Trhy: Globálně výnosy klesají. Kam investovat?
|

Trhy: Globálně výnosy klesají. Kam investovat?

V posledních týdnech jsou trhy pod značným tlakem a množí se pochybnosti o pozitivním vývoji světové ekonomiky. Krize eura pokračuje a klíčové indexy mají svůj vrchol za sebou. Nálada na akciových trzích je spíše pesimistická a investiční vyhlídky o to víc přitahují pozornost.

Světové akcie
Rozvíjející se trhy

Až doposud jsme jak u vyspělých, tak u rozvíjejících se trhů počítali s poměrně slušným ekonomickým růstem. Dá se předpokládat, že kvůli křehkosti bankovního systému v Evropě a USAa urgentním zásahům do veřejných výdajů vyspělých států, růst přijde, ale zůstane omezený.

Na trzích může, kvůli nejasnostem ohledně vývoje eura a rozpočtovým opatřením v Evropě, i nadále pokračovat napjatá nálada. Korekce trhů, jíž jsme byli svědky, indikuje omezenější tempo růstu globální ekonomiky.

Naproti tomu rozvíjející se ekonomiky si mohou udržet růstový trend i v případě právě probíhajícího zpomalení globálního ekonomického růstu. Například Čína aspiruje na pozici nejvýznamnějšího rozvíjejícího se trhu a stává se i největším "tahounem" globálního růstu.

Potenciální útlum exportu může vyrovnat dodatečnými domácími investicemi a růstem spotřeby. Političtí představitelé Číny chtějí udržovat tempo růstu investic na vysoké úrovni nad 20 % ročně. Mnohé rozvojové státy se proto už začínají namísto USA exportně orientovat na Čínu nebo i jiné rozvíjející se státy.

Investice do rozvíjejících se trhů (emerging markets) byly v poslední době poměrně velkým hitem, zejména u investorů s menší averzí k riziku. Nabízely výnosy v řádech desítek procent ročně, zato s vyššími výkyvy.

Jestliže platí, že základem dlouhodobého úspěchu investora je diverzifikace portfolia, tak u mladých trhů to platí dvojnásob. Velmi obecně sedá říci, že jsou vhodné jako doplněk širokého investičního portfolia, které má delší časový horizont.

Mladé trhy jsou dál hitem

Nejlépe si v posledních třech letech vedou takové trhy, na kterých je silný a zároveň udržitelný domácí růst i v dobách stagnujícího růstu. Trhy v Indonésii, Egyptě, Číně, Indii nebo Ománu pravděpodobně dosáhnou vysokého ekonomického růstu i v době, kdy ostatní svět bude zaostávat.

Velký přírůstek populace, růst trhu práce, nízké zadlužení, důrazné reformní kroky a vyvážená platební bilance, to všechno jsou atributy potřebné k tomu, aby zdejší růst byl imunní vůči stagnaci v Evropě a USA. A také důvody, proč do rozvíjejících se trhů investovat.