Goldman Sachs: S kvantitativním uvolňováním skončí éra zlata, dlouhodobě bude hitem měď
|

Goldman Sachs: S kvantitativním uvolňováním skončí éra zlata, dlouhodobě bude hitem měď

Klíčovým faktorem v přehodnocení výhledu na zlato je konec kvantitativního uvolňování, který má přijít v červnu 2011. Cyklickým komoditám by se mělo i přes pokles cen zlata dařit.

Komodity Zemní plyn Ropa Zlato Stříbro Měď
zlato

Zlato

Cílová cena: 1 690 USD/tr.oz

K růstu ceny zlata by letos mělo přispívat druhé kolo kvantitativního uvolňování, sazby kolem nuly a nákupy zlata centrálními bankami a ETF fondy.

Aktuální cenu zlata sledujte zde

Ale kvantitativní uvolňování skončí v červnu 2011 a Goldman Sachs očekává silné ekonomické oživení v letech 2011 a 2012, a proto by měly reálné úrokové sazby vzrůst a ceny zlata dosáhnout svého vrcholu v průběhu roku 2012.

Stříbrné cihly

Stříbro

Cílová cena: 28,2 USD/tr.oz

V dlouhém období mají ceny stříbra tendenci následovat cenu zlata. Proto předpověď odpovídá historickému poměru ceny stříbra ke zlatu.

Aktuální cenu stříbra sledujte zde Ropa Brent - ilustrační foto

Ropa Brent

Cílová cena: 103,5 USD/b

Ropa Brent se v posledních týdnech obchodovala v blízkosti 100 USD za barel, když globálně klesaly její strategické zásoby. Banka očekává, že až se dostanou zásoby na normální úroveň, výrobní kapacita kartelu OPEC bude při silné globální poptávce po ropě nízká. To by mohlo nabídnout růstový potenciál v druhé polovině roku 2011.

Aktuální cenu ropy Brent sledujte zde

Zemní plyn

Zemní plyn

Cílová cena: 4,5 USD/mmBtu

Cena zemního plynu byla podpořena neobvykle chladnou zimou. Základním faktorem pro vývoj ceny je však velký přebytek nabídky způsobený vysokou produkcí a nízkým ekonomickým oživením.

Aktuální cenu zemního plynu sledujte zde

Goldman Sachs věří, že ceny zemního plynu v následujících dvou letech klesnou, aby omezily přebytečný růst výroby a vedly k vyššímu využití zemního plynu jako substitutu ve výrobě elektrické energie. Trh zůstane nadále velmi citlivý na vlivy chladnějšího počasí a překvapení o větší než očekávané produkci. Měď

Měď

Cílová cena: 11 000 USD/tunu

Ceny mědi dosáhly nových rekordních hodnot na pozadí zpráv o problémech s dodávkami v Jižní Americe. Ačkoli ochlazení poptávky ze strany Číny nebude mít na ceny mědi výrazný dopad, banka věří, že je trh aktuálně dostatečně zásoben. Proto je nyní brzy na to, aby ceny vyletěly výše.

Aktuální cenu mědi sledujte zde

Nicméně ve středním a dlouhém období vidí Goldman Sachs ve mědi největší růstový potenciál ze všech kovů, a to především díky nízkým stavům zásob, robustní poptávce z urbanizace rozvojových ekonomik a slabému výhledu na straně nabídky.

Zdroj: Goldman Sachs