Na kreditiní krizi vydělal miliardy. Nyní radí nakupovat půdu
|

Na kreditiní krizi vydělal miliardy. Nyní radí nakupovat půdu

Michael Burry, bývalý manažer hedgeového fondu Scion Capital, předpověděl kdysi propad nemovitostního sektoru. Dnes hledá investiční alternativy. Na krizi vydělal a současná ekonomická situace mu také nevadí. Slabší dolar ho zanesl například ke zlatu, malým technologickým firmám a k zemědělské půdě.

Goldman Sachs Zlato
Michael Burry

"Věřím, že zemědělská půda s dostatečným přísunem vody bude v budoucnu velmi ceněným artiklem," říká Burry.

Michael Burry, který v současnosti spravuje jen své peníze, byl v čele vlastního fondu do roku 2008. Dva roky poté tvrdí: "Je velmi složité najít originální investici. Mnoho obchodů je doslova přelidněných a celé třídy aktiv se teď na trhu pohybují stejně (korelují). Snažím se najít investici, která nebude jen obyčejně kopírovat hlavní indexy. A těch příležitostí je překvapivě dost.

Pokud se zaměříte na malé společnosti, je v podstatě vyhráno. Velcí investoři a vlády vkládají peníze do velkých a známých firem. Těch menších si nikdo nevšímá. Z tohoto pohledu věřím nevelkým společnostem v Asii, a pak také zemědělské půdě. Pokud totiž najdete takovou, která je na prodej a která má dostatečný přísun vody, neváhejte a kupujte. To bude v budoucnu jedno z nejcennějších aktiv."

Zlato

Zlato je v současnosti také velmi ceněnou investicí. "Dokud budou centrální banky prohlubovat zadlužení zemí a devalvovat měnu, bude zlato v mém portfoliu zastoupeno hodně silně," dodává Burry.

Podle Burryho není zatím nikdo z vrchních představitelů Spojených států schopen ukázat na konkrétní viníky finanční krize. Z neschopnosti ovšem může vzklíčit další semínko finanční krize. Navíc Burry je velkým odpůrcem Bena Bernankeho, který se stal v celé historii asi tím nejmocnějším šéfem Fedu.

Bankovní sektor? Nikdy!

Stanovisko Michaela Burryho je jasné. Nevěří bankám, alespoň ne teď. "Banka jako Goldman Sachs neměla před lety sázet na svůj vlastní účet," podotýká Burry.

"Nevěřím, že banky na Wall Street jednají vždy v nejlepším zájmu svých klientů, a proto do nich nechci investovat ani cent. V současnosti se nacházíme v neuvěřitelně brutálním konkurenčním světě a banky se musejí za každou cenu udržet. Možná někdy v budoucnu jim znovu budu věřit, ale teď je jejich chování pro mě cizí," dodává Burry.

Konkrétní vyjádření Michaela Burryho přímo pro Bloomberg TV:

Investujte do lesů a půdy, radí expert z Londýna

Chcete vydělat? Investujte do půdy!

Zdroj: Bloomberg