Tip: QE4 jako nákupní příležitost u zlata a stříbra
|

Tip: QE4 jako nákupní příležitost u zlata a stříbra

Uvolněná monetární politika Fedu bude pokračovat se stejnou intenzitou až do doby, než nezaměstnanost v USA klesne pod 6,5 %. Závěr je jasný – pokud by se náhodou měla nezaměstnanost ještě zvyšovat, čeká nás nekonečné monetární uvolňování a odkupy dluhopisů. Je to situace, která bude velice vyhovovat investičním bankám na Wall Street. Je totiž možné předpokládat, že nic zásadně negativního na kapitálových trzích nenastane.

Zlato Stříbro Sezónnost trhů QE4

Ve světle aktivit Fedu se zcela do pozadí dostávají zhoršující se hospodářské výsledky firem ze třetího kvartálu. Pro tradery z toho vyplývá, že nadále budou fungovat nejrůznější obchodní strategie založené na nákupech při poklesech (buy the dip). Budou se tedy nakupovat aktiva, která předtím tradeři vyprodali (a jsou tedy relativně levná), a prodávat ta aktiva, která budou v daném okamžiku relativně drahá.

Zlatý a stříbrný tip

Také by mohly nadále fungovat sezónní principy u komodit, měn a akcií. Nachystal jsem proto jeden zajímavý tip. Týká se zlata a stříbra.

Typický sezónní vývoj u zlata a stříbra

V hlavním grafu je zachycena aktuální cena zlata . Ta momentálně klesá, ale blíží se do oblasti, kde dojde pravděpodobně k silným nákupům (někde mezi 1 630 a 1 650). V horním grafu jsou linie typického sezónního vývoje. Od prosince bývá pro kovy typický růst, ne pokles. Věřím, že u zlata může jít o střednědobou nákupní příležitost. A podobně u stříbra – ještě nejsme u dna, ale zřejmě jsme nedaleko.

Typický sezónní vývoj u zlata a stříbra

Zlato + Net SHORT pozice u Commercials

Skupina Commercials (těžební a zpracovatelské firmy) je nejvýznamnější skupinou při určení toho, kam se bude cena zlata ubírat. Černé šipky ukazují typické nákupní situace v minulosti. Vždy, když držely na futures trhu Commercials výraznou převahu LONG pozic (spekulanti drželi SHORT pozice) a zakreslený oscilátor TSX ve druhém grafu shora obrátil k růstu zpod úrovně -50 bodů, došlo k mnohatýdennímu růstu ceny zlata.

Momentálně tato situace ještě nenastala, ale může to být již brzy. Nové informace o pozicích obchodníků jsou zveřejňovány v pátek pozdě večer. V sobotu po uzavření trhů bude tedy jasno, zda je tato situace aktuální.

Zlato a net short pozice u commercials

QE4 je tady, ale zajímá to ještě někoho?! Fed nahradí Twist 45 miliardami měsíčně na nákupy státních dluhopisů
Americká centrální banka poprvé v historii navázala výhled své hlavní úrokové sazby (aktuálně 0 až 0,25 %) na míru nezaměstnanosti a inflace. Navíc podle očekávání nahradí končící operaci Twist programem odkupu státních dluhopisů, a to od ledna 2013 každý měsíc za 45 miliard USD.

Zlatá akcie s 10% růstovým potenciálem
Zajímavé technické hodnoty, cena akcie zhruba 40 % pod průměrem cílových cen od renomovaných analytických domů a přehnaná negativní reakce na poslední hospodářské výsledky - to jsou hlavní důvody, proč by se v době, kdy centrální banky zásobují svět levnými penězi, mohlo dařit akciím společnosti Barrick Gold, která je největším producentem zlata na světě. Tento drahý kov by přitom podle makléře Martina Loose z brokerjetu ČS měl mít před sebou další růst.