Býčí trh stárne
|

Býčí trh stárne

Na povrchu vypadá zdravě. Akciové indexy od března posilují a ekonomika se zdá být na cestě k pomalému uzdravení. Když se však analytici podívají na motor, který žene tento růst, zjišťují znepokojivé věci.

Rally Světové akcie

Když začíná rally na akciovém trhu, stáhne s sebou řadu firem. Nejrychleji rostou menší firmy, u kterých investoři doufají, že by mohly na zotavení zareagovat nejrychleji.

Ovšem na sklonku roku jako by těmto rychlíkům docházelo palivo. To může znamenat, že jarní býk už pomalu začíná stárnout. Investoři se ani tak nebojí, že by mělo v nejbližší době dojít k masivním výprodejům, ale tuší, že by mohly nastat problémy v průběhu příštího roku. Akcie menších společností stále zaostávají za svými říjnovými maximy.

Růst amerických akcií v roce 2009

Podobná situace je na finančních a energetických titulech. Ty sice stály za letošním prudkým růstem na burze, ovšem stejně jako akcie menších společností se ještě nevrátily na svá říjnová maxima.

Technologickému sektoru se to povedlo, ovšem růst je minimální. Akcie, které jsou závislé na globálním ekonomickém růstu, tak pomalu ztrácejí sílu. Podle většiny analytiků se tak děje především proto, že jsou aktuálně na trhu zajímavější tituly, například sektor telekomunikací a zdravotnictví.

Nadechnutí. A co potom?

Přestože americké akcie stále rostly, investoři do 21. října vybrali zisky přes 14 miliard dolarů. Řada penzijních fondů stahuje své peníze z akcií, a to vše vede analytiky k závěru, že růst na akciových trzích byl pouze ve znamení tzv. rychlých investic, které nepodporují dlouhodobý růst.

Obchodování na burze v New Yorku se za tento rok dostalo na denní průměr okolo 5,6 miliardy zobchodovaných akcií. Za poslední měsíc se ovšem denní obchodování nedostalo ani přes 4,7 miliard zobchodovaných akcií. Poslední dva měsíce roku jsou tradičné slabé. K návratu nad pětimiliardovou hranici stačila třeba zpráva o stavu zaměstnanosti, po níž optimističtí investoři hravě zobchodovali přes 6 miliard kusů akcií. Možná jsou akciové trhy jednoduše vyčerpané. Akcie od března neměly jedinou možnost se nadechnout. Investoři tlačili akcie vzhůru hodně tvrdě a doufali, že právě tento přístup pomůže ekonomice pro rok 2010. Dostaví se výsledek jejich snažení? To ukážou příští měsíce.

Statistika je optimistická

Analytiky teď nejvíce zajímá, zda se trhům podaří na přelomu roku znovu prudce posílit. V tomto období se totiž většinou na akciové trhy vrací likvidita a investoři po slabších měsících vracejí peníze zpět do akcií. Pokud ano, bude to jasná známka důvěry v akciové trhy a v zásadě v celou ekonomiku. Pokud ne, obavy investorů se ještě prohloubí.

Pro další růst hovoří i to, že velké množství analytiků doporučuje ponechat ve svém portfoliu 70 procent akcií. Ostatní peníze by se měly rozdělit do dluhopisů a hotovosti.

"Vítr, který začal foukat na jaře do akciových plachet, je stále silný a akciím stále pomáhá. Ovšem po prvních dvou až čtyřech měsících příštího roku budou muset být investoři v pohotovosti. Dočkáme se totiž buď dalšího růstu, nebo nastane drastická korekce," dodává Ed Clissold, analytik Ned Davis Research.

Analytici z Ned Davis Research jsou znepokojeni především klesajícím počtem zobchodovaných akcií menších společností, které se zprvu podílely na jarní a letní rally. Jakmile totiž býčí trh ztratí podporu menších a rizikovějších akcií, nastává problém. Většinou je tento pokles následován i většími společnostmi, což vede ke ztrátě důvěry a k vlně výprodejů.

Analytici proto sledují mnoho akcií na denní, týdenní nebo dvoutýdenní bázi. V poslední době klesl podíl rostoucích společností, indexům pomáhají především akcie velkých firem. Podle většiny analytiků se však není třeba obávat nějakého vážnějšího problému. Hrozí spíše několikadenní propady než dlouhodobý krach, který postihl akciové trhy v roce 2007.

Zdroj: WSJ