Vydrží akciová rally, která začala loni v březnu?
|

Vydrží akciová rally, která začala loni v březnu?

Prudké posílení světových burz během loňského roku se už sotva bude opakovat. Myslí si to velká část analytiků. Ekonomické oživení by však mělo pokračovat. Jak rychle a silně? A nepomůže to také akciím?

Ekonomika Rally Světové akcie

Vraťme se na chvíli do nedávné minulosti. Před prudkým růstem akciových indexů svět zažil obrovskou kreditní krizi, která vyústila ve výrazný pokles příjmů, kolaps cen aktiv a rekordní dluhy.

Podrobné studie ukázaly, že ekonomické zotavení má po podobném průběhu krize jen velmi krátké trvání. Proto ani přes masivní úsilí vlád o stimulaci nevidí analytici dost důvodů pro pokračování strmé akciové rally z loňského roku.

Američtí spotřebitelé trpí nezaměstnaností a nedostatkem úvěrů

Nedostatek úvěrů škrtí spotřebu

Po předchozích propadech (zejména krátce po 2. světové válce) byla ekonomika hnána nahoru především trhem s bydlením a osobní spotřebou. Oběma těmto faktorům nahrávala vstřícná úvěrová politika. Ta však v současnosti nefunguje, ačkoli Fed i Bílý dům dělají vše pro zlepšení situace na úvěrovém trhu. Bankovní úvěry propadly oproti předchozímu roku o 27 procent, výdaje spotřebitelů o celá 4 procenta.

Zásadní optimismus nevyvolává ani růst amerického HDP ve 4. čtvrtletí roku 2009 (5,9 procenta mezikvartálně). Růst HDP byl totiž dán především návratem k normální úrovni zásob, konečný prodej zůstal podprůměrný. Výdaje spotřebitelů se sice mírně trochu zvedly, ovšem srovnání s extrémními propady před rokem, kdy krize vrcholila, je jen malou útěchou. Makroekonomické indikátory stále bijí na poplach – nezaměstnanost bude dál vysoká, což ovlivní spotřebitelské výdaje. Úvěrů přibývá jen pomalu, a totéž se dá říci o růstu mezd.

Stimulace vyprší. Co dál?

Řada věcí, které pomáhaly ekonomice loni, již letos zkrátka nebude fungovat. Šrotovné sice dočasně pomohlo automobilovému průmyslu, ovšem prodeje nových aut už nerostou. Podobná situace je i v nemovitostním sektoru – výhodné úvěry, které motivovaly rodiny ke koupi prvního domu, sice pomohly, ale také neměly výrazný dlouhodobý efekt.

Americké akcie

Proč vůbec kladou analytici takový důraz na makroekonomické údaje? A jaký mají tyto údaje vliv akciové trhy? Loňská rally byla založena na přesvědčení, že v podstatě není jiného východiska, než projít krizí ve tvaru "V". Vlády proto přijímaly taková opatření, aby trh prudce rostl na přijatelné hodnoty.

Vlády bojovaly s ekonomickým propadem tím, že enormně zatížily rozpočty svých zemí. Obrovské rozpočtové schodky, které tím vznikly, nelze dlouhodobě udržet. Ve Spojených státech je již delší dobu patrný nesouhlas široké veřejnosti, která chce nová pracovní místa, a ne rostoucí deficity.

Pokud na akciovém trhu nedojde ke korekci, tedy alespoň k mírnému zlevnění, analytici se obávají nejhoršího. Po mírných růstech a propadech v prvních měsících letošního roku s největší pravděpodobností přijde masivní výprodej, který potáhne akciové indexy ke dnu.

Zdroj: Pragmatic Capitalism