5 akcií, které se v 2. pololetí odrazí ode dna
|

5 akcií, které se v 2. pololetí odrazí ode dna

První pololetí na akciových trzích by se dalo nazvat maniodepresivní. Pády střídaly růsty, ale přes poklesy z posledních dnů jsou letos zatím americké akcie v plusu. Existuje ovšem řada titulů, kterým se dosud nedařilo. Které akcie by tedy měly ve druhém pololetí ukázat investorům přívětivější tvář?

Světové akcie

Cisco Systems

Cisco Systems

Technologický miláček 90. let. V té době patřila firma mezi přední výrobce síťových a telekomunikačních zařízení. Ředitel John Chambers byl v té době oblíbencem Silicon Valley a Wall Street.

Během posledních let ovšem vůdce společnosti zttratil převážnou část důvěry a firma se nedokázala dostat do formy z konce století. To vedlo analytiky ke snížení odhadů na ziskovost firmy.

Ano, firma dokázala překonávat odhady, ale je to to samé, jako byste čekali od dítěte na vysvědčení samé pětky a ono by přineslo čtyřky. Kromě toho konkurence předehnala firmu kvalitou produktů.

Akcie Cisca se však za poslední roky dostaly velmi nízko a v současnosti představují dobrou investiční příležitost. Podle analytiků by mohly akcie firmy připsat ještě letos 10 až 20 procent.

Best Buy

Best Buy

Akcie prodejce spotřební elektroniky Best Buy zažily v roce 2011 vlnu propadů. Pokles odpovídá skutečnosti, když prodeje firmy jen v posledním čtvrtletí klesly o 1,7 procenta.

Na trzích mimo Spojené státy sice firma roste, ale hlavně díky kurzovým rozdílům. Pokles je patrný hlavně v segmentu videokamer a televizí. Svou roli hrálo samozřejmě i zemětřesení v Japonsku, které se podepsalo na omezení dovozu komponentů potřebných pro výrobu všech produktů, které Best Buy prodává.

Podle analytiků by měly akcie firmy do konce roku dosáhnout 40 dolarů za akcii.

Teva Pharmaceuticals

Teva Pharmaceuticals

Teva Pharmaceuticals vyrábí, vyvíjí a prodává široké portfolio léků. Firma se zabývá hlavně výzkumem léků na roztroušenou sklerózu, ALS, Crohnovu chorobu a další neurologická, autoimunitní a onkologická onemocnění. Kromě toho je jedním z největších výrobců generických léků na světě.

Akciím společnosti se za poslední rok nedařilo. Ze svého vrcholu z května 2010 odepsaly přes 10 dolarů.

V poslední době se firma dohodla na koupi konkurenční Cephalon za 6,2 miliardy dolarů. Podle analytiků by se měly akcie firmy podívat zpět k 56 dolarům za akcii.

Cummins

Cummins

Firma vyrábí a distribuuje motory a další technologie včetně palivových systémů. Motory Cummins jsou určeny pro těžké a střední nákladní automobily, autobusy, obytné vozy a lehká užitková auta, dále se využívají v zemědělství, stavebnictví, hornictví a námořním průmyslu.

Společnost vykázala silný zisk v prvním čtvrtletí. Obavy z globálního zpomalení a rostoucí ceny ropy srazily akcie firmy až do takové míry, že byla na konci čtvrtletí v mínusu. Nicméně neexistují žádné náznaky toho, že by se poptávka po produktech společnosti snižovala.

Cummins očekává růst zisku o 58 procent na 1,98 dolaru na akcii ve druhém čtvrtletí. Pokud to vyjde, akcie firmy by mohly posílit o 10 procent do konce roku.

Mosaic

Mosaic

Firma je předním výrobcem fosfátů a potaše, tedy zemědělských hnojiv. Do určité míry je toto odvětví drahé a předlužené. Společnost může trpět i výrazným ekonomickým zpomalením celého světa.

Firmě však pomůže druhotná nabídka akcií majoritního vlastníka Cargill, která byla dokončena na konci května.

Navíc nedávno vykázala konkurenční společnost Monsanto lepší než očekávaný čtvrtletní zisk, což naznačuje, že by se celému odvětví mělo dařit. Analytici očekávají, že by se hodnota akcií měla zvednout až o 15 procent.

Zdroj: thestreet.com