Krátkodobý výhled na české akcie: září 2009 a ORCO a ECM
|

Krátkodobý výhled na české akcie: září 2009 a ORCO a ECM

Potenciál a riziko jednotlivých akcií obchodovaných v systému SPAD pro následující týdny.

Index PX SPAD ORCO Property Group
ORCO logo

Orco

Aktivita na Orcu se výrazně zvýšila za poslední dny. Celkově jsou realitní tituly aktuálně v hledáčku investorů, protože to jsou právě akcie, které zažily největší propady a zůstávaly stále na nízkých úrovních. Současný zájem a růst o 100% za poslední měsíc odpovídá téměř všem realitám v regionu viz. Immoeast (rakouská společnost zaměřená na nemovitostní trh – nárůst za srpen 84%).

Nicméně v případě Orca je stále nevyřešená situace kolem přežití společnosti, držitelé dluhopisů jsou stále v jednání. Valné hromady by měly být v září (15. září). Výsledky byly horší než očekávání především díky rozsáhlému negativnímu přecenění majetku. Vyšší ztráta (-200 mil. EUR vs. oček ztráta 136 mil. EUR) dále způsobila větší pokles čisté hodnoty majetku na akcii (NAV) na 15 EUR vs 27,3 EUR. Nadále je v hledáčku investorů, jestli bude Orco schopno získat nového investora v podobě Colony Capital – to by znamenalo výrazné naředění současných akcionářů.

Krátkodobý výhled

Opakování - Nadále vnímáme vysoké riziko spojené s touto investicí. V případě přežití společnosti vnímáme relativně vysoké riziko dalších zčeřovacích efektů současných akcionářů. Investice do Orca nám přijde velmi spekulativní.

ECM logo

ECM

Stejně jako ostatní reality i ECM se výrazně posunulo výše. Velmi nízké objemy jsou nadále charakteristické. Domníváme se, že titul bude postupně zkonsolidován pod křídla PPF, která slouží jako bezpečnostní přístav a případně může poskytnout dostatečnou likviditu v případě nutnosti.

Rizikem pro současné akcionáře jsou případné další kroky majoritního vlastníka jako delistace (stažení z veřejného obchodování), ředění vlastního jmění a podobné. Zveřejnění výsledků dle očekávání nemělo žádný vliv. Samotná čísla byla víceméně v souladu s naším očekáváním. Společnost zvažuje prodej klíčových aktiv do specializovaného realitního fondu, čímž by si uvolnila významnou část kapitálu. Nyní probíhají diskuze s potenciálními investory – domníváme se, že jedním z hlavních investor_ bude právě PPF.

Krátkodobý výhled

Pouze opakování - Společnost trpí vysokým nezájmem investorů a ten dle našeho názoru bude přetrvávat. Celkově se v případě ECM nic na našem náhledu nemění. Z pohledu NAV se jedná o společnost, která se obchoduje s nejnižším diskontem – relativně dražší než konkurence.