Býci za dveřmi. Insideři stále preferují akcie
|

Býci za dveřmi. Insideři stále preferují akcie

Bouře na trzích, nebo jen býčí korekce? Tato otázka tíží investory po celém světě. Srpen je na burzách zatím jedním z nejvíc stresových měsíců roku. Hodnota akcií se v mnoha případech propadla na několikaměsíční minima a podle zasvěcenců je ten nejvyšší čas k nákupu.

Investiční portfolio Býčí trh Světové akcie

Investory v současnosti netíží ani tak hospodaření společností, jako fakt, že se většina vyspělých ekonomik řítí ke dnu. Jen ve Spojených státech je tvorba pracovních míst tak mizerná, že spotřebitelé razantně omezují své výdaje. Společnosti pak uvidí výrazný pokles poptávky po produktech a to pošle celou ekonomiku do smrtící spirály.

"Když se trhy řítí ke dnu, je dobré zvažovat investice do akcií. Základním důvodem pro jejich nákup je to, že akcie jsou v té chvíli podhodnocené. Tentokrát hraje roli i vývoj ekonomik, státní dluhy a inflace," říká David Coleman z Vickers Weekly Insider.

Podle mnohých se ale blíží stabilizace makroekonomických podmínek. Doporučují tak rozšířit portfolia o několik akciových titulů. A které to jsou?

Morgan Stanley

Morgan Stanley

Až do nedávné doby nebylo o akcie banky zájem. Ty v letošním roce navíc zažily pád z 31 dolarů až na 21 dolarů. Prodeje se ale v létě zastavily a investoři začali o nákupu akcií Morgan Stanley opět uvažovat. Začátkem srpna navíc koupil sám ředitel společnosti James Gorman 100 000 akcií za cenu přes 2 miliony dolarů. Pro investory dostatečný impuls k nákupu.

Od té doby ale akcie opět klesly a nyní se pohybují okolo 16 dolarů za kus. Znamená to, že jsou zasvěcení analytici a investoři hloupí? Ne, udělali pouze to, co je normální, nakoupili moc brzy.

Morgan Stanley má ale budoucnost růžovou. Čeká ji spousta příjmů z řízení aktiv a investičního bankovnictví. Akcie by tak neměly padat hlouběji a vyplatí se je nakoupit.

Berkshire Hathaway

Berkshire Hathaway

Akcie této firmy v letošním roce také trpěly. Od začátku ledna klesly o zhruba 13 procent. Hlavním důvodem pro tento pokles byla řada přírodních katastrof po celém světě, které stály pojišťovnu mnoho peněz.

Navíc Berkshire Hathaway má obrovskou expozici na finanční sektor, který, jak je známo, nebyl v tomto roce právě v přízni investorů. Propad by měl být ale jen dočasný a akcie by měly v budoucnu růst.

Hasbro

Hasbro

Výrobce hraček Hasbro neprožil léto zrovna ve formě. Výsledky za druhé čtvrtletí investory nepotěšily, když byl patrný pokles zisku. Ve snaze vystřelit akcie směrem nahoru, koupil šéf firmy Brian Goldner balík akcií v hodnotě půl miliardy dolarů. Akcie ale i tak v srpnu klesly. Analytici výrobci hraček ale věří, hlavně díky figurkám Transformers, které se prodávají velice dobře.

Pro Hasbro byly velkým problémem v minulém čtvrtletí především vyšší náklady. Investice by se ale měly vrátit. Hasbro očekává zvyšující se trend zahraničních prodejů.

Ruby Tuesday

Ruby Tuesday

Gastronomický řetězec Ruby Tuesday byl v letošním roce pod prodejním tlakem. Přispěly k tomu hospodářské výsledky za první i druhé čtvrtletí roku a samozřejmě masivní výprodeje v srpnu. Akcie tak v tomto roce spadly o 36 procent. Podle analytiků je ale současná hodnota na minimu a akcie by měly opět růst.

Firma, která má po Spojených státech více jak 830 restaurací a 14 restaurací v zámoří se bude v budoucnu soustředit na snižování nákladů. Analytici Credit Suisse dokonce určují cílovou cenu pro tuto společnost na 14 dolarech za akcii.

Kraft Foods

Kraft Foods

I přes celkový pesimismus na trzích ze začátku srpna, si vedly akcie společnosti velice dobře. Srpnová krize ale i tak stáhla akcie Kraft Foods dolů a po krátké rally se propadly pod 33 dolarů za kus. I u této společnosti věří však analytici v růst. Kraft Foods se totiž hodlá rozdělit na dvě společnosti.

První, více globálně zaměřená, by se soustředila na expozici na rozvíjející se trhy. Hlavně se známými značkami jako Irident, Milka a Tang. Druhá by se pak specializovala pouze na Spojené státy a Kanadu.

Hodnota značky by tak měla růst a celkově by měla být společnost více stabilní a odolná vůči akciovým otřesům na celém světě. Cílová cena mezi analytiky je stanovena na 41 dolarech za kus.

Emerson Electric

Emerson Electric

Společnost, která vyrábí a prodává zkušební zařízení, motory, spínače, ventily a automatizované stroje pro průmysl. Akcie firmy byly silně zasaženy obavami z dalšího ponoření americké ekonomiky do recese. Emerson Electric navíc vsází na mladé trhy a značnou část prodejů přesouvá právě tam. Téměř 20 procent příjmů pochází z asijských ekonomik.

Společnost má navíc velice schopný management, který je připraven obratně reagovat na krátkodobé krize. Toho si váží i akcionáři, kterým bylo během posledních tří let vyplaceno na dividendách přes 5 miliard dolarů. Analytici Goldman Sachs stanovují cílovou cenu této firmy na 56 dolarů za akcii.

Zdroj: MSN.com