Pokud Řecko zbankrotuje, nastane na trzích otřes podobný tomu po pádu Lehman Brothers

Američtí investoři, kteří by snad neměli jasno v tom, co se to v Evropě děje, by si měli vzpomenout na to, co se stalo v roce 2008 po pádu banky Lehman Brothers. Důsledky případného bankrotu Řecka by si s tehdejším vývojem nejspíš v ničem nezadaly, varuje v komentáři akciový stratég Standard & Poor's Alec Young. Podle něj je klíčové, aby řecký parlament přijal úsporná opatření, aby Řecko mohlo počítat s další pomocí mezinárodních organizací.
Pro ty, kdo právě vylezli z jeskyně: Rok 2008 byl obdobím, kdy se finanční systém téměř vymkl kontrole. Bear Stearns byla prodána za babku, Lehman Brothers v září dokonce přímo zkrachovala, hypoteční agentury se stydí dodnes a americká vláda začala "podnikat v automobilovém průmyslu". Jinak se její desítky miliard nalité do automobilek snad ani nedají nazvat. Snad kromě Goldman Sachs, která zažila celkem příjemný obchodní rok, by na tři roky staré události všichni raději zapomněli.
Spojeným státům se v roce 2008 alespoň podařilo díky "bailoutu", ať již jakkoli kritizovanému, zabránit totálnímu krachu ekonomiky. Začaly se tisknout peníze a zachraňovat, co se dá.
Tentokrát americké dolary nepomohou, jde o Evropu. A Evropané samotní mají také co dělat, protože přes veškerou svou úpornou snahu ještě stále nemají dostatečně centralizovanou vládu a finanční kontrolu. Smůla.
Řecko potřebuje pomoc, Německo se snaží držet pod kontrolou inflaci a francouzské a německé banky udělají cokoli proto (v čele se svými vládami), aby jim nezůstaly po řeckých dluhopisech černé díry ve finančních výkazech.
Alec Young tvrdí, že jsou řecké úspory naprosto zásadní pro udržení finanční stability celé Evropy. Němci, Francouzi a ostatní nechtějí nechat peníze vytéct do řeckého kanálu. Young mimo jiné vysvětluje, proč je důležité, aby k úsporám přistoupili sami Řekové, tedy ne z příkazu a pod dohledem zahraničních institucí.
Zdroj: Yahoo!
Aktuality
