Proč jsou (americké) akcie mrtvé? 10 důvodů
|

Proč jsou (americké) akcie mrtvé? 10 důvodů

CNBC nedávno přišla s průzkumem, který potvrdil nelibost investorů s akciovým trhem. Investoři jsou nespokojeni s burzami, regulátory, počítačovými obchody a řadou dalších věcí. Akcie jsou podle nich nudné, mrtvé a veškeré nadšení pro ně vyprchalo.

Světové akcie
Dow Jones - historický vývoj

Když naposledy v roce 1979 publikoval magazín BusinessWeek podobný článek s názvem "Smrt akcií", přišel po třech letech obří býčí trh. Tentokrát to může trvat déle.

Proč jsou akcie mrtvé?

Investoři ztratili důvěru v burzy. Po náhlém propadu 6. května (flash crash) je pro řadu investorů složité věřit tomu, že jsou burzy a jejich obchodovaní systémy zdravé. Krátký výrazný pád postihl i akcie velkých firem, například Procter & Gamble. Objemy obchodů po tomto incidentu výrazně klesly.

Investoři ztratili důvěru v regulátory. Bernard Madoff, Allen Stanford a další představují hlavní omyly Americké komise pro cenné papíry. Přestože regulátor oznámil snahy o reformu, neděje se nic, co by drobný investor mohl postřehnout.

Investoři poznali přínos ETF. Proč platit za manažery investičních fondů, aby předstírali, že vybírají dobré akcie? Drobní investoři se poučili, že je daleko levnější koupit celý trh, popřípadě index, pomocí burzovně obchodovaných fondů ETF. Jejich podíl na trhu dramaticky roste, což zvyšuje celkovou korelaci trhu.

Investoři nevěří manažerům. Stačí zmínit pár jmen – Enron, WorldCom, Lehman Brothers – a hned víte, o čem je řeč.

Investoři si myslí, že veškeré příležitosti jsou na mladých trzích. Všichni očekávají ekonomický růst mimo Spojené státy. Nikdo už tuto myšlenku ani výrazně nezpochybňuje. Tak proč se zdržovat s americkými akciemi?!

High Frequency Trading bere veškeré investiční zisky. Investoři se bojí, že speciálně programované počítače jim pomocí algoritmů berou veškeré zisky.

Speciál IW: HFT - vysokofrekvenční počítačové obchodování Demografický vývoj vede investory k pevně úročeným instrumentům. Generace babyboom se bojí o své úspory na důchod. Rozhodně si nemůže dovolit ztratit peníze kvůli dalšímu propadu burz. Proto se přesouvá k fixně úročeným instrumentům, které v současném prostředí, kdy se daří dluhopisům, nabízejí i mírné kapitálové zisky.

Obchodovat s měnami je více vzrušující. Kdysi znamenaly akcie adrenalin, ale teď je nahradily měny. Obchody s globálními měnami při finanční páce 50:1 jsou rozhodně větší "vzrůšo" než akcie.

Vlády jsou zdrojem většiny pohybu na trhu. Když vlády jednají agresivně a intervenují na trhu, starají se o daleko více událostí než "nudná" privátní sféra. Proto je živější obchodovat měny, vládní dluhopisy a komoditní futures – tam je více volatility. Každý obchoduje na základě globálních makroekonomických událostí.

Americký růst bude mizerný. Pokud se máme řídit podle trhu amerických vládních dluhopisů, tak ten dává signály, že žádný velký růst nelze v blízké době čekat. Tak kdo by investoval do akcií?

Zdroj: BusinessWeek