, reformám správy a řízení společností a také investicím Warrena Buffetta do japonských společností.

Situace v Číně je velice odlišná. Index Hang Seng je na nejnižší úrovni od finanční krize v roce 2009 a zatím letos ztratil 2,7 %. Investoři se od druhé největší ekonomiky odvracejí kvůli jejímu pomalému zotavování z pandemie, geopolitickému směřování a omezování vývozu západních technologií, upozornil Malina.

"Dařilo se i pražské burze, kde zisky poháněla výkonnost společnosti ČEZ, a to navzdory v květnu obnoveným debatám o jejím zestátnění, což stáhlo její ocenění o více než 100 miliard níže," doplnil analytik z XTB Štěpán Hájek. Navzdory horšímu květnu jsou však akcie ČEZ od začátku roku o bezmála 30 % výše.

Na akciovém trhu je i řada poražených, připomněl Hájek. Například akcie americké společnosti Dish, která začíná doplácet na postupné snižování útrat za prémiové služby, ztratily od začátku kolem 55 %. Jde o nejztrátovější akcii z indexu S&P 500. Výrazněji propadla také evropská automobilka Volkswagen, která ztrácí podíl na trhu s elektrickými automobily v Číně a doplácí na své cyklické zpomalení. Od začátku roku jsou její akcie o čtvrtinu slabší.

Zdroj: ČTK

Akcie ČRAmerické akcieAsijské akcieEvropské akcieJaponské akcieSvětové akcie
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie