České dividendové akcie pro rok 2010
|

České dividendové akcie pro rok 2010

Mezi horká burzovní témata patří již tradičně dividendy. Pro hlavní akcionáře způsob, jak utrhnout ovoce ze své investice, pro drobnější investory se spíše defenzivním temperamentem, resp. investory dlouhodobé, znamená příjemné přilepšení a adrenalinoví hráči se pak mohou svézt na vlnách "předdividendového růstu."

O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)

Pro trh představuje rozhodné datum pro přiznání dividendy lokální maximum titulu, kdy cena akcie se před rozhodným dnem postupně navýší o předpokládanou výši dividendového výnosu.

Které tituly přinesou v tomto nejvyšší dividendu? Pojďme se v rámci seriálu vyhlídek pro rok 2010 spolu s analytiky podívat právě z tohoto pohledu na první část hráčů pražského SPAD.

Z první skupiny 7 emisí hned tři nebudou zřejmě vyplácet dividendy žádné, a to konkrétně mediální CME, petrochemický Unipetrol, či developer ECM, neboť nebude jednoduše z čeho.

Z těch šťastnějších společností, jejichž hospodaření za loňský rok ukáže zřejmě černá čísla, začněme akciemi ČEZ: Nejčastější částkou zmiňovanou, pokud jde o výši dividendy, je 55 Kč (viz níže), ve hře je ovšem teoreticky stále superdividenda, odhady proto míří až k 65 korunám na akcii.

Co se týče Komerční banky, rozdíly v odhadech, co se týče absolutních částek, vzhledem k hodnotě akcie poněkud zanikají, pokud jde o dividendovou výnosnost. Očekávaná dividenda se na této akcii pohybuje od 136 do 180 Kč.

Překvapení může investorům přichystat Pegas, alespoň se tak zdá z širšího rozptylu analytických odhadů: Aktuálně by hrubý dividendový výnos např. podle Grant Capital představoval zhruba 4,2 %, naopak analytici BHS věští (aktuální) výnos na prahu 6 %. V absolutním vyjádření to znamená rozmezí od 0,7 do 1 eura.

Konečně je tu pojišťovna VIG, u které jsou vzhledem k výrazně vyšší tržní ceně a obdobné absolutní výši dividendy jako u Pegasu rozdíly v odhadech výnosnosti nižší. Dividenda by se zde měla nacházet v intervalu 0,8 - 1,25 Eur.

dividendy spad 1 Z 6 emisí v tomto dílu dividendu neočekávejme ze dvou adres: Orco a AAA Auto. Sporná je těžařská emise NWR, zde se názory různí, nula se objevuje mezi analytickými hlasy nejčastěji, nicméně BHS a Grant Capital připouští možnost výplaty kolem 2,50 Kč, což by ovšem znamenalo aktuální hrubý výnos jen něco kolem 1,5 %. Podobný aktuální výnos na hraně 2 % je takřka konsensem v případě Erste: Analytici se vesměs shodují na výplatě 0,5 Eur.

Pojďme konečně k titulům, jimž se na burze přezdívá "dividendové" a u nichž je její výše jedním z nejcitlivějších témat.

Začněme tabákovou emisí: Střední hodnotou odhadů je tu částka kolem 700 Kč, tedy aktuálně cca 8% dividendový výnos. Škála odhadů se nicméně pohybuje od 400 (tj. výnos 4,5 %) až do 950 Kč (= výnos 10,7 %).

Co se týče Telefónicy, zde je interval odhadů zdola ohraničen sumou 40 Kč, shora pak 50 Kč. Spodní hodnota předpokládá aktuálně výnos kolem 9 %, horní kolem 11,5 %. Telefónica se tak stává adeptkou na jmenování dividendovou královnou pro rok 2010.

dividendy spad 2