Apple: Jaké jsou vyhlídky technologické hvězdy?
|

Apple: Jaké jsou vyhlídky technologické hvězdy?

Apple má stále co nabídnout. Ukázaly to výsledky hospodaření, které firma zveřejnila 18. října. Silný růst prodejů iPhonů, trochu slabší příspěvek iPadů - ve výsledku čistý zisk společnosti dosáhl 4,31 miliardy dolarů, resp. 4,64 dolaru na akcii oproti loňským 1,82 dolaru. A růst zisku by měl podle firmy pokračovat i ve 4. kvartálu.

Světové akcie Apple
Steve Jobs, šéf Applu

Analytik ThinkEquity Rajesh Ghai 29. listopadu zvýšil odhady prodejů pro Apple na toto čtvrtletí. Odhaduje prodeje na 17 milionech kusů u iPhonů místo 16 milionů, které odhadoval dříve. Základem odhadů jsou rostoucí poptávky v Číně, Tchaj-wanu nebo Jižní Koreji, kam se firma konečně dostala tento týden. Cílovou cenu akcie proto vidí na 375 dolarech místo naposledy proklamovaných 350.

Tato argumentace vyhovuje i naší filozofii o možném vývoji firmy. Apple těží, a asi ještě pravděpodobně bude dlouho těžit, ze vstupů do zemí firmou netknutých.

Nejenže samotná penetrace posledních hitů není záležitostí jednoho nebo dvou let, ale poroste postupně s rostoucí životní úrovní samotných rozvojových zemí. Více peněz znamená více hitů pro tenagery, kterých je v asisjkých zemí stále nepočítaně. Zdejší neposkvrněná penetrace a populační exploze tak nemalým způsobem nahrávají Applu a s největší pravděpodobností budou tahounem ziskovosti Applu i do budoucna, což naznačují i odhady.

Apple je trendy

A jeho akcie splňují základní premisu technické analýzy - vývoj jejich ceny je trendový. Platí tak heslo "Trend je tvůj přítel", což může investory vyloženě těšit. Trend je totiž silně růstový.

Pokračování článku najdete v reportu z dílny serveru Akcieatrhy.cz