Jak vydělat na akciích? Obchodujte jako velké investiční banky
|

Jak vydělat na akciích? Obchodujte jako velké investiční banky

Do skupiny indikátorů, které sleduji, přibyl nový index nazvaný BEST TRADERS INDEX (BTI). Je složený z akcií, které jsou zřejmě dlouhodobě oblíbenými nástroji pro obchodování investičních bank, které jsou aktuálně závislé na penězích od Fedu. A protože lze sledovat také poptávku investičních bank po penězích, je možné na základě toho vytvářet jednoduché obchodní strategie.

Banky Světové akcie Investování

Akcie oblíbené investičními bankami jsou velice stabilními obchodními instrumenty. Best Traders Index jsem vytvořil proto, aby bylo možné sledovat, co dělají rozhodující hráči na kapitálových trzích.

BEST TRADERS INDEX – vedoucí indikátor pro trh

BTI je indikátorem aktivity bank na poli investic do akcií. Dokud je index silnější než S&P 500 (ETF SPY), je vše v pořádku a trhy pravděpodobně půjdou nahoru. Tak tomu alespoň bylo v předchozích třech letech. V horní části grafu je cena SPY (S&P 500), dole BTI. Graf ukazuje okamžiky, kdy BTI vedl SPY nahoru i dolů.

BTI vs. S&P 500

Různé zdroje uvádějí, že zhruba 70 % všech obchodů na trzích provádějí počítače na základě algoritmů. Velmi se zkrátil investiční (nebo spíše obchodní) horizont. Dosahuje řádu dní, maximálně desítek dní. A banky také vydělávají na krátkodobých obchodech. Nakupují, když zbytek trhu prodává. K tomu potřebují dostat ceny dolů. Celý humbuk kolem fiskálního útesu byl, soudě podle toho, že poptávka bank po penězích byla v tu chvíli na maximech, zbytečný. Banky asi tušily, že se problém vyřeší, protože opak nebyl v zájmu nikoho z mocných.

Nejsilnější poptávka po penězích od americké centrální banky je ze strany investičních bank v okamžiku, kdy je cena sražena na několik dní dolů. Závislost je z grafů jednoznačně patrná. Poptávku bank po penězích zachycuje prostřední oscilátor.

BTI a poptávka investičních bank po penězích od Fedu

Jednoduchá strategie

Člověk nemusí být žádný génius, aby vydělával na kapitálových trzích, pokud tedy bude dělat to, co právě dělají investiční banky. Nakupovat, když ony nakupují, a prodávat, když ony prodávají. K tomu je potřeba disciplína a důvěra v to, že banky vědí, co dělají. A také to chce nějakou metodu.

Zde je návrh jedné z nich. Graf ukazuje 2hodinové ceny BTI. V horním panelu je poptávka bank po penězích (indikátor za 12 dní), dole je oscilátor TSX podobný MACD, pouze rychlejší a přesnější. Krátkodobá nákupní situace vzniká tehdy, když poptávka bank po penězích vyjádřená horním oscilátorem je nad +85 a TSX indikátor roste, prodejní situace vzniká v opačném gardu, když je poptávka po penězích na minimech a oscilátor klesá z maxim.

Kdy nakupovat, a kdy prodávat - investiční banky napoví

V posledních dvou dnech Fed názorně ukázal, že svoji podporu vyjadřovanou ještě v roce 2012 jen slovy, míní vážně. Během ledna chce zasypat trh penězi, dohromady trhy dostanou o 40 miliard USD více, než dostaly v každém jednotlivém měsíci roku 2012.

To je dle mého názoru pravá příčina extrémního růstu z uplynulých dvou dní. Zprávu o zamýšlené podpoře totiž banky dostaly přesně před dvěma dny. Dokud tato politika levných peněz bude prosazována a uplatňována, budou fungovat tyto krátkodobé strategie. Je to šance pro tradery.

Investování 2013: Akcie by investory neměly zklamat
Jak by se měla vyvíjet světová ekonomika a burzovní trhy v roce 2013? A čím by se měli při investování v letošním roce řídit drobní investoři? Nejen na tyto otázky šéfredaktora Investičního webu odpovídali v pořadu Tržiště na Rádiu Česko Daniel Gladiš, portfoliomanažer Vltava Fund, a Jaromír Šindel, hlavní ekonom Citibank.