US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

Silný dolar již není výmluvou pro nezvyšování sazeb, Fed ale v březnu asi odvážný nebude

Ještě loni v prosinci, když měla americká centrální banka poprvé po několika letech zvyšovat základní sazbu, byl jednou z možných překážek, na niž upozorňovala guvernérka Lael Brainardová, sílící americký dolar. Dnes už to podle všeho překážka není.

Podle Brainardové bylo tehdy jednou z překážek při zvyšování sazeb 15% posílení dolaru v průběhu roku a půl. Silný dolar tak vytvářel tlak na neutrální sazbu (sazba, při níž dochází k růstu inflace), což vyžadovalo od Fedu opatrnější přístup a udržení nízkých sazeb.

Minulý týden ale Neil Dutta ze společnosti Renaissance Macro Research poukázal na to, že dolar v současné době klesá i přes očekávání zvyšování sazeb. Obavy z toho, že právě dolar by mohl donutit Fed k ponechání sazeb na současné nízké úrovni, tak nejsou opodstatněné.

"Pamatujeme si příběh o tom, že pokud Fed zvýší sazby, dolar posílí a rozvíjející se trhy budou trpět, což povede k dalšímu sílení americké měny. To pak povede k tomu, že Fed ukončí zvyšování sazeb, protože silný dolar bude tlačit na inflaci. Zdá se, že tato negativní zpětná vazba nyní nefunguje. Někdo to řekněte Brainardové," vyjádřil se Dutta.

Brainardové poukazování na to, jak silný dolar ovlivňuje neutrální sazbu, je důležité, protože jde o ukazatel, na základě kterého se rozhoduje, nakolik bude monetární politika expanzivní. Jde o měřítko, při němž je základní úroková sazba Fedu na takové úrovni, že je dosaženo plné zaměstnanosti a optimální hladiny inflace.

Modely, jako je například Wu-Xia (název nemá nic společného s čínskou kulturou; jde o model, jehož autorkami jsou ekonomky Fan Dora Xia a Jing Cynthia Wu, který měří efektivitu monetární politiky v čase, kdy se sazby pohybují kolem nuly), ukazují, že tato neutrální úroková sazba se pohybovala od poloviny roku 2009 v negativním teritoriu.

Přestože se očekávalo, že silný dolar udrží tuto sazbu dole, podle Dutty nyní hrají faktory, jako jsou slábnoucí dolar, posilující akcie, rostoucí výnosy dluhopisů a očekávání zvyšování sazeb, proti tomu.

Komentář Investičního webu: Zbývá jen dodat, že dolar není jedinou proměnnou, na kterou Fed dává při rozhodování o zvyšování sazeb pozor. V současnosti by silný dolar určitě nebyl jediným faktorem, který by Fed nutil ponechat sazby na stávající úrovni. To, že dolar momentálně oslabuje, je dost možná způsobeno právě tím, že se trhy smiřují s omezením původně plánovaného počtu zvýšení amerických sazeb v letošním roce, protože makroekonomické údaje nehrají tomuto scénáři plně do karet. Takže i když není dolar výmluvou pro nezvyšování sazeb, všeobecně se očekává, že Fed sazby na středečním zasedání nezvýší. A otázkou zůstává, zda se k tomu ještě letos vůbec odhodlá, jakkoli především data z trhu práce tomu nahrávají.

Zdroj: Business Insider

Americká ekonomikaAmerický dolarCentrální bankyFedInflaceÚrokové sazby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná