P/E: 10 nejlepších akcií
|

P/E: 10 nejlepších akcií

Nestálá ekonomická situace a pomalé oživování. Něco, co investory bude ještě chvíli trápit. Jaké akcie v tomto období kupovat? Rozhodně ty, které jsou mají ohodnocení poměru tržní ceny vůči zisku na akcii (P/E) pod tržním průměrem.

Analytici pro výpočet těch nejlepších akcií používají mnoho nástrojů, ale tím nejdůležitějším je určitě poměr ceny a výdělku, tzv. P/E. Tento nástroj je už více než 70 let používán profesionálními investory, mezi ty obyčejné se dostal zhruba před 40 lety.

p/e

poměr tržní ceny akcie vůči čistému zisku; čím nižší je tato hodnota, tím je daná akcie relativně levnější

V indexu S&P 500 se historický průměr P/E pohybuje okolo 15. Pokud je tato hodnota u určité akcie nižší, znamená to, že je z historického pohledu atraktivnější než celý trh. Často je to kvůli problémům, ať už samotné společnosti, nebo celého sektoru.

Je důležité mít na paměti, že akcie posilují hlavně díky překonání odhadů zisků. Nízké odhady se samozřejmě překonávají snáz, a proto si akcie s nízkým P/E vedou lépe než akcie dobře hodnocených známých firem.

Nabízíme 10 akcií, které jsou nyní podle hodnoty P/E nejvýhodnější:

Northrop Grumman

Northrop Grumman

Společnost se sídlem v Los Angeles je dodavatelem armády USA. Vyrábí letadla, lodě a související vojenské vybavení. Akcie je atraktivní, když si uvědomíme, že Spojené státy čelí hrozbám ze strany Íránu, Severní Koreje a mezinárodních teroristických skupin.

Navíc vratká přátelství s Čínou a Ruskem zbrojnímu průmyslu velmi vyhovují. Kongres by sice mohl snížit rozpočet na obranu pro rok 2011 a 2012, ale podle analytiků by škrty neměly být tak drastické.

CenturyLink

CenturyLink

Společnost pro ty, kteří mají rádi dividendu. V tuto chvíli jde na dividendě CenturyLink vydělat až 8 procent. Telekomunikační společnost, která změnila své jméno ze CenturyTel, získala Qwest Communications International, čímž zdvojnásobila zákaznickou základnu. Tak velké rozšíření společnosti může být riskantní, ale analytici nákup akcií přesto doporučují. Lubrizol

Lubrizol

Největší světový výrobce přídavných směsí do paliv, motorů a olejů. Firma reportovala velmi dobré výsledky, když na úrovni zisku dosáhla 2,32 dolaru na akcii a tržby dosáhly na rekordních 1,3 miliardy dolarů.

Nasdaq OMX Group 

Nasdaq OMX Group 

Mateřská společnost akciových a komoditních obchodních sítí v Americe a Evropě. Celé roky se této akcii investoři vyhýbali, jelikož byla moc drahá. Od roku 2007 však hodnota akcií Nasdaq OMX propadla o 60 procent a cena 18 dolarů za akcii je velmi výhodná.

Ingram Micro Kinetic Concepts Buckle

Ingram Micro

Firma specializující se na prodej technologických produktů. Z posledních 11 let byla společnost 9 roků v zisku. I tak se cena akcií nijak závratně nevyhoupla a zůstala na velice výhodné úrovni pro nákup.

Kinetic Concepts

Společnost, která se specializuje na výrobu zdravotnického materiálu, jako jsou obvazy, bandáže a speciální nemocniční lůžka. Akcie společnosti se obchodují zhruba na 36 dolarech, na něž klesla z březnových maxim.

Buckle

Prodejce běžného oblečení, který operuje na 400 místech po Spojených státech. V posledním účetním období dosáhla společnost téměř miliardových tržeb a čistý zisk se zastavil na 127 milionech dolarů. Cubist Pharmaceuticals 

Cubist Pharmaceuticals

Farmaceutická společnost má za sebou vcelku nestabilní období. Od roku 1994 do roku 2006 se nedokázala pohybovat v zisku. Vše se změnilo v roce 2007, kdy šla společnost výrazně do plusu a v minulém roce se jí na tržbách podařilo dosáhnout téměř půl miliardy dolarů.

GT Solar International

GT Solar International

Výrobce a producent různých součástek a pomůcek pro solární průmysl. Společnost je jedničkou na trhu především ve výrobě pecí, které dokážou tavit silikon. Produkt je používán pro výrobu solárních panelů.

Solární energie sice nemá u analytiků příliš dobrou reputaci z dlouhodobého hlediska, ale dokud vlády USA, Francie, Německa nebo Číny tuto energii podporují, je o zisk postaráno.

FPIC Insurance Group

FPIC Insurance Group

Společnost soustřeďující se na pojišťovací produkty týkající se zejména zdraví. Stala se největší firmou tohoto druhu na Floridě a jednou z největších v Texasu. Hodnota akcie je těsně pod průměrem, a to i přesto, že je společnost 10 z 11 let profitabilní.

Zdroj: Bloomberg