Číňané kupují víno i ropu. Umíte je investičně rozlišit?

V posledních několika měsících se po finančních trzích lavinovitě šíří mantra s názvem Čína. Pohnula se cena nějakého aktiva prudce nahoru nebo dolů a nikdo pořádně neví proč? Bude za tím nejspíše Čína. Spekuluje se na trhu o nedostatku některé průmyslové komodity? To ji Čína jistě potichu akumuluje, a recykluje tak rychle se znehodnocující dolary. Otevřelo se ve vaší ulici už třetí čínské bistro za posledního půl roku? Ne, to sem nepatří, to je náhoda.
Pravdou však zůstává, že prudce expandující a rozvíjející se trhy (kam Čína nepochybně patří) nasávají světové zásoby čehokoli, co lze zakoupit a s relativně zvládnutelnými náklady přepravit na velké vzdálenosti.
Jednomu z aspektů tohoto fenoménu se 20. ledna věnoval magazín The Economist. Dvojice ekonomů Mezinárodního měnového fondu – Serhan Cevik a Tahsin Saadi Sedik – si totiž na ukrácení dlouhé chvíle namodelovala korelaci cen ropy a kvalitního červeného vína. Výsledky byly pozoruhodné.
Bohatí ženou poptávku po víně
Experti na víno obvykle vysvětlují pohyby jeho ceny zejména faktory na straně nabídky – počasím, úrodou, stářím ročníku a podobně. Výše uvedení pánové však přesvědčivě dokázali, že nabídka a s ní spojené vlivy mají na ceny jen omezený dopad.
Hlavním důvodem jejich posledního posílení byla míra ekonomické expanze na rozvíjejících se trzích a s tím spojené bohatnutí (alespoň části) jejich obyvatelstva. Mezi roky 1998 a 2010 přesahovala míra korelace cen ropy a kvalitního červeného vína 90 %. To vedlo oba ekonomy k myšlence postavit model na podobných proměnných: produkci ropy či vína, míře hospodářského růstu na rozvíjejících se a rozvinutých trzích, dostupnosti volné likvidity.
Je dokázáno, že rychle rostoucí ekonomiky Východu jsou od roku 2000 zodpovědné za více než 100 % růstu poptávky po ropě, zatímco rozvinuté trhy v tomto ohledu ztrácejí. Analogicky, růst příjmů na prvně jmenovaných trzích vede k rostoucí oblibě pití vína, zatímco Evropa (zejména Francie a Itálie) konzumuje stále méně.
Čína byla v roce 2010 největším exportním trhem pro vína z Bordeaux a předstihla dokonce Velkou Británii. A v tomto duchu lze samozřejmě pokračovat.
Aktuality
