Poznejte největší překážky kreativního myšlení

Podnikání, složité ekonomické otázky, tvorba analýz - to všechno vyžaduje schopnost kreativně myslet. Na problém je potřeba se dívat komplexně, z různých perspektiv, jinak se řešení nemusí ani přiblížit. Rozvoji fantazie však brání četné mentální bloky, které si lidé vytvářejí sami a které jim zamezují vidět věci v pravém světle. Jak překonat bariéry, jež sice usnadňují život ve společnosti, ale svazují myšlení?
1. Hledání jediné "správné" odpovědi
Jeden z nejhorších zlozvyků, co si odneseme ze školy, je honba za jedinou bezchybnou odpovědí na určitou otázku nebo problém. Tento přístup nám pomáhá fungovat v kolektivu, ale škodí tvůrčímu myšlení. Na většinu otázek existuje více než jedna správná odpověď. Alternativa může být někdy dokonce správnější než zažitá pravda.
Tip: Mentální blok můžete odbourat, pokud budete při řešení problému cíleně vyhledávat různé varianty, přičemž se budete pokaždé snažit hledět na věci z jiné perspektivy. Nenechte se ošálit falešným pocitem jistoty!
2. Logika
Nejenže je realita ambivalentní, ale často je i nelogická, nebo dokonce šílená. Logika se vám bude hodit pro analýzu uskutečnitelnosti nápadů a jejich očekávaných výsledků, ne však při hledání samotné inovativní myšlenky.
Tip: Unikněte logickému uvažování tak, že budete přemýšlet v metaforách. V komunikaci metafory fungují, protože je považujeme za pravdivé bez přemýšlení. Když akceptujeme, že "pravda" je symbolická, bude se nám snáze pracovat s alternativami.
3. Všudypřítomná pravidla
Kreativní myšlení by mělo bourat mýty. Pro lidi je jednodušší hájit zažitá pravidla navzdory důkazům, že nefungují. Nemáme odvahu je porušit. Když se však jednoho dne objeví rebel a prosadí se, oslavují ho i budoucí generace.
Tip: Ve chvíli, kdy narazíte na překážku v podobě pravidla, které vám někdo stanovil, zkuste se zamyslet nad tím, proč byste se měli přidat k davu (a přizpůsobit se), a naopak, co by znamenalo, kdybyste se od pravidla odchýlili.
4. Praktičnost
Stejně jako u logiky je důležité umět řešit věci prakticky, když už je inovativní myšlenka na světě. Praktičnost brání v inovativním procesu, nápady nemohou správně "rozkvést". I některé na první pohled šíleně nepraktické myšlenky se mohou ve finální podobě ukázat jako jednoduše realizovatelné.
Tip: Zakažte svému "vnitřnímu editorovi" vstoupit do stejné pracovny s "vnitřním umělcem". Nechte volný průběh imaginaci, implementaci řešte až ve chvíli, kdy váš mozek zkompletuje všechny možné varianty řešení problému.
5. "Práce není hra"
Hra je snad nejefektivnější cestou stimulace kreativního myšlení. Některé výzkumné společnosti tento přístup podporují a nechávají svým vědcům volné pole, aby si mohli "hrát". Z jejich "her" pak vzejdou nejvýznamnější vynálezy moderní doby, za něž je firma natolik ekonomicky odměněna, že může nechat své vědce, aby si zase nějakou dobu "jen hráli". Management má totiž jistotu, že z jejich her brzy vzejde další "trhák".
Tip: Dovolte své mysli "pohrát si". Lidé, kteří světu přinesou velké myšlenky a inovace, jsou za svou práci nepoměrně více odměněni než "včelky dělnice".
6. "To není můj obor!"
V současné éře hyperspecializace vyhrají ti, kteří ve zdánlivě nesouvisejících oblastech naleznou vzájemnost. Kreativní jedinec se nespokojí s kolonkami a hranicemi – chce porozumět všemu a poznat neznámé.
Tip: Objevte v sobě průzkumníka raději než vysoce specializovanou součást stroje. Uvidíte, že váš přínos pro společnost poroste a budete lépe ohodnoceni.
7. Konvence
Civilizace nás vede ke konformitě, konzistenci, sdílení hodnot a davovému smýšlení. Nemusí to být vždy špatně - bez určité míry kolektivního myšlení by společnost nepřežila. Extrémní příklady můžeme pozorovat v přírodě na téměř dokonalé organizovanosti některých společenstev (mravenci, včely). Není však samo sebou, že vůdci už od dob egyptských faraónů a evropských králů řešili i ty nejvážnější problémy se šašky. Blázen si nemusel brát servítky a mohl říkat, co si myslí, aniž by byl svazován sociálními konvencemi.
Tip: Vžijte se někdy do role blázna – možná začnete vidět realitu bez zkreslení, které vyvolávají společenské zvyky a tradice.
8. Nenáviděné omyly
Když se zmýlíme, stydíme se. Ale proč? Vždyť chybami se člověk učí! Edison se zmýlil 1800krát předtím, než se žárovka konečně rozsvítila. Jeho největší přednost tkvěla v tom, že se nebál mýlit se.
Tip: Před důležitou volbou se zamyslete nad tím, jaké důsledky může mít špatné rozhodnutí. Většinou to není žádná katastrofa a benefity spojené s poznáním, které nabudete z provedeného pokusu, předčí náklady. Nebojte se zkoušet nové věci a z chyb si berte ponaučení.
9. "Nejsem kreativní."
Popírání vlastní kreativity je popírání vlastní existence. Všichni se rodíme jako kreativní jedinci, ale své předpoklady využijeme jen do míry, kterou si sami stanovíme. Vytváříme si v hlavě své vlastní limity. Pokud se považujete za málo kreativní, vyslovené se stane skutečností.
Tip: Podobně jako ti, kteří hledají spirituální osvícení, hledejte v sobě svou vlastní kreativitu. Zahoďte deziluze a začněte si věřit! Vše ostatní už přijde samo.
Zdroj: Copyblogger.com